Ana sayfa ING Basketbol Süper Ligi Basketbol Süper Ligi’nde maçlar seyircili oynanabilir

Basketbol Süper Ligi’nde maçlar seyircili oynanabilir

Türkiye Basketbol Federasyonu CEO'su Ömer Onan, Basketbol Süper Ligi kura çekiminin ardından yaptığı konuşmada maçların yüzde 50 kapasite ile seyircili oynanabileceğini ifade etti.

omer-onan

Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Ömer Onan, Basketbol Süper Ligi kura çekiminin ardından yaptığı konuşmada maçların yüzde 50 kapasite ile seyircili oynanabileceğini ifade etti.

Ömer Onan konuşmasına pandemi sürecinin getirdiği ekonomik sıkıntılardan başlarken şöyle konuştu:

Uzun zamandır ayrı kaldık ve basketbolu çok özledik. Geçtiğimiz sezon pandemi nedeniyle dünyanın birçok ülkesi gibi biz de ligimizi tamamlayamadık ve bu durum tabii ki ekonomik bir sıkıntı yarattı ancak biz TBF olarak çok geniş kapsamlı bir geri dönüş protokolü hazırladık. Bu protokolde hem tavsiyeler hem de zorunluluklar bulunuyor. Tabii ki bunların da bir ekonomik karşılığı var. Bu anlamda ilk görüşmelerimizde COVID-19 test ücreti 110 TL’ydi ancak şu anda bu ücret 250 TL’ye yükseldi. İnanıyorum ki, Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile Sağlık Bakanlığımız bu konuyu yeniden görüşecektir. Kulüplerimizin üzerinden bu süreçte ekonomik anlamda ne kadar yük alırsak basketbolumuz için o kadar iyi olacaktır.

Kulüplerinde ekonomik olarak düzelmesi için seyirciye ihtiyacı olduğunu vurgulayan TBF CEO’su Onan, en azından yüzde 50 kapasite ile maçların seyircili oynanmasını istediklerini söyledi:

Kulüplerimizin bir diğer önemli ekonomik kaynağı da seyirci. Bu konuyla ilgili de bakanlıklarımızla görüşüyoruz. Bu bizim tek başımıza alabileceğimiz bir karar değil ancak en azından yüzde 50 kapasite ile liglere başlamak istiyoruz. Biz basketbol ailesi olarak büyük bir aileyiz ve kulüplerimize yardım etmek için her bir paydaşımız elini taşın altına koyuyor. Yönetime geldiğimiz günden bu yana bizim için en önemli noktalardan biri de mali kriterler oldu. Hayata geçirdiğimiz bu kriterler ligimizin değerini korumak için çok önemli. Bu kriterlerdeki en büyük amacımız sezona büyük vaatlerle giren ancak daha sonradan kulüplerini kapatan ve oyuncularını, antrenörlerini, tüm kulüp çalışanları mağdur eden kulüpleri engellemek.