Ana sayfa THY Euroleague David Blatt hastalandı! Tüm kulüplerden destek mesajları yağıyor

David Blatt hastalandı! Tüm kulüplerden destek mesajları yağıyor

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye'de de Darüşşafaka ile EuroCup şampiyonluğuna ulaşan David Blatt, PPMS hastalığına yakalandı.

Geçtiğimiz sezon başı Olympiacos’un başına geçen koç David Blatt, Primary Progressive Multipl Skleroz (PPMS) hastalığına yakalandığını Yunan ekibi yaptığı açıklama ile duyurdu.

Bunun bir otoimünin rahatsızlığı olduğunu söyleyen Blatt, “Bu hastalığın bir çaresi yok. Deprasyona girmek kolay. Ben mücadele edip bununla yaşamayı öğreneceğim” dedi.

Blatt’ın yakalandığı PPMS Hastalığı nedir?

Hafif belirtileri bacaklarda uyuşma, şiddetli vakalarda felç veya görme kaybı gibi sonuçları olan MS hastalığı, dünyada yaklaşık 3 milyon, Türkiye’de ise 35 bin kişiyi etkilemektedir.

  • Multipl skleroz, merkezi sinir sistemini etkiler.
  • Tanı genellikle 20 ve 50 yaşları arasında konur.
  • Hastalığın nasıl ilerleyeceğini tahmin etmek imkansızdır.
  • Hafif semptomlar arasında karıncalanma ve uyuşma bulunur, ancak şiddetli vakalarda görme kaybı ve felç olabilir.
  • Tedavisi yoktur, ancak tedavi semptomları hafifletebilir ve kişinin günlük yaşamını sürdürmesine yardımcı olabilir.

MS NEDİR?

Multipl skleroz, merkezi sinir sistemine saldıran kronik bir hastalıktır. Beyin, omurilik ve optik sinirleri etkiler. Merkezi sinir sisteminde (CNS) sinir lifleri onları koruyan miyelin bir kılıfla çevrelenir. Miyelin ayrıca sinirlerin elektrik sinyallerini hızlı ve verimli bir şekilde iletmesine yardımcı olur. MS’de miyelin kılıfı birden fazla alanda kaybolup skar (iz) veya skleroz bırakır. Multipl skleroz “birden fazla alanda skar dokusu” anlamına gelir. Miyelinin bulunmadığı bölgelere plak veya lezyon denir.

Birincil ilerleyen MS (PPMS)

PPMS, erken nüksler ya da remisyonlar olmaksızın semptomların başlangıcından itibaren giderek kötüleşen nörolojik fonksiyonlar (sakatlık birikimi) ile karakterizedir. Vakaların yaklaşık yüzde 15’i PPMS’dir.

Anadolu Efes ve Daraüşşafaka Tekfen ile birlikte birçok basketbol kulübü ve spor insanı koç David Blatt’a destek mesajları paylaştı. İşte o paylaşımlardan bazıları:

Anadolu Efes

Eski baş antrenörlerimizden deneyimli koç David Blatt’in Multiple Skleroz (MS) hastası olduğunu üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Koç David Blatt’e ve tüm MS hastalarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Darüşşafaka Tekfen

Geçmiş Olsun koç! Birlikte önemli başarılara imza atığımız eski baş antrenörümüz David Blatt’in MS hastalığına yakalandığını derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Koç David Blatt’e acil şifalar dileriz.

Tofaş

Birincil ilerleyici MS hastalığına yakalanan Koç David Blatt’e en derin duygularımızla acil şifalar diliyoruz. Güçlü kal Koç!

Barcelona Basket

Fenerbahçe Beko

Güçlü kal ve çabucak iyileş koç!”

Bayern Münih

Saski Baskonia