Ana sayfa Ekstra Büyük Takaslar Her Zaman İşe Yarar Mı?

Büyük Takaslar Her Zaman İşe Yarar Mı?

Anthony Davis New Orleans Pelicans formasını giydiği günden beri hep yalnız kalıyor söylentileriyle kariyerini sürdürdü. Bugün işler onun için değişmiş durumda. Takımı bir yıldızı daha kadrosuna katarak ciddi bir güçlenmenin yolunu açtı. Tabii DeMarcus Cousins ile uyum yakalamaları çok önemli. Daha önce de böyle takaslar, transferler olumlu örneklerle beraber olumsuz örnekleri de beraberinde getirdi.

Los Angeles Lakers, Kobe Bryant’ın yanına Dwight Howard’ı takımın kadrosuna kattığında herkes Lakers’ın yeniden zirveyi elde edeceği yorumlarını yapmıştı. Ancak işler hiç de öyle olmadı. İki oyuncunun bariz uyum yakalayamaması Lakers’ın hamlesini boşa çıkardı.

Dwight Howard ve Kobe Bryant

Oklahoma City Thunder çok iyi bir nesil yakalamıştı mesela, küçük parçaları tamamlayabilseler NBA zaferi onlar için kaçınılmazdı ancak o tarafta da işler yolunda gitmedi. Önce James Harden Houston Rockets’ın yolunu tuttu, sonrasında Kevin Durant geçen yıl Batı Finali’nde 4-3 kaybettikleri takıma, Golden State Warriors’a gitti. Şu an Warriors için işler yolunda gidiyor ancak onlar zaten iki yıldır sistemlerini oturtmuş durumdalar.

Dwyane Wade ve Shaquille O’Neal

Tabii olumlu örnekler de var doğal olarak. 2006 yılının Miami Heat’ini hatırlayalım. Miami genç oyuncularıyla beraber ligin veteran oyuncularını bir araya getirerek şampiyonluğa uzanmıştı. Shaquille O’Neal’ın pota altını domine ettiği sezonda Dwyane Wade de muazzam bir performans sergiledi. Miami’de ikinci yılında Lakers’tan sonra bir yüzük daha kazanan Shaq, Wade ile uyumunun altını çizmişti. İki yıldız oyuncunun birbirini anlaması zaferin ana noktası oldu ancak koç Pat Riley ile uyumları, takımın bir bütün olarak iyi mücadele etmesi de en az onlar kadar önemliydi.  Alonzo Morning ve Gary Payton gibi iki veteran oyuncunun katkıları ve Udonis Haslem, James Posey, Antoine Walker gibi gizli kahramanlarla beraber kazanılmıştı şampiyonluk.

[nousvideo id=”1″ autostart=”false”]https://www.thenousdigital.com/yt/getvideo.mp4?videoid=rEjfy-G77GY&format=ipad[/nousvideo]

 

Sonuçta basketbol sadece iyi oyuncuların değil, takım olmayı başarabilenlerin kazandığı bir spor. Doğru parçalar bir araya geldiği zaman başarıyı da yakalayabiliyorsunuz. New Orleans Pelicans için de bu durumun nasıl gelişeceğini göreceğiz.