Ana sayfa THY Euroleague Euroleague Fikstürünü Düzenlemeli!

Euroleague Fikstürünü Düzenlemeli!

THY Euroleague’de yer alan İspanya, Yunanistan, İtalya, Rusya, Türkiye ve Almanya kulüplerinin federasyon yetkilileri FIBA’nın Cenevre’deki merkezinde bir araya geldi. Ayrıca toplantıya Euroleague’de takımları bulunan Sırbistan ve Litvanya’dan da temsilciler katıldı. Ülkemizi temsil etmek için Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı (TBF) Hidayet Türkoğlu, TBF CEO’su Ömer Onan ve TBF Dış İlişkiler Direktörü Dr. Emir Turam, İsviçre’ye gitti.

Yapılan görüşmelerde milli takımların basketboldaki lokomotifi olduğu konusunda görüş bildiren 6 ülkenin yetkilileri, Euroleague ile temasa geçme kararı aldı. Yapılan görüşmelerde Euroleague’den takvim değişikliği isteme konusunda ortak karara varıldı. FIBA’nın resmi internet sitesinden daha önce belirttiğimiz gibi açıklama geldi.

Ortak Deklerasyon

FIBA’dan resmi açıklama geldi. Almanya, Yunanistan, İtalya, Rusya, İspanya ve Türkiye basketbol federasyon başkanlarının imzalarını taşıyan deklerasyonda şu ifadelere yer verildi:

Euroleague takımlarında forma giyen oyuncular, 2019 Dünya Kupası elemelerinde boy göstermeli.

Euroleague yönetimi, 2019 Dünya Kupası elemeleri için fikstürünü bir kez daha düzenlemeli.

Euroleague kulüpleride forma giyen oyuncuların milli takımlarına gidebileceğine dair ülke federasyonlarına garanti verilmeli.