Ana sayfa THY Euroleague Adrien Moerman: “Türkiye Fransa’dan daha büyük bir ülke”

Adrien Moerman: “Türkiye Fransa’dan daha büyük bir ülke”

THY Euroleague ile ING Basketbol Süper Ligi'nin lideri Anadolu Efes'te forma giyen Adrien Moerman, önemli değerlendirmelerde bulundu.

Adrien Moerman Anadolu Efes İstanbul

THY Euroleague ile ING Basketbol Süper Ligi’nin lideri Anadolu Efes’te forma giyen Adrien Moerman, önemli değerlendirmelerde bulundu.

“TÜRKİYE’DEN AYRILMAK İSTEMEDİM”

Moerman, Fransa’daki vaka sayısının Türkiye’den fazla olduğunu ve orada 20 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini vurgulayarak “Türkiye’den ayrılmak istemedim çünkü Fransa’daki durum buradan kötü ve Türkiye, Fransa’dan daha büyük bir ülke.” ifadelerini kullandı.

Ardından Moerman sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye daha güvenli. Aralık ayında bir bebeğim oldu ve ailem için bu riski almak istemem. Uçağa binmek, Fransa’da virüse yakalanıp aileme, anneme babama veya arkadaşlarıma bulaştırmak istemiyorum. Türkiye’de kaldık çünkü burada çok fazla vaka yok. Evet biraz var ama İstanbul’da kendimi güvende hissediyorum. Dediğim gibi Türkiye ve Avrupa ligleri tamamlandıktan sonra ülkeme döneceğim. Şimdi gidersem ve ligler başlarsa, geri gelirsek 2 hafta karantina ve 2 hafta hazırlık gibi durumlar olacak. O yüzden ligler başlayana kadar burada kalmak daha mantıklı.”

“EFES BİZİM İÇİN TESİSLERİNİ AÇTI”

Anadolu Efes’in idman tesislerini oyuncuların kullanımına açtığını belirten Moerman, her antremana gittiğini söyledi:

“Zor zamanlardan geçiyoruz. Efes tesisleri açtı. Her gün saat 11.30-14.00 arası antrenmana gidiyorum. Vücudumu hazır tutmalıyım. Günlerim böyle geçiyor. Her gün antrenmana gidip eve geliyorum. Zamanımı eşim ve 2 kızımla geçiriyorum. 2 grup halinde çalışıyoruz. Beraber oynamıyoruz asistan koçla beraber çalışıyoruz. Avrupa Ligi’nin ne zaman başlayacağını bilmiyoruz ama başlarsa hazır olmak zorundayız. Antrenmanlarda bireysel çalışıyoruz. Şutları yalnız atıyoruz. Diğerlerinin dokunduğu toplara dokunmuyoruz. Sürekli ellerimi yıkıyorum. Dezenfektanlar var onları sürekli kullanıyorum.”

“PANDEMİDEN GÜÇLÜ ÇIKMAK KOLAY OLMAYACAK”

Koronavirüs ile birlikte ortaya çıkabilecek ekonomik sıkıntılara değinen Moerman, gelecek sezon yabancı sayılarının 10’dan 7’ye düşebileceğini söylerken, şöyle konuştu:

“Belki de 2-3 sene sürecek. Zor bir durum. Türkiye için de zor. Gelecek sezon için neler olacak bilmiyoruz. Bu sezon geniş bir kadromuz vardı. 10 yabancıyız. Belki gelecek yıl 7 olacak. Bu sürecin realitesi bu. Önümüzdeki yıl yeni iyi oyuncular almak zor olacak. Bütün takımlar için konuşuyorum sadece Efes için değil. Fenerbahçe veya diğer takımlar… Bu pandemiden güçlü çıkmak çok kolay olmayacak.”

“MAAŞ KESİNTİSİ NORMAL”

Oyuncu maaşlarının geleceği hakkında da konuşan Moerman, Oyuncular Birliği ile yönetimin bu konuda anlaştığını ve maaş kesintisi durumunun normal olduğunu söyledi:

“Bu konu hakkında ELPA (EuroLeague Oyuncular Birliği) ile görüştük. Neredeyse 2 aylık maaşımız kesildi. Kulüpleri anlıyorum. Gelirleri yok. Ama bunu ağustos, eylül gibi pandemi bittikten sonra konuşmalıyız. Şu anda ELPA ve kulüpler maaş kesintisi konusunda bir anlaşmaya vardı. Bunun için kulübe ve hiç kimseye kızamam, durumu anlıyorum. Kulübün birçok sponsoru var. İstanbul’daki her şey kapalı. Sponsorlar da para kazanamıyor. Maaş kesintisi normal. Kulüplerle bunun hakkında bir anlaşmaya vardık ve ben bu durumdan mutluyum.
Burada 1 yıl daha kontratım var, Efes’te çok iyi hissediyorum ve ‘ben paramı istiyorum, ben paramı istiyorum’ diyen adam olmayacağım. Önümüzdeki sezona kadar bekleyip her şeyin tekrar başlamasını bekleyeceğim.”

“HER TÜRLÜ FİNAL BENİM İÇİN UYGUN”

EuroLeague’de sekizli veya dörtlü finalin düşünüldüğü ve maçların bir şehirde oynanması yönünde planların da olduğunun hatırlatılması üzerine Adrien, “Bence güzel bir fikir. Riski azaltmış oluyorsunuz. Her türlü final benim için uygun.” değerlendirmesinde bulundu.

“BURASI BENİM İKİNCİ EVİM”

Aralıklı olarak 5 senedir Türkiye’de bulunan ve kendisini çok iyi hissettiğini vurgulayan Moerman, “Burası benim ikinci evim, ikinci ülkem gibi. Eşim ve kızlarımla beraber burada olduğumuz için çok mutluyuz. Küçük bir yer olan Bandırma’dan İstanbul’a geldim. Türkiye’ye gerçekten aşığız. İnsanlar harika. Ailem için her şey güzel Eğer ailem için hey şey iyiyse benim için de iyidir.” ifadelerini kullandı.