Ana sayfa Ekstra Basketbolun Önemli İsimlerinden FIBA 2019 Dünya Kupası Elemeleri Hakkında Açıklamalar

Basketbolun Önemli İsimlerinden FIBA 2019 Dünya Kupası Elemeleri Hakkında Açıklamalar

THY Euroleague ve Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi‘nin son şampiyonu Fenerbahçe Doğuş‘un Türk oyuncuları Melih Mahmutoğlu, Sinan Güler, Barış Hersek, Ali Muhammed ve Egehan Arna, FIBA tarafından yapılan takvim değişikliği sonucu ortaya çıkan fikstür çakışması nedeniyle A Milli Takım‘ın oynayacağı elemelerde forma giymeyeceklerini açıklamıştı. Basketbol gündemini uzun süredir meşgul eden konuyla ilgili olarak Zeljko Obradovic ve Luigi Datome’nin de aralarında bulunduğu önemli sporcu ve antrenörlerin daha önce paylaştığı görüşler şu şekilde;

Zeljko Obradovic (Fenerbahçe Doğuş Başantrenörü): “Euroleague bir sistem kurmuş durumda. Milli takımlar da baskı uygulamaya başlayacak. Çifte standart olacak çünkü NBA oyuncularının elemelere gelmesi gerekmezken, Euroleague oyuncularının gitmesi gerekecek. Diyelim ki milli takım maçlarında sakatlandılar. Bunun için sigorta olacak mı? Oyuncu 9 ay boyunca sakatlığından dolayı oynayamazsa, kontrat bedelini kim ödeyecek? Oyuncuların durumlarını anlamaları gerekiyor. Kendilerini korumak adına oyuncu birliğinin kurulması gerekiyor. Ben Euroleague komisyonunun üyesiyim ve önereceğim ilk şey oyuncu birliğinin kurulması olacak. En önemli hakları ise sezon içerisinde dinlenmeye zamanları olması. En azından minimum dinlenme vakti olmalı. FIBA gibi kurumlar bu takvimleri hazırlarken, oyuncuları düşünmüyorlar. Ben bir antrenör olarak her zaman oyuncularımızın yanında olacağım.”

Luigi Datome (Fenerbahçe Doğuş Oyuncusu): “2019 Dünya Kupası Eleme maçlarını sezon ortasında oynatmak bence kötü bir fikir. FIBA, oyuncuların maaşlarını ödeyen kulüplerin fikrini almadan bu maçları sezon ortasında oynatmak istiyor. Fenerbahçe bana İtalya Milli Takımı’na katılıp katılmamam hakkında bir şey söylemedi ama Fenerbahçe ile yapılacak çok işimiz var. Eğer eleme maçlarında forma giyersem, Fenerbahçe’nin geleceği için önemli olabilecek Euroleague maçlarını kaçıracağım. FIBA, eleme maçları sayesinde para kazanıyor ve oyunculara ödeme yapmıyor. Üstelik FIBA; oyuncuların maaşlarını aldığı kulüpleri unutup, milli takımlarına katılmasını bekliyor.”

Ettore Messina (İtalya Milli Takımı Eski Başantrenörü): “Ettore Messina, Litvanya’ya maçını kaybettikten sonra sezon boyunca ulusal takımlarla yeni FIBA takvimi hakkında bir soruyu yanıtladı: Elemelerde NBA ve EuroLeague oyuncuları olmayacak. Mutlu değilim. Takımımdan keyif alıyorum. Bu grubu seviyorum. Eğer NBA’de ya da Euroleague’de çalışıyorsanız, milli takım rekabeti dışındasınızdır. Hem antrenörler hem de oyuncular aynı şeyi düşünüyorlar ancak kararların alındığı mercilerde antrenör ve oyuncular yok. İtalya’yı televizyondan izleyerek destek vereceğim. Bununla ilgili daha sert sözler söylerdim ama ne diyebilirim ki? Bu durum federasyonlar için çok aşağılayıcı; ülkelerini bir üst gruba taşıyan oyunculara “teşekkür ederim” diyecekler. Sizden daha iyi olacak başka oyuncularla bu turnuvaya devam edeceğiz “. Bu çok aşağılayıcı. Oyuncuları küçük düşürme söz konusu. Ülkeniz için oynuyorsunuz, bir üst tura kalıyorsunuz ve daha sonra 12 daha iyi oyuncu gelip ana ana turnuvayı oynuyor. Bitmeyen bir hikaye. Bir sonraki adımın ne olacağını merak ediyorum. Bu parlak akıl yarışmasını son iki yıldır izliyoruz, kimin kazanacağını merak ediyorum. Basın toplantısında FIBA ile ilgili soru soran kişi: Harika bir maçtı. Bu maçlardan daha fazla izlemek istersiniz. Daha fazla Valanciunas, Kuzminskas görmek istersiniz. Belinelli ve Melli ile Datome’yu izlemek istersiniz. Milli Takım her sahaya çıktığında bu tip oyuncuları görmek istersiniz. Bu muhteşem bir basketbol organizasyonu ve hepimiz bunu görmek istiyoruz.”

David Blatt (Darüşşafaka Başantrenörü): “Daha önce de önerdiğim gibi FIBA’nın oyuncuların yoğun iş yükünü azaltacak bir çözüm bulması gerek. Bir oyuncunun Eurobasket, FIBA Dünya Şampiyonası, Eurobasket ve Olimpiyat Oyunları  döngüsünü kariyerinde 1 veya 2’den fazla yapmaması gerekir. Oyuncuların vücutlarını dinlendirmeleri gerekir.  Eurobasket’i 4 yılda bir yapmak kötü bir fikir değil fakat bu milli maç pencerelerini sezon içerisine koymak hiç gerçekçi değil.  NBA ve Euroleague’den en iyi oyuncuları göremeyeceğiz.  Bu kimsenin yararına değil. Milli takımlar, federasyonlar, koçlar, taraftarlar herkes bu işten yara alacak.”

Aleksandar Djordjevic (Sırbistan Milli Takım Koçu): “FIBA, milli takım pencereleriyle birlikte Avrupa Basketbolu’ndaki hiyerarşiyi değiştirmeye çalışıyor. Bu durumda en iyi oyuncular milli takımlarında oynayamayacak. Bu oyuncuların yerine farklı kadrolar olacak. Bu da tüm ülkeleri zayıflatacak.”

Nando De Colo (CSKA Moskova Oyuncusu): “Bir NBA oyuncusu için durum çok daha farklı çünkü aynı tip lig değil. Fakat Euroleague oyuncuları için de oldukça farklı bir durum çünkü ulusal takımda oynayamıyorlar. Bu olay tamamen başkalarının ne istediği ile alakalı. En iyi oyuncuların Euroleague’de mücadele etmesi ve en iyi milli takımların Avrupa Şampiyonası’nda yer alması gerek. Milli maçları sezon içerisine koyulmasına gerek yok. Yaz dönemine konabilir ve çok iyi bir basketbol görebiliriz. Ben kendimi bu kadar fazla sayıda maç oynarken düşünemiyorum. Geçtiğimi sezonun ne kadar uzun ve sert olduğunu görmeleri gerek.”

Adam Hanga (Barcelona Oyuncusu): “Ülkem, sezon içerisinde Milli Takım forması giyemeyeceğimi biliyor. Bu bizim için çok kötü bir durum, çünkü Milli Takım ile son maçlarımı oynuyor olabilirim. Eğer ben ve benzer durumdaki diğer oyuncularımız oynayamazsa, elemeleri geçemeyebiliriz. Bazı şeyleri mutlaka değiştirmek gerekir, çünkü bu durum hiç iyi değil.”

Pau Ribas (Barcelona Oyuncusu): “Maalesef oyuncular en son konuşan kişiler oluyor. 12 aylık yıl içerisinde elemeler için uygun zaman var, sezon içerisinde bu maçları oynatmaya gerek yok. Umarım bu konuda bir orta yol bulunabilir.”