Ali Koç’tan Ergin Ataman’a: “Özür beklemesi arsızlıktır”

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, dün akşam THY Euroleague Final müsabakasının sonunda Anadolu Efes koçu Ergin Ataman'ın Fenerbahçe taraftarına küfür etmesini ağır dille eleştirdi. 

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, dün akşam THY Euroleague Final müsabakasının sonunda Anadolu Efes koçu Ergin Ataman’ın Fenerbahçe taraftarına küfür etmesini ağır dille eleştirdi.

Fenerbahçe’nin resmi Youtube kanalında yayınlanan videoda Ali Koç hem Euroleague değerlendirmesinde hem de dün akşam yaşanan olaylar hakkında açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe taraftarının büyük bölümünün maçın sonuna kadar Anadolu Efes’i desteklediğini, Efes’ten destek için teşekkür mesajı beklerken işin bu boyuta gelmesinin üzücü olduğunu ifade etti.

Başkan Koç, Fenerbahçe taraftarının maç sonucu kesinleştikten sonra küfürsüz şekilde Ergin Ataman’a ‘mola alsana’ şeklinde tezahürat yapıldığını ancak Ataman’ın taraftara dönerek iki kez küfür ettiğini ve sonrasında sahaya yakın tribünlerde olaylar yaşandığını söyledi.

“Ataman fair-playden bahsedecek en son kişidir”

Fenerbahçe başkanı Ali Koç, Anadolu Efes koçu Ergin Ataman’ın fair playden bahsedecek en son kişi olduğunu söylerken: “Fenerbahçe ile oynanan müsabakalarda Ataman, fair playden bahsedecek en son kişidir. Özür istemesi de işin arsızlık boyutudur. Dolayısıyla geçmişte yaşadığı gayrisamimi yaklaşımlar tiyatrovari hareketler, toplum psikolojisine oynamalar, gerginlik yaratmalar işi bu noktaya getirmiştir. Toplum psikolojisi ne olursa olsun, bizler spor adamları, spor insanları, bu şekilde davranma lüksümüz yoktur. Ancak böyle iyi niyetli olduğunuz zaman insanlar üzerinize çıkabiliyor.”

“Ataman aynaya bakıp kendine çekidüzen versin”

Koç, Ergin Ataman’ın gerginliği tırmandırmaması gerektiğini vurgularken şu ifadeleri kullandı:

Önümüzde play-off serisi vardır. Biz oraya gideceğiz, onlar buraya gelecek. Bu iki dost kulüp arasında olayları daha fazla germemek gerekiyor. Ergin Ataman aynaya bakıp kendine çekidüzen versin. Bu şekilde giderse taraftarları ne emniyet güçleri, ne bizler ne de güvenlik personelleri yönetemeyiz. İki yanlış da bir doğru yapmıyor. Taraftarın yaptığı da doğru olmaz. Ama demek istediğim; işine baksın, spor adamı olsun. Centirmenlik ve fair-play ruhu ile işini yapsın, aynı bizim hocamız gibi.

“Bizim Efes ile hiçbir sıkıntımız yok”

Fenerbahçe başkanı Koç, Anadolu Efes ile Fenerbahçe arasında hiçbir sıkıntının olmadığını kendilerine saygı duyduğunu söylerken şöyle konuştu:

“Fenerbahçe Spor Kulübü olarak Anadolu Efes ile hiçbir sıkıntımız yoktur. Efes’in Türk basketboluna yaptığı yatırımlar, getirdiği başarılar ortadadır. Dolayısıyla Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Efes’e saygıdan ve sevgiden başka hiçbir duygusu olamaz.”