Ana sayfa Ekstra Efsane “Ivkovic” Veda Ediyor

Efsane “Ivkovic” Veda Ediyor

Efsanevi koçun çalıştırdığı oyunculardan kurulu All Star takımı, kendisinin çalıştırdığı dönemde 2 defa Euroleague şampiyonluğu yaşayan Olympiakos ile karşılaşacak.

Pire’deki törenle birlikte Dusan Ivkovic; Dimitris Diamantidis, Sarunas Jasikevicius, Juan Carlos Navarro, Theo Papaloukas, Ramunas Siskauskas ve Mirsad Türkcan’ın da yer aldığı Euroleague Efsaneler Listesi‘ne giren ilk koç olacak.

Pire’de ödülü Dusan Ivkovic’e sunacak olan THY Euroleague Başkanı ve CEO’su Jordi Bertomeu: “Dusan Ivkovic’in Euroleague Basketbol Efsaneleri arasına giren ilk koç olacağını bilmek bize büyük memnuniyet veriyor. Dusan’ın koçluk dünyasındaki değerli yerini bilmemek mümkün değil. Birçok üst düzey oyuncuya akıl hocalığı yaptı ve diğer birçok isme de örnek oldu. Organizasyonun düzenlediği iki kupayı da kazanan tek koç olan Dusan Ivkovic’in Euroelague’e yaptığı katkılar tarif edilemez” şeklinde konuştu.

Yıldızlarla Veda

Dusan Ivkovic’in kariyer gelişimlerine yardımcı olduğu ve kendisinin son maçında sahaya çıkacak oyuncular da belli oldu. Thomas Heurtel, Stefan Markovic, Milos Teodosic, Nikos Zisis, Bogdan Bogdanovic, Kostas Sloukas, Cedi Osman, Nikola Kalinic, Furkan Korkmaz, Pero Antic, Dario Saric, Viktor Khryapa, Kyle Hines ve Boban Marjanovic’in sahada yer almaları bekleniyor.

Euroleague’den Efsane Koça Özel Video

[nousvideo id=”1″ autostart=”false”]https://www.thenousdigital.com/yt/getvideo.mp4?videoid=j0yKQQYBGu8&format=ipad[/nousvideo]

 

Özel Bir Kariyer

Dusan Ivkovic, Avrupa’da düzenlenen üst düzey tüm organizasyonları kazanmayı başarmış tek koç konumunda. 1997 ve 2012 yıllarında Euroleague, 2006’da Eurocup, 1979’da Korac Cup, 2000’de Saporta Cup şampiyonlukları yaşayan Sırp koç, milli takımıyla da 1990 FIBA Dünya Kupası; 1989, 1991, 1995 Eurobasket zaferlerine ulaştı. Ivkovic ayrıca 1998 Olimpiyatları’nda gümüş madalya kazanan takımın başındaydı.
Ivkovic, 4 farklı ülkede çalıştığı dönemde yerel liglerde 15 lig ve kupa zaferi yaşadı.

Bu başarılar sonucunda beklenilen şekilde Ivkovic, 2008 senesinde Euroleague tarihine katkı sağlayan 50 büyük isim arasına girdi. Dusan Ivkovic’in bu başarıları getiren antrenörlük kariyeri, kısa süreli oyunculuk kariyerinin ardından abisi Slobodan’ın yardımcısı olarak başladı. 1978’te Partizan ile birlikte baş antrenörlük görevine yükselmiş oldu. Partizan ile geçen 2 sezonun ardından ise Aris ile anlaşarak Yunanistan’a gitti. Daha sonra tekrar Yugoslavya’ya dönen Ivkovic, 1990 yılına kadar Radnicki, Sibenka ve Vojvodina’da görev yaptı.

Dusan Ivkovic, ayrıca 1987-1995 yılları arasında Yugoslavya Milli Takımı’nda görev aldı.

1991 yılında tekrar Yunanistan’a dönen Ivkovic, buradaki 10 yılda PAOK, Olympiakos ve AEK’yı Euroleague’de yarı finallere çıkarmayı başardı. 1997’de ise hem kendisinin, hem Olympiakos’un ilk Euroleague şampiyonluğunu kazandı. Daha sonra 2002’de Rusya’da yeni bir maceraya atılan Ivkovic, CSKA ile üç kez üst üste Final Four oynamayı başardı ve Dinamo Moskova ile de 2006’da Eurocup’ı kazandı.

2008’de Sırbistan Milli Takımı’na dönüş yapmış olan Ivkovic, 2010’da Olympiakos’a geri döndü. 2012’de Olympiakos’un başında Printezis’in son saniye basketiyle gelen eşsiz bir Euroleague şampiyonluğuna ulaştı.

Kariyerinin son döneminde ise tecrübeli koç, ülkemizi Euroleague’de temsil eden Anadolu Efes’te görev yaptı.

Dusan Ivkovic, aynı zamanda ünlü bilim adamı Nikola Tesla’yla da akrabalığı bulunan bir isim.

Avrupa basketbolundaki eşsiz başarıları, karakteri, koçluk yetenekleri, akıl hocalığı ile eşsiz isimlerden Dusan Ivkovic, gerçek bir efsane olarak Euroleague’in listesinde kendine yer bulmaya hazırlanıyor.