Ana sayfa THY Euroleague Ergin Ataman’dan Euroleague şampiyonluğu açıklaması!

Ergin Ataman’dan Euroleague şampiyonluğu açıklaması!

Turkish Airlines Euroleague’in 11. haftasında temsilcimiz Anadolu Efes, evinde konuk ettiği Real Madrid’e 84-82 mağlup olduğu mücadelenin ardından Başantrenör Ergin Ataman “Bugün Euroleague şampiyonu olabileceğimizi gösterdik” dedi.

“BU SEZON EUROLEAGUE’İ KAZANABİLECEĞİMİZİ GÖSTERDİK”

Bugün harika bir oyun oynadıklarını söyleyerek söze başlayan koç ErginAtaman, son bölümde çok hata yaptıklarını ancak bu sezon Euroleague’i kazanabileceklerini gösterdiklerini ifade etti:

 “Harika bir oyun oynadık. Oyuncularımla gurur duyuyorum. Maçı domine ettik. 14 sayılık farkı yarattık ancak sahadaki saygımızı kaybederek çok hata yapmaya başladık. Doğru atışları kaçırdık. Real Madrid maçta bir kez öne geçti ve son saniyede kazandı.Bu sezon EuroLeague’i kazanabileceğimizi gösterdik. Maçtan sonra yönetimle konuştuk ve bence hakem maçta kural hatası yaptı. Hakemler maçta çok önemli hatalar yaptılar. Dunston’a yapılan teknik faulün ardından maç saatini 14 saniyeye aldı ve bu şekilde devam etti. Biz buna itiraz ettik ancak karşılık bulmadı. EuroLeague ile konuşup bu maçın tekrarlanmasını isteyeceğiz.”

“HERKES SORUMLULUK ALACAK KONUMDA”

Oyuncularının hepsinin sorumluluk alabilecek konum da olduğunu vurgulayan Ataman, Beaubois’nın sakatlığı dolayısıyla az süre bulduğunu söyledi:

“Bizim sistemimizde tüm oyuncularımız sorumluluk alabilir. Beaubois omuz spazmı geçirdi ve iğne yapıldı. Onu çok az oynattık. Maçta sorumluluk alan isimler Simon, Micic ve Dunston kaçırdı. Micic sonunda inisiyatif alıp bitirmek istedi ancak kaçırdı.Bizim takımımızda herkes sorumluluk alacak konumda.”

“OYUNCULARIM YORGUN DÜŞTÜ”

Oyuncularının oyunun son bölümünde yorgun düştüğünü belirten Ataman şu ifadeleri kullandı:

“İlk üç çeyrekteki momentumu koruyamamamızın nedeni kolay atışları kaçırmamız. Motum ve Simon atabilecekleri atışları kaçırdılar. Biz kendi oyunumuzu oynadık. Ancak oyuncularım çok yorgun düştüler. Real Madrid sadece pick and roll üzerinden sayılar bulduve biz bu savunmalarda hatalar yaptık. Rakip takım da tabii ki Real Madrid…”

“MİCİC SORUMLULUK ALDI ANCAK BAŞARAMADI”

Geçen ayın oyuncusu seçilen Micic’in son topu değerlendirememesine değinen Ataman, şunları söyledi:

“Oyun anlayışımızı hiç değiştirmedik. Real Madrid oyunu içeri yıktı ve Pleiss ile Dunston yorgun düştüler ve savunmada yavaş kaldılar. Maçlar yapılan hatalarla kaybediliyor. Micic o an topu indirebilirdi. Erken atışlar denedi. Geçtiğimiz ayın MVP’si, sorumluluk aldı ancak başaramadı.”

“HER ŞEY ŞAMPİYONLUĞA ADAY OLDUĞUMUZU GÖSTERİYOR”

Ataman, 35 dakika boyunca oynadıkları basketbol ile Euroleague’de şampiyon olabileceklerini gösterdiklerini söylerken şu ifadeleri kullandı:

“Bugün sahada 35 dakika oynadığımız basketbol, sıralamadaki durumumuz, bundan önceki önemli maçlarımız… Hepsi şampiyonluğa aday olduğumuzu gösteriyor. Biz muhteşem oynadık. Bu maç bir göstergeydi ve bu maçta herkesin bize saygı duyması gerektiği mesajını verdik. Real Madrid ne kadar istiyorsa biz de o kadar şampiyonluk istiyoruz. Sergio Llull’ün sportmenlik dışı faulü kararı değişseydi Llull maçtan atılacaktı. Hakemler onlar itiraz ettiği için baktılar. Llull atılsaydı eğer maç 25’e bile gidebilirdi.”

“HAKEM HATASI TAMAMEN KURAL HATASIYDI”

Bugün oynanan karşılamada yapılan kural hatasına değinen Ataman, bunun bir hakem hatası olmadığını kural hatası olduğunu söyledi:

Bugünkü hakem hatası tamamen kural hatası. Teknik faul kaç saniye varken çalındıysa oyun o saniyeden devam eder. Ancak onlar 14 saniyeye yükselttiler. Bu bir kural hatası. Kural kitabında böyle yazıyor. Bu nedenle maçın tekrarını isteyeceğiz.”

“TARAFTARA VE YÖNETİME TEŞEKKÜR EDERİM”

Yönetimin çok iyi bir kadro kurduğunu söyleyen Ataman, takımı yalnız bırakmayan taraftara da teşekkürlerini şu sözlerle iletti:

“Anadolu Efes tarihinin seyirci rekorunun kırıldığını tahmin ediyorum. Taraftarlarımıza teşekkür ediyorum. Bu sezon biz Efes ruhuna geri döndük. Buraya gelen insanlar fanatizmden değil, basketbolu sevdiği ve oyunumuzdan keyif aldığı için geliyorlar. Bu durum bizi EuroLeague’de çok çok yukarılara götürecek.
Benim performansımdan dolayı yönetime teşekkür etmek gerek. Bu kadroyu kurdular ve biz de bu kadr oile iyi bir basketbol oynuyoruz. Benimle alakalı bir biyografi açtığınız zaman 17 kupa görürsünüz. Eksik olan tek kupa var, o da bu sene gelecek.Taraftarlarımız oynadığımız oyundan keyif alarak bizi ayakta alkışladılar.Onlara teşekkür ediyorum.”