Ana sayfa Ekstra A Milliler İtalya’ya Direnemedi

A Milliler İtalya’ya Direnemedi

31 Ağustos – 17 Eylül tarihleri arasında ülkemizin bir grup ve finallerine ev sahipliği yapacağı 2017 Avrupa Şampiyonası’na hazırlanan A Milli Erkek Basketbol Takımımız, İtalya’nın Sardunya Adası’nda düzenlenen özel turnuvada Finlandiya’nın ardından İtalya ile karşılaştı.

A Milli Erkek Takımımız karşılaşmaya; Semih Erden, Cedi Osman, Tolga Geçim, Ali Muhammed ve Barış Hersek Beşi ile başladı. Mücadelede ilk basket İtalya’dan Niccolo Melli’den gelirken, ilk 5 dakika sonunda seyircisinin desteği ile yüksek isabet oranı yakalayan ev sahibi ekip skoru 4-14’e getirdi. İtalya’nın ribauntlarda 14-7 üstünlük kurması ilk çeyrek sonunda skora 13-24 olarak yansıdı.

Göksenin Köksal ve Kenan Sipahi’nin agresif oyunu ile ikinci çeyreğe iyi başlayan Ay-Yıldızlılarımız, skoru da 18-27’e getirdi. İkinci çeyreğin ilk 5 dakikasında 7 ribaunt – 6 asiste ulaşan Melli, İtalya’yı ilk yarının son 5 dakikasına 20-34’lük üstünlük ile soktu. Furkan Korkmaz’ın üst üste iki smacıyla moral bulan Ay-Yıldızlılar, ribauntlarda dengeyi sağlasa da ilk yarı sonunda soyunma odasına 24-45 geride gitti.

İkinci yarıya Sinan Güler, Sertaç Şanlı, Ali Muhammed, Barış Hersek ve Furkan Korkmaz beşi ile başlayan Ay-Yıldızlılar, Ali Muhammed ve Sinan Güler’in bulduğu 3 sayılık basketler ile skoru 30-45’e getirdi. A Milli Takımımızın hızlı başlangıcını kesmek isteyen İtalya 2. yarıda 1 dakika içerisinde molaya gitti. Savunmada agresifleşen ve hücumda disiplinli oyununu sürdüren 12 Dev Adam farkı 9 sayıya (39-48) kadar indirmeyi başardı.

Son çeyreğe hızlı başlayan ev sahibi İtalya olurken, son 5 dakikaya ev sahibinin 45-69’luk üstünlüğü ile girildi. Ay-Yıldızlılarımızın hücumda yaptıkları top kayıplarını iyi değerlendiren ev sahibi İtalya skorda üstünlüğünü korudu. A Milli Takımımız, Sardunya Turnuvasının son maçında ev sahibi İtalya’ya 53-73 yenildi.

Pazartesi günü İtalya’dan Çekya’ya uçacak olan 12 Dev Adam burada da ikili temas maçı yaparak Avrupa Şampiyonası hazırlıklarını sürdürecek. Çekya’da 2 günde 2 maç yapacak olan A Milli Takımımız 16 Ağustos’ta yurda dönecek.

TÜRKİYE: Furkan Korkmaz 14, Sertaç Şanlı 10, Sinan Güler 9, Ali Muhammed 6, Kenan Sipahi 4, Semih Erden 4, Tolga Geçim 3, Göksenin Köksal 3

1.PERİYOT: 13-24

2.PERİYOT: 24-45

3.PERİYOT: 42-59