Ana sayfa THY Euroleague Bryant Dunston:”Hedefimiz EuroLeague, bunun için oynayacağız”

Bryant Dunston:”Hedefimiz EuroLeague, bunun için oynayacağız”

Anadolu Efes tarafından düzenlenen medya gününde takım kaptanlarından Bryant Dunston, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Bryant Dunston

THY EuroLeague ekiplerinden Anadolu Efes tarafından düzenlenen medya gününde takım kaptanlarından Bryant Dunston, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Bryant Dunston, takımın geçen sezonki performansı, salgın süreci ve Ergin Ataman ile ilgili Eurohoops’un hazırladığı soruları yanıtladı.

Eurohoops’un Bryant Dunston ile gerçekleştirdiği röportaj şu şekilde:

 

– Öncelikle bize vakit ayırdığın için teşekkürler. Geçen yıl bir takım sakatlıklar yaşadın. Takımından bu kadar uzun süre ayrı kalmak senin için ne kadar zor oldu? Konsantrasyonunu nasıl koruyabildin?

– Evet, benim için kişisel olarak zor bir dönemdi. Neyse ki eşim ve ailem yanımdaydı, beni çok desteklediler. Takım arkadaşlarım da bana yardımcı oldu. Sürekli hâlimi hatrımı sordular. Keza teknik ekip de acele etmememi söyledi. Bensiz halledebiliyorlardı. Organizasyona, etrafımdaki herkese o yüzden minnettarım. Gerçekten kariyerim boyunca daha uzun bir süre sahalardan uzak kalmamıştım. Zor bir sakatlıktı ama bunca insanın yardımları olmasa belki de şimdi bu kadar mutlu olamazdım.

 

– Sakatlığın sürecinde Sertaç Şanlı ve Tibor Pleiss büyük bir sorumluluk alarak seviye yükselttiler. Onların performansı ile ilgili ne düşünüyorsun?

– Seviyelerini yukarıya çekebileceklerini biliyordum. Çünkü antrenmanlarda her gün mücadelemizle birbirimizi daha iyiye götürmeye çalışıyoruz. Bir oyuncu oynayamadığında diğerlerinin seviye yükseltmek zorunda olduğunu biliyoruz. Harika bir iş çıkardılar, fırsatı iyi değerlendirdiler ve bir süre spot ışığı onlarda olduğu için çok mutluyum.

– Zihinsel sağlığını salgın döneminde nasıl yönettin?

– Ben şanslıydım çünkü kızım, virüs her şeyi durdurmadan hemen önce dünyaya geldi. Dolayısıyla onunla vakit getirdim, büyümesini izledim, eşimi destekledim.  Bu yüzden çok mutluyum. Sıkıldığımı ya da evde kapalı kaldığımı düşünecek vaktim yoktu. Orada olduğum için mutluydum çünkü normalde bunları yaşama şansım olmuyor.

 

– Anadolu Efes, neredeyse tüm takımı korudu. Tabii ki bu bir avantaj. Sence Efes’in geçen sezon yaklaştığı başarıya ulaşma şansı var mı?

– Bence EuroLeague bu yıl çok daha farklı. Birçok takım değişti. Kadrolarda değişiklikler yaşandı ve bazı takımlar daha iyiye gitti ama aynı zamanda biz de kendimize güveniyoruz. En başından beri aynı kendine güvenen takım var. Neler yapabileceğimizi biliyoruz, önümüzdeki engelleri biliyoruz. Hedefimiz, EuroLeague’i kazanmak. Bunun için oynayacağız.

 

– Sence geçen yılki harika performans, bu yıl üzerinizde bir baskı oluşturacak mı?

– Hayır, oluşturmayacak. Çünkü geçen yıl da biz rakiplerin yenmeye çalıştığı takımdık. Bir önceki sezon Final Four oynamıştık ve yine aşağı yukarı aynı kadroyu korumuştuk. Dolayısıyla aynı durum olacak. Dışarıdaki takımlar için bizim sırtımızda bir hedef olacak. Bizim de bununla ilgili bir sorunumuz yok.

 

– Geçen yıl Ergin Ataman yılın koçu olabilirdi. Kendisi ne kadar talepkar bir koç?

– Bu organizasyonu değiştirmemizin çok önemli bir parçası o. Geldiği günden beri EuroLeague’i kazanmak istediğimizi, hedefimizin bu olduğunu ve başka hiçbir şeyi kabul etmememiz gerektiğini öğretiyor. Hepimiz birbirimize inandık ve bizden ne istediğini anlamaya başladık. İniş çıkışlar yaşadık ama o ne zaman koşmamız, ne zaman yavaşlamamız gerektiğini biliyor, bunu kontrol ediyor. Bu konuda, özellikle de önemli deplasman maçlarında harika iş çıkarıyor. Dizginleri almak konusunda kararlar alıyor. Harika işler çıkarıyor yıllardır.

 

– Kendisi geçen yıl birkaç kez Golden State Warriors gibi oynadığınızı söylemişti. Bununla ilgili ne düşünüyorsun? Takım olarak NBA’de oynayabileceğinizi düşünüyor musun?

– Bunu bilmiyorum ama gerçekten birlikte iyi oynadığımızı biliyorum. Warriors konusunda da, çok hareketli oynuyorlar, alan açıyorlar, cut’lar yapıyorlar. Biz de benzer şeyler yapmaya çalışıyoruz. Asla mücadeleden kaçmıyoruz. Warriors ile oynayacak olursak keyifli olur ama güzel bir sistemimiz var, bundan ötürü mutluyum.

 

– Shane Larkin’in geçen yılki performansının EuroLeague tarihinin en iyi performanslarından biri olduğunu söyleyebilir misin?

– Kesinlikle. Her maçı onun gibi domine eden bir oyuncu hiç görmedim. İnanılmaz oynuyor. Herkes bundan keyif alıyor. Takım arkadaşlarımız böyle büyük maçlar oynadığında kutlamalar yaptı. Biz de izlerken inanılmaz bir şeyin parçası oluyorduk. Ben dışarıdan izledim tabii ama bunu görmek muhteşem. Bunları yapmaya devam edeceğini de biliyorum, ilginç olacak.

 

– Olası sağlık sorunları dışında Anadolu Efes için gelecek sezon en büyük engel ne olur?

– En büyük engel, sağlık dışında son yıllardaki muazzam oyunu sürdürmek olur. Hiçbir rakibimizi gözardı etmiyoruz tabii ki. Herkes daha büyük rakiplerle oynayacak. Biz de daha yüksek seviyeli takımlara karşı iyi oynayacağız ama daha düşük seviyeli takımlara karşı da aynı seviyeyi koruyacağız. Geçen yıl yaptığımızı tekrar yapmalıyız.