Ana sayfa Ekstra David Blatt: “Cedi Osman’a Hayranım”

David Blatt: “Cedi Osman’a Hayranım”

David Blatt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce görev yaptığı  Cleveland Cavaliers‘a Cedi Osman‘ı önerdiğini belirterek, “Cedi Osman NBA’e  seçildiği zaman Draft odasındaydım. Onu almaları için öneride bulundum. O  zamanlar hayranıydım, şu anda da Cedi Osman hayranıyım. Çok iyi şeyler  başarabileceğine inanıyorum” dedi

Bir başka NBA takımı Philadelphia 76ers forması giyecek milli oyuncu  Furkan Korkmaz ile ilgili görüşlerini de aktaran 58 yaşındaki deneyimli başantrenör, “Furkan’ı  da çok başarılı buluyorum. NBA düzeyinde oynayabilecek bir basketbolcu olduğunu  düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Milli takım altyapılarında uluslararası organizasyonlarda birçok  başarı elde eden oyuncusu Okben Ulubay’ın potansiyeline değinen David Blatt,  “Okben, potansiyeli çok yüksek bir oyuncu. O yüzden geçen sezon buraya aldık”  diyerek onun da kariyerinin iyi olacağına inandığını söyledi.

“Daha Çok Cedi Osman Bulmalıyız”

David Blatt, eleştirilen yabancı oyuncu kuralıyla ilgili, “İyi  basketbolcular oynar. Bu durum hep böyle olacak. Cedi Osman oynadı. Daha çok Cedi  Osman bulalım” değerlendirmesinde bulundu.

Genç basketbolculara çok çalışmaları gerektiği önerisinde bulunan  Blatt, “Problemlerinizi kuralların çözmesini beklemeyin, sıkı çalışın, bir şeyler  feda edin, kendinizi mükemmelliğe adayın ve yarışın. Sonunda bütün amaçlarınıza  ve hedeflerinize ulaşacaksınız” şeklinde konuştu.

“Darüşşafaka’da Kalmak İstedim”

ABD’li başantrenör, Darüşşafaka’dan ayrılma hakkı olmasına rağmen kalmayı tercih ettiğini söyledi.

ULEB Avrupa Kupası’nda mücadele edeceklerini hatırlatan Blatt, şunları  kaydetti:

 “Doğuş Grubu bana bir sözleşme sundu. Gidebilirdim de kalabilirdim de.  Darüşşafaka’da devam etmek istedim. Sözleşmemde gitme ihtimalim vardı. Bu bana sunulmasına rağmen buraya bağlılığım sebebiyle kalmak istedim. Bu yüzden burada kalarak sözleşmemi tamamlamak istedim. Gelecek sezon için düşünüp karar  vereceğim. Darüşşafaka’nın büyük bir kulüp olmasını istiyorum ve bunu dört gözle  bekliyorum. Bu da burada kalma sebeplerimden biri.”

Takımdan ayrılan Will Clyburn ve Brad Wanamaker gibi oyuncular  yetiştirmeyi amaçladığını dile getiren tecrübeli başantrenör, “Hazırlık döneminde  çok iyi çalıştık. Hem performans hem de kondisyon olarak iyi durumdayız. Yeni  sezon öncesi heyecanlıyız. Darüşşafaka’yı en iyi şekilde temsil edeceğiz.  İzlemesi keyifli ve yarış içinde olan, savaşmayı seven bir takım olacağız.  Taraftarımız, bizi izlemekten çok büyük keyif alacak” ifadelerini kullandı.

David Blatt, ULEB Avrupa Kupası’ndaki hedefinin sorulması üzerine,  “Ben savaşmak için doğdum. Bu benim için çok kolay bir bölüm” dedi.

Hedeflerine ulaşmak için doğru şeyler yapmaları gerektiğini de anlatan Blatt, şöyle devam etti:

“Günlük olarak doğru şeyleri yapar, doğru şekilde hedefe ilerlerseniz  zaten amacınız doğrultusunda başarılı olacaksınız. Hedef belirlemek aslında  hiçbir şey ifade etmez. Doğru şeyler yapmak ve iyi alışkanlıklar elde etmek sizi  sonuca götürür.”

“İyi Takım Her Zaman Kazanır”

Tecrübeli çalıştırıcı, 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nı da değerlendirdi.

Şampiyon Slovenya’nın iyi bir kadroya sahip olduğunu kaydeden Blatt,  “Sürpriz olmadı çünkü en iyi basketbolu Slovenya oynadı. Belki turnuvadan önce İspanya favori gösteriliyordu ama en iyi basketbolu Slovenya ortaya koydu. Günün sonunda da en iyi takım her zaman kazanır” diye konuştu.

Son 16 turunda favorilerden İspanya’ya elenen Türk Milli Takımı’nın tecrübe eksikliği yaşadığını aktaran Blatt, “Çok iyi bir mücadele gördüm. Bunun yanında şanssız anlar yaşandı ve tecrübe eksikliğinden kaynaklı hatalar oldu.  Türkiye’de basketbol hala gelişiyor ve hızla yukarı doğru tırmanıyor. Bu tırmanışla Türk Milli Takımı’nın da yukarı doğru ilerleyeceğine inanıyorum”  diyerek sözlerini tamamladı.