Ana sayfa THY Euroleague Ali Koç: “Obradovic’in kalması için çok uğraştık”

Ali Koç: “Obradovic’in kalması için çok uğraştık”

THY EuroLeague ekiplerimizden Fenerbhaçe Beko'nun başkanı Ali Koç, Divan Kurulunda kendisine yöneltilen soruları cevaplandırdı.

AliKoç-1

THY EuroLeague temsilcilerimizden Fenerbahçe Beko’da eski koç Zeljko Obradovic’in takımdan ayrılmasının ardından sarı lacivertli kulüp için yeni bir döneme geçilmiş oldu. Tecrübeli koçun takımdan ayrılık sürecinde ise Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, kendisini takımda tutmak istediğini belirtmişti.

Fenerbahçe, tecrübeli koç ile sözleşme yenilenmesi için tekliflerde bulunulsa da, kişisel tercih olarak sezon sonunu beklemeyi tercih etti. Sonrasında yapılan teklifin ardından ailesi ile birlikte karar almak isteyen koç, son kararını takımdan ayrılmak olarak verdi.

Ali Koç’a Divan Kuruluda yapılan trasnferlerin kulübe yakıştığını düşünüp düşünmemesi üzerine bir soru soruldu. Ali Koç kendisini yöenltilen bu soru ardından basketbol takımının genel durumu için şu açıklamalarda bulundu:

Basketbolu ne kadar seyrediyorsunuz, bilmiyorum. Buraya nasıl geldiğimiz konusunda yakışan mı demek istiyor yoksa kadro yapılanması mı? Tam anlayamadım. Obradovic’e tekrar teşekkür ediyoruz. Bize ne başarılar yaşattı, ne mutluluklar tattırdı… Hem basketbol dünyasında hem de Fenerbahçe dünyasında efsane bir hoca. Tabii ki onun gitmesini kimse istemiyordu. Bizim için travmatik bir durumdu. Kalması için uğraştık ama sonuçta burası Fenerbahçe Spor Kulübü. Biri gitmek istiyorsa da bir yere kadar mücadele edersiniz. O da çok istiyordu. Kalacak intibası vardı ama aynı zamanda ailesiyle ilgili bazı konulardan dolayı da 1 yıl çalışmamayı ifade etti. Söz verdiği gibi de başka bir yerde çalışmayacağını söyledi ve çalışmıyor. Ona bize yaşattıkları için bir kez daha teşekkür ediyorum.

 
30 milyon dolarlık bütçelerden 18-20 milyon dolara indik. İnmek zorundaydık. Mecburen indik. Ancak buraya nasıl geldiğimize, niye inmek zorunda kaldığımıza da iyi bakmak lazım. Bugün basketbol şubemizin açığı, futbol şubesinin açığının yarısı kadar. Hocamızla ayrıldık. Yeni yapılanmamıza yardımcı oldu. Sağ olsun. Onun da görüşlerini aldık. Ondan da ricamız olmuştu. Bu süreç içinde bana sorarsanız Obradovic’in yerini doldurmak hiçbir kulüp için kolay değildir. Zaten ayrıldığı kulüpler de ayrıldıktan sonra sıkıntılı dönemler yaşamıştır. Ancak bununla beraber bana sorarsanız Başkan Vekilimiz Semih Özsoy ve Maurizio Gherardini, 15 günlük süre içerisinde müthiş iş çıkardılar. Basketboldan anlayan insanların kabul göreceği, heyecanlanacağı ve kendi alanında marka bir ismi, başarılı bir ismi çok kısa zamanda kulübümüzün başına getirdik. Pek çok insana sürpriz oldu; beklemiyorlardı. Ancak burada çok iyi iş çıkarttık. Hocamızla beraber bu üç ayaklı yaklaşım, Cenk Renda’nın ifade ettiği gibi kadro yapılanmasını yaptı. Sonuçlandırmak için bir iki adım daha kaldı ama geçmişe nazaran rakamlara baktığımız zaman bence maliyet ve performans açısından yapabileceğimizin en iyisini yaptığımızı düşünüyorum. Sahada bunu göreceğiz.

Önümüzdeki günlerde de basketbolla ilgili genel konulara Semih Bey değinecek. Televizyonda açıklamalar yapacak. O zaman bunları daha detaylı şekilde kamuoyu ile paylaşma imkanı olacak. Bir kez daha eski hocamız Obradovic’e teşekkür ediyorum. Yeni hocamız Igor’a hoş geldin diyorum. Yeni transferlerimize hoş geldin diyorum. İnşallah Avrupa’da marka olan Fenerbahçe Basketbol takımı aynı şekilde yolunda yürüyecektir.