Ana sayfa Ekstra A Milliler Finlandiya’ya Mağlup Oldu

A Milliler Finlandiya’ya Mağlup Oldu

31 Ağustos – 17 Eylül tarihleri arasında ülkemizin bir grup ve finallerine ev sahipliği yapacağı 2017 Avrupa Şampiyonası’na hazırlanan A Milli Erkek Takımımız, İtalya’nın Sardunya Adası’nda düzenlenen özel turnuvada Finlandiya ile karşılaştı.

Karşılaşmaya Sinan Güler, Semih Erden, Ali Muhammed, Cedi Osman ve Barış Hersek ilk beşi ile başlayan A Milli Erkek Takımımız, karşılaşmaya Cedi Osman’ın bulduğu üçlük ile başladı(3-0). Maçın ilk 5 dakikalık bölümde Finlandiya pota altında etkili olan taraf olurken, Ay-Yıldızlar buldukları üçlükler ile skoru 11-13’te tuttular. Finlandiya agresif savunmasını sürdürürken, millilerimiz savunmada Furkan Korkmaz, Furkan Aldemir ve Kenan Sipahi değişiklikleri ile  savunmada agresifleşirken, hücumda kurulan setler üzerinden disiplinli oyununu sürdürdü ve ilk çeyrek 19-25 Finlandiya’nın üstünlüğü ile geçildi.

Finlandiya 2. çeyreğe hızlı başlayan taraf olurken, ilk 5 dakika sonunda skor Finlandiya’nın 42-25’lük üstünlüğü ile geçildi.12 Dev Adam, 2. çeyrekte kurulan setler üzerinden disiplinli oyununu sürdürürken ilk yarı skoru 37-54 Finlandiya lehine sonlandı. A Milli Takımızda Cedi Osman 10 sayı ile ilk yarının en skorer ismi olurken Finlandiya’da Jamar Wilson 11 sayı ile sahanın en skorer oyuncusu oldu.

İkinci yarıya Melih Mahmutoğlu, Semih Erden, Göksenin Köksal, Cedi Osman ve Ali Muhammed beşi ile başlayan Ay-Yıldızlılar 3. çeyrekte iyi başlayan taraf oldu ve skor ilk 5 dakika sonunda 50-62’ye geldi. Özellikle Semih Erden’in boyalı alandaki etkili oyunu ve Doğuş Balbay’ın agresifliği ile rakibin agresifliğini kıran Ay-Yıldızlılar 3. çeyrek sonunda farkı eriterek skoru 64-69’a getirdi.

Son çeyreğe Sinan Güler, Doğuş Balbay, Semih Erden, Erkan Veyseloğlu ve Furkan Korkmaz beşi ile başlayan 12 Dev Adam baskılı oyununu sürdürdü ve farkı indirmeyi başardı. Özellikle son 2 dakikada baskıyı artıran Ay-Yıldızlılar son 30 saniyeye 85-88 geride girdi. Maçın bitimine 13 saniye kalan bulduğu üçlük ile rahat bir nefes alan Finlandiya’ya sadece 4 saniye sonra Ali Muhammed ile cevap veren 12 Dev Adam son 9 saniyeye 88-91 geride girdi. Son saniyelerde yapılan taktik faulden 2 sayı bulan Finlandiya karşılaşmadan 93-88 galibiyetle ayrılmayı başardı.

TÜRKİYE: Cedi Osman 19, Muhammed Ali 18, Semih Erden 16, Melih Mahmutoğlu 9, Göksenin Köksal 7, Doğuş Balbay 4, Furkan Aldemir 4, Sinan Güler 3, Erkan Veyseloğlu 2, Furkan Aldemir 2, Furkan Korkmaz 2, Kenan Sipahi 2

 

1.PERİYOT: 19-25

2.PERİYOT: 37-54

3.PERİYOT: 64-69