Ana sayfa Ekstra Ergin Ataman’dan flaş açıklamalar! “Ben basketbolun Morinho’suyum”

Ergin Ataman’dan flaş açıklamalar! “Ben basketbolun Morinho’suyum”

Ataman, futbol konusunda Spor Arena‘ya özel çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Dünya genelinde Mourinho‘nun hayranı olduğunu söyleyen Ataman, ”Jose Mourinho’nun tarzını beğeniyorum. Onun sert ve deli dolu bir tarzı var. Onu kendime yakın görmem sebebim, kendimde gördüğüm bazı özelikleri onda da görmem. Yani teknik adam olmak yeterli değil. Saha dışı olmak bakımından da Mourinho diyorum ben. Aldığı sonuçlar da bunu gösteriyor. Futbola geçsem örnek alacağım isim Mourinho olur.” dedi.

Anadolu Efes Basketbol Kulübü koçu Ergin Ataman, futbol konusunda Spor Arena’ya özel çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ataman, Türk futbolunun başına geçtiği takdirde değiştireceği kuralları, ek olarak futboldaki idolûnü ve “Basketbol sahasına futbolculardan kurulu ilk 5 çıkarsanız kimleri sahaya sürersiniz?” sorusunu yanıtlayarak ses getirecek ifadeler kullandı. İşte o sözler:

Türk futbolunun başına gelseniz değiştirecekleriniz neler olurdu?

-Türk Futbolu’nda özellikle son yıllarda büyük kulüplerde altyapılara olan yatırımların azaldığını görüyorum. Oyuncu çıkmıyor dolayısıyla… İlk etapta kulüplerin altyapı yatırımları yapması için TFF’nin kulüpleri maddi anlamda zorlamasını sağlardım. Şu anda Türk kulüplerine astronomik yardımlar yapılıyor. Yayın haklarından elde edilen gelirler, aç başına federasyonun verdiği paralar hakikaten çok yüksek rakamlar.

 

“HERKES HAKEMLERİ KONUŞUYOR BUNA “DUR” DEMELİ!”

-İkincisi şu… Türk Futbolu’nda hakemlerin çok önemsendiğini düşünüyorum. Özellikle son dönemde her maç öncesi ve sonrası futbolculardan daha çok hakemler konuşuluyor. Böyle bir şey yok. Avrupa’da böyle bir durum söz konusu değil. Hatta insanlar hakemleri bile tanımıyor çoğu zaman. İlgilenmezler bile… Bizde ise, hangi hoca hangi taktikle oynar? Kimler forma giyer? Sorularına cevap aranması gerekirken hakemlerin kimin aleyhine olabileceği konuşuluyor. Bu konuda bence TFF’nin bir algı yönetimi yapması gerekiyor.

 

“KULÜP YÖNETİCİLERİNİ BU KADAR KONUŞTURMAZDIM”

-Son olarak… Nasıl çözüm bulunur şu an bilemiyorum ama ben kulüp yöneticilerini bu kadar konuşturmazdım. Her kulübün bir tane basın sözcüsü olmalı ve haftada bir kez olmak üzere çıkıp konuşmalı. Bizde bakıyorsunuz her hafta bir başkan ya da yönetici sürekli televizyon kanallarında, medyada… İnsanlar, oyuncu ve antrenörlerden çok kulüp başkanlarını ve yöneticilerini tanıyorlar. Bu da değiştirmek istediklerim arasında yer alırdı

 

“FUTBOLDAKİ KARŞILIĞIM MOURİNHO”

Dünya genelinde hangi teknik direktöre hayransınız?

-Jose Mourinho’nun tarzını beğeniyorum. Onun o sert, deli dolu bir tarzı var. Gerek sahada gerek takımla olan diyaloglarında ve basın toplantılarında… Artı futbolculuktan gelme bir teknik adam değil. Yakınlık duymamın sebebi de kendimde gördüğüm bazı özellikleri onda görmemden dolayı. Yani teknik adam olmak yeterli değil. Sıra dışı olmak bakımında Mourinho diyorum ben. Aldığı sonuçlar da bunu gösteriyor. Oldukça başarılı. Futbola geçsem örnek alacağım isim Mourinho olurdu.