Ana sayfa THY Euroleague Ergin Ataman: “Akıllıca oynadık, çok iyi bir galibiyet aldık”

Ergin Ataman: “Akıllıca oynadık, çok iyi bir galibiyet aldık”

THY Euroleague'in 4. haftasında Anadolu Efes'in İspanyol devi Real Madrid'i 76-60'lık skorla mağlup etmesinin ardından koç Ergin Ataman değerlendirmelerde bulundu.

Anadolu Efes Başantreönür Ergin Ataman İstanbul

THY Euroleague’in 4. haftasında Anadolu Efes’in İspanyol devi Real Madrid’i 76-60’lık skorla mağlup etmesinin ardından koç Ergin Ataman değerlendirmelerde bulundu.

Koç Ataman, açıklamasında 0-9’luk seri sonrası aldıkları mola ile daha iyi top çevirerek çok iyi basketbol oynadıklarını vurgularken, savunmada kusursuz oynadıklarını söyledi.

Konuşmasının devamında ise Ataman, Simon ve Singleton’ın çok iyi oynadıklarını ifade ederken, Dunston’a ayrı bir parantez açarak “o varken +36’yız. Savunmadaki fiziği ve sertliği ile Euroleague’in en iyilerinden” dedi.

Ataman ayrıca, Barcelona karşısında da eğer tam kadro olunsaydı maçı kazanabileceklerini ifade etti.

Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman’ın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

“TOP DOLAŞTIRIN DEDİM”

Tabii ki maçın başını değiştirmek önemliydi çünkü maça 0-9 ile başladık. İkisi Randolph’tan olmak üzere üç üçlük attılar. Molada takımla konuşup topu paylaşıp dolaştırmamız gerektiğini konuştuk. Hemen şut atmamamız gerektiğini söyledim. Çünkü içeriye gömülmüşlerdi. Daha sonra daha iyi basketbol oynamaya başladık.

“MAÇI HEMEN KOPARTMAYA ÇALIŞTIK”

Özellikle Singleton oyuna girince Randolph’u durdurma konusunda çok iyi iş yaptı. Singleton oyuna girince Randolph skor bulamadı ki o oyuna girene kadar çok aktifti. İlk yarıda 0-9’dan itibaren harika savunma yaptık. Hücumda çok hatalar yaptık. Maçı hemen kopartmaya çalıştık. Bazı el üstü zor şutlar attık. Onlara duygu şutları diyorum ben. İkinci yarıda daha akıllıca oynadık. Topu dolaştırdık, paylaştık. Pota altında Dunston, Simon ve Singleton’la çok sayı bulduk. Savunmada kusursuz oynadık. Hücumda topu iyi dolaştırdık. Harika oynadık ve Real Madrid‘e karşı çok iyi bir galibiyet aldık.

“SIMON HARİKA OYNADI”

Krunoslav Simon bu akşam harika oynadı. Ama geçtiğimiz seneki başarımızda da çok iyi oynamıştı. Bu akşam özellikle üçüncü çeyrekte çok akıllıca oynadı. Onu bazen guardlara karşı kullandık. Çünkü Real Madrid bazen üç guardla oynadı. Biz de onu pota altında ters eşleşmelerde kullandık. Harika oynadı. Ama bu bizim için garip bir durum değil çünkü geçtiğimiz sene de birçok kez bu seviyede oynamıştı.

“SINGLETON’I İLK BEŞTE BAŞLATMAYI DÜŞÜNDÜM”

Bu maçta Singleton’ı daha fazla kullanmak üzere hazırlamıştık. Düzeni bozmamak için ilk beşe koymadık ama ilk beşte başlatmayı çok düşünmüştük. Peters’ın Randolph’ta aksadığını görünce direkt onu kullandık ve orada çok ciddi bir başarı yakaladık. Çok iyi oynadı bu akşam. O oyundayken +36’yız. Savunmadaki fiziği ve sertliği, Dunston gibi EuroLeague’in en iyi savunmacılarından biriyle birlikte pota altını onlara kapatmamızı sağladı.

“BARCELONA’YI DA YENERDİK”

Biz tam kadro olsaydık Barcelona’yı da yenerdik. Ama bizim oyun sistemimizde Larkin ve Beaubois’nın rolleri çok fazla. Valencia deplasmanından itibaren tam kadro oynadık. Bu akşam da Real Madrid maçında gücümüzü gördük. Salı Kızılıyıldız maçı var. Aynı ciddiyetle aynı atmosferi yaratmamız gerek. EuroLeague’de çok sürpriz sonuçlar olabiliyor, görüyoruz. Önemli olan konsantrasyon ve takım oyununu bütün maçlara yayabilmek. Seviyemiz belli. Önemli olan seviyemizi sert bir şekilde sahaya yansıtmalıyız. Bunu başardık. Daha çok erken, 4. haftadayız. Ama takım ümit veriyor. Özellikle Singleton’ın bu performansı bizim için çok önemli.

“MADRID’İ 60 SAYIDA TUTMAK BÜYÜK BAŞARI”

Real Madrid’i 60 sayıda tutmak bizim için çok büyük bir başarı. Ama onlar için de başarısızlık. Pota altını muhteşem savunduk. Özellikle Dunston ve Singleton ikilisi pota altında çok ciddi bir güç elde etti. Dış adamlara baskı kurup içeri dalmalarına izin vermedik. Topa baskı ve ikili sıkıştırma yaptık. Dış atışları riske ettik. 12 tane üçlük soktular ama bu stratejimizdi. İçeri iyi kapandık. Alışmış oldukları boyalı alan oyununu onlara vermedik.