Ana sayfa THY Euroleague Anadolu Efes GM’si açıkladı: “Yabancı oyuncu sayısını azaltacağız”

Anadolu Efes GM’si açıkladı: “Yabancı oyuncu sayısını azaltacağız”

Anadolu Efes Genel Menajeri Alper Yılmaz, gelecek sezon yabancı sayısında azalmaya gideceklerini açıkladı.

Anadolu Efes GM'si açıkladı:

THY Euroleague’de 2019-20 sezonunun koronavirüs sebebiyle iptal edilmesinin ardından Anadolu Efes Genel Menajeri Alper Yılmaz açıklamalarda bulundu.

THY Euroleague’in yayıncı kuruluşu BeIN Sports’a gelecek sezon ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, kendilerini şampiyonluğun en büyük favorileri olarak gördüklerini ifade ederken, ekonomik sebeplerden dolayı gelecek sezon yabancı sayısında azalmaya gidebileceklerini söyledi.

Alper Yılmaz’ın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

“SAĞLIĞIMIZ ŞAMPİYONLUKTAN DAHA DEĞERLİ”

Bugün EuroLeague toplantısında; 10 farklı ülkeden 18 takımın bir araya gelebilmesinin her ülkenin farklı koşullarına bağlı olduğu ve her takımın dinamiğinin ve seyahat kısıtlamalarının farklı olduğu bir ortamda organizasyonun sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilemeyeceği konuşuldu. 2020-2021 sezona sağlıklı bir şekilde zamanında başlayabilmek için bu sezon adına karar vereceğimiz son gündü. Ve sezonu bitirme kararı çıktı. Her şeyin başı elbette insan sağlığı… Oyuncularımızın, çalışanlarımızın ya da herhangi bir basketbol çalışanın sağlığı bizim için her türlü şampiyonluktan daha değerli. Bitirilme kararı alındı ve biz de buna saygı duyuyoruz. Bundan sonra önümüzdeki sezon aynı başarılara ulaşabilmek için çalışmalara devam edeceğiz.

“ÇOK ÖZEL BİR SEZON GEÇİRİYORDUK”

Bitmemiş bir hedefimiz var. Bunu söylüyor olmak oyuncularımızın konsantre olması için yeterlidir diye düşünüyorum. Biz bu sene gerçekten çok iyi ve özel bir sezon geçiriyorduk. Taraftarımızla birlikte oyuncularımız çok konsantre bir şekilde hedeflerimize gitmeye çalışıyordu. Tabii hiçbir şeyin garantisi yok. Playoff’ta ya da Final Four’da yenilip elenebilirdik de ama biz kendimizi şampiyonluğun en büyük favorisi olarak görüyorduk. Dolayısıyla hak ettiğimizi düşündüğümüz yere ulaşabilmek için gelecek sezonun ilk maçından itibaren elinden geleni yapacak bir takım olacaktır. Hedefimiz tutabildiğimiz kadar oyuncuyu bir arada tutup iyi bir şekilde birbirine alışmış bir takım olarak yolumuza devam etmeye çalışmak. Tabii biliyorsunuz karar yeni alındı. Önümüzdeki sezon çalışmalarına en yakın zamanda başlayacağız. Takımı ne kadar koruyacağız, ne gibi değişiklikler yapabiliriz gibi sorulara cevap vermek için henüz erken.

“HAZIRLANABİLMEK İÇİN UZUN BİR SÜREMİZ OLACAK”

EuroLeague’de gelecek sezonun ne zaman başlayacağını bugün öğrenmiş olduk. Normal zamanında başlayacakmış gibi görünüyor. Çarşamba günü Türkiye Basketbol Federasyonu’yla önümüzdeki sezonun planlarına dair bir toplantı yapacağız. O zaman onun tarihi de netleşir diyorum. Tabii hiç alışık olmadığımız kadar uzun bir ara olmuş olacak. Mart’tan Ekim’e kadar neredeyse hiç resmi maç yapmıyor olmuş olacağız. Bu da bize hazırlanabilmek adına biraz daha uzun bir süre veriyor aslında. İnşallah COVID 19 süreci bir önce biter ve normal hayatımıza geri dönebiliriz. Ondan sonra da önümüzdeki sezonun çalışmaları için bir araya gelebiliriz.

“YABANCI SAYISINI AZALTMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Bütün kulüplerde şu anda bu sezonun yarattığı etkiler sebebiyle ekonomik problemler var. Televizyon, sponsor ve taraftar gelirlerinde azalma olduğu için herkesin toplam gelirinde bir azalma var. Bu sezon için EuroLeague kulüpleri olarak, Oyuncular Birliği’yle bir anlaşmaya gittik ve maaşlarında bu sezon için bir indirim yaptık. Önümüzdeki sezonun bütçesi ise anlaşılacak oyuncular ve kurulacak kadroya göre belirlenecek. Bütün basketbol dünyasında kontratlarda bir düşme olacağını düşünüyorum. Bu ne kadar olur, ne kadar etkiler gibi sorulara cevap vermek için henüz erken. Bu sezon 10 olan yabancı sayımızı azaltmayı düşünüyoruz ama genel olarak küçülecek miyiz küçülmeyecek miyiz bu konuda bir yorum yapma imkanım yok.