Ana sayfa THY Euroleague Euroleague gelecek sezon salonlarda uygulanacak kurallar

Euroleague gelecek sezon salonlarda uygulanacak kurallar

THY Euroleague yönetimi covid-19 pandemisi sebebiyle gelecek sezon içerisinde salonların nasıl açıklacağına dair kuralları yayınladı.

Euroleague'de Final Four zamanında yapılacak mı, COO açıkladı

THY Euroleague yönetimi covid-19 pandemisi sebebiyle gelecek sezon içerisinde salonların nasıl açıklacağına dair kuralları yayınladı.

EuroLeague Basketball’dan yapılan açıklamada, uygulanacak tavsiye, fikir ve ilkeler yer aldı.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

“EuroLeague Basketball ve kulüpleri, COVID-19 küresel salgınına yönelik, taraftarların tekrar salonlara kabul edilmeye başlanması sonrası seyircileri salonlarda en konforlu şekilde ağırlamayı hedefleyen ortak kılavuz üzerinde anlaşma sağladı.

Farklı ulusal sağlık otoritelerine sahip 15 farklı ülkede yer alan EuroLeague takımları için söz konusu kılavuz kitabı, gelecek sezon Turkish Airlines EuroLeague ve 7DAYS EuroCup takımlarının salonlarında uygulayabileceği şekilde toplanan farklı fikirler, tavsiyeler ve ilkelerden oluşmaktadır.

Kulüpler, bu çerçevede halkın canlı etkinliklere güvenini tekrar kazanmak ve kıtada devam etmekte olan durum içerisinde katılımı daha uygun hâle getirmek için farklı koşullara özellikle ihtimam göstermiştir. Bunu akılda tutarak kulüpler ve lig aşağıdaki adımların uygulanmasını tavsiye etmektedir:

Salonlara erişim planlaması: Salona girişleri zamana yayarak ve salona giriş için farklı noktalar yaratarak giriş yoğunluğunu azaltmak.
Test ve insan dolaşımı: Salona erişim noktalarında kişisel ateş ölçümü yapılması ve etkinlik boyunca sosyal mesafe kurallarını uygulamak üzere hem salon içi hem de salon dışında insan dolaşımının uygun bir şekilde planlanması.
Salona özel hijyen protokolleri: Genel temizliğin artırılması, hijyen protokollerinin hayata geçirilmesi ve çalışanlara ve seyircilere maç günlerinde koruyucu teçhizat sağlanması.
Epidemiyoloji uzmanlığı: Güvenlik protokollerinin uygulanmasını desteklemek ve geliştirmek üzere salgın hastalıklar bilimi uzmanlarına danışılması.
Esnek, sosyal mesafeli oturma düzeni: Bilet sahiplerinin ayırtılmış koltuklarından en güvenli şekilde ve uluslararası ve/veya ulusal kurallara uygun bir şekilde maçlardan keyif alabilmeleri için gerekli olduğu takdirde farklı sosyal mesafe önlemleri için doğru oturma düzeninin ayarlanması.
Dokunmasız teknoloji: Kalabalık alanları, uzun sıraları ve dokunma noktalarını azaltmak üzere kağıtsız biletleme veya nakit parasız ödeme çözümlerinin kabul edilme süreçlerinin hızlandırılması.
Kişiselleştirilebilir bilet ödeme yöntemleri: Yaratıcı ödeme koşulları sunarak beklenmedik zamanlarda gerekli olduğunda taraftarlara esneklik sunulması.
Taraftarlardan bilgi alınması: Taraftarlara yukarıdaki önlemlerle ilgili fikirleri sorularak ve yeni önlemler planlanırken bu fikirler göz önünde bulunarak taraftar etkileşimi ile ilgili yenilikçi önlemlerin alınma sürecinin hızlandırılması.
Şeffaf ve sürekli iletişim: Salon kapıları tekrar açıldığında taraftarların konfor ve güvenliğini sağlamak üzere alınan önlemler konusunda onları bilgilendirmek. Taraftarların tüm protokollerden haberdar olması, canlı etkinliklerin başarılı bir şekilde dönüşünde kilit bir nokta olacaktır. 
Geçtiğimiz hafta içerisinde düzenlenen lig geneli toplantılarda kulüpler, kendi hükümetleri ve kamu sağlığı otoritelerinin de kural ve tavsiyeleri göz önünde bulundurularak salgına yönelik yanıt kılavuzundaki tavsiyeleri hep birlikte uygulama konusunda taahhüt vermişlerdir. Kulüpler, EuroLeague Basketball’un salonlara dönüşünde taraftarların güvenliğine azami önem vermektedir.