Ana sayfa THY Euroleague Ergin Ataman: “EuroLeague çok talihsiz bir karar verdi”

Ergin Ataman: “EuroLeague çok talihsiz bir karar verdi”

THY EuroLeague temsilcilerimizden Anadolu Efes'in koçu Ergin Ataman basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Ergin Ataman-3

THY EuroLeague temsilcilerimizden Anadolu Efes’in koçu Ergin Ataman basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

ATAMAN TÜRKOĞLU’NA CEVAP VERMEDİ

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu’nun eleştirileri hakkında konuşan Ergin Ataman, Türkoğlu’nun üslubunun Avrupa kamuoyunda tasvip edilmediğini ve bu eleştirilere hiçbir şekilde yanıt vermeyeceğini ifade etti.

Euroleague ve Türkiye Basketbol Federasyonu’nun NBA’deki gibi ‘fanusta’ sezonu bitirme fırsatını kaçırdığını ifade eden Ataman, yeni sezonun da bu şekilde başlayacağına inanmadığını söyledi.

Ataman’ın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

“VATUTİN’E KATILIYORUM”

“Ben de katılıyorum. EuroLeague çok talihsiz bir karar verdi. EuroLeague’in karar vericilerinin de bu karardan çok mutlu olmadıklarını düşünüyorum. O yüzden bu sezonu mutlaka oynatmak zorunda oldukları bir gerçek.EuroLeague bu sezonu da tamamlayamazsa bir inandırıcılığı kalmaz. EuroLeague’in dünyada çok büyük bir izleyici kitlesi var. Eğer sezon tamamlanmazsa güvenilirliğini kaybeder. O yüzden bence bu sezonu mutlaka tamamlamaya çalışacaklardır.”

“LARKİN’İN YENİ SEZONA TÜRK STATÜSÜNDE BAŞLAMASINI BEKLİYORUM”

“Larkin geçtiğimiz yıl Türk pasaportu aldı. Hem Türk halkının hem Cumhurbaşkanımızın hem de Sayın Bakanımızın yoğun ilgisi ve katılımlarıyla. Pandemi nedeniyle Olimpiyat elemeleri ertelendiği için milli takımda yer alamadı. Larkin, Milli Takım ile maç oynayamadığı için Türk statüsünde oynayamıyor şu an. Sezon içinde milli maç olup olmayacağı belli olmadığı için Türk statüsüne de geçemiyor hemen. Yönetmeliğin pandemi şartları nedeniyle yok sayılıp Larkin’in sezona diğer Türk statüsündeki oyuncular gibi başlamasını bekliyorum. Federasyonun bu konudaki cevabını merakla bekliyoruz.”

“BUBBLE SİSTEMİNİN GELECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM”

“Tenis turnuvaları başladı, Tour de France başladı, Formula 1 başladı, dünyada her yerde spor düzenleniyor. Ben bubble sisteminin geleceğini düşünmüyorum. Sezonun tek yere nasıl sığacağını da tahmin edemiyorum.”

 “İYİ BİR HAZIRLIK DÖNEMİ GEÇİREMEDİK”

“Geçen sezonun lideri olarak, galibiyet rekorları kıran takımı aynen koruduğumuz için sezona iddialı başlıyoruz. Revizyon yapan önemli takımlar oldu, CSKA çok önemli oyuncular aldı. Armani Milano flaş transferler yaptı. Real Madrid, Barcelona, Maccabi aynı seviyede. Euroleague’de geçen sene büyük üstünlük sağlamıştık. Aynı basketbolu ve başarıyı yakalamaya çalışacağız. Euroleague’in birçok yerde seyircisiz oynanacak olması bir dezavantaj. İyi bir hazırlık dönemi geçirdik diyemem, bu yüzden sezona aynı başlayamayabiliriz. Sezona hazırlık turnuvalarına dahil olamadık. Diğer yerlerde hazırlık maçlarının firesiz oynandığını görüyoruz. Bunu gerçekleştirememek sezon başı hazırlıklarımıza darbe vurdu. Euroleague başlayınca ritm bulmaya çalışacağız.”

“KAPALI SİSTEM EUROLEAGUE VE KULÜPLERE CİDDİ KATKI SAĞLAR”

“Yakın zamanda kapalı sistem bir EuroLeague’e geçileceğini düşünüyorum. Bunun da hem EuroLeague hem de kulüpler için çok ciddi katkı sağlayacağını düşünüyorum. Geçen sezonun sonunda birçok oyuncu oynamak istemiyordu ama bence onlar da gördüler ki bir şekilde oynanıyor. Onun için oyuncuların da kendilerini koruyarak, sahada en üst mücadeleyi vererek bu heyecanı herkese izleteceklerini düşünüyorum.”

“TRANSFER ÇALIŞMASI YAPMADIK”

“Yaz döneminde isteyip de alamadığımız kimse olmadı. Biz tamamen kadroyu koruma üzerine plan yapmıştık. Kadroda fire vermediğimiz için de transfer çalışması yapmadık. Bazı isimler çıktı ama hiç hamle yapmadık. Ancak tabii olası durumlara karşı B ve C planlarımız da vardı. Gözlemci ekibimiz bu konuda planlarını yapmıştı.”

“LARKİN’İN NASIL BİR PERFORMANS SERGİLEYECEĞİNİ BİLEMİYORUM”

“Larkin’in tedavisi ve bireysel çalışmaları devam ediyor. Açıkçası 1 Ekim’deki EuroLeague maçında sahaya dönmesini bekliyoruz ama kaç dakika, nasıl bir performansla oynayacağını kestiremiyorum. Çünkü takım antrenmanlarına başlamadı.”