Ana sayfa Uluslararası FIBA Dünya Şampiyonası A Milliler Japonya’yı devirerek galibiyetle başladı!

A Milliler Japonya’yı devirerek galibiyetle başladı!

A Milli Basketbol Takımımız FIBA Dünya Kupası E Grubu ilk maçında Japonya'yı 86-67'lik skorla mağlup etti.

google-news-abone-olpng

FIBA Dünya Kupası E Grubu ilk maçında A Milli Basketbol Takımımız Japonya ile karşı karşıya geldi.

Mücadelenin başından sonuna kadar A Milli takımımızın üstünlüğünde geçen maçta, Japonya ile Türkiye arasındaki kalite farkı bariz bir şekilde ortaya çıktı. Rahat bir maç geçiren milliler 86-67’lik skorla kazandı.

ÜÇLÜKLERLE FARK AÇILDI

Mücadeleye 12 Dev Adam çok hızlı başladı. İlk üç dakikada Cedi Osman öne çıkarken, Melih’in de üçlük ile hızlı hücumdan sayaı üretince ile skor 11-3’e geldi. Savunmamız o kadar sert ki ilk 3 buçuk dakikada Japonya 4 top kaybetti. Ersan, Melih ve Cedi’nin üst üste gelen üçlükleriyle fark çift haneye çıktı (20-8). Kalan bölümde oyuna giren Buğrahan, önce asist yaptı, devamında ise gönderdiği üçlük ile skoru 28-12’ye getirdi. Çeyrek bu skorla sona erdi.

JAPONLAR MÜCADELEYİ BIRAKMADI

İkinci çeyreğe de hızlı başlayan millilerimiz Ersan’ın üçlüğü ile farkı 18 sayıya çıkardı (31-13). Japonya çeyreğin bitimine 7.50 kala tempoyu artırarak farkı eritme çalışsa da, Buğrahan ile millilerimiz hemen karşılık veriyor. Japonya bulduğu üçlükler ile farkı 12’ye kadar düşürdü. İlk yarının bitimine 4.30 kala karşılıklı üçlükler gelirken, Melih Mahmutoğlu üst üste iki üçlük birden buldu. Bitime 2.41 kala Furkan smaçla bitirirken, maçın kontrolünü yeniden elimize aldık. Kalan bölüm karşılıklı basketler ile geçilirken, millilerimiz ilk yarıyı 12 sayı önde  47-35 kapattı.

MİLLİLERİMİZ GERİ DÖNMELERİNE İZİN VERMEDİ

Üçüncü çeyrekte dengeli bir oyun oynanırken, ilk 5 dakikada farkı 16 sayıya kadar çıkardı (56-40). Millierimiz üçüncü çeyreğin bitimine 3:40 kala farkı 19 sayıya çıkardı. Üçüncü çeyrekte bitime 1:07 kala Japonya bulduğu serbest atışlar ile farkı 19 sayıda tuttu. Devamında Cedi’nin turnikesi le millerimiz farkı 21’e çıkardı. Üçüncü çeyrek 67-49 sona eriyor.

SON TOPA KADAR MÜCADELE!

Final periyoduna Japonya hızlı başlayıp 4-0’lık seri yapsa da millilerimiz hızlı hücumdan bulduğu sayı ile toparlandı. Maçın bitimine 6:21 kala 12 Dev Adam’da Sertaç Şanlı  skoru 71-53 yaptı. Ersan İlyasova üçlüğü gönderiyor ve farkı yeniden 21’e çıkıyor. Son bölümde Japonya bulduğu sayılar ile farkı 1:10 kala 15 sayıya indirse de mililerimiz yeniden 17 sayıya çıkardı. Millierimiz son ana kadar hücumlarına devam ederek 86-67 kazanmayı başardı.

MAÇIN İSTATİSTİKLERİ:

A Milli Takımımızda Ersan İlyasova 17 sayı, 9 ribaunt, 3 asist ile maçın oyuncusu olurken, Melih Mahmutoğlu 17, Cedi Osman 12, Furkan Korkmaz 10, Semih Erden 8 sayı ile galibiyete katkı yaptı.

Japonya’da ise Nick Fazekas ve Rui Hachimura 15’er sayı ile öne çıkarken, Daiki Tanakara ve Yuta Watanabe 11’er sayı ile mücadele etti.