Ana sayfa THY Euroleague Euroleague resmen kabul etti! Hakemler Fenerbahçe’nin hakkını yedi!

Euroleague resmen kabul etti! Hakemler Fenerbahçe’nin hakkını yedi!

THY Euroleague'in 14. haftasında Fenerbahçe Beko ile Panathinaikos arasında oynanan karşılaşmanın son saniyesinde De Colo'ya yapılan müdahale ile ilgili tartışmalar sürerken Euroleague'den açıklama geldi.

Fenerbahçe Beko'lu De Colo'ya Rice'ın yaptığı faul hakemler tarafından çalınmadı

THY Euroleague’in 14. haftasında Fenerbahçe Beko ile Panathinaikos arasında oynanan karşılaşmanın son saniyesinde De Colo’ya yapılan müdahale ile ilgili tartışmalar sürerken Euroleague’den açıklama geldi.

Euroleague yönetimi yaptığı açıklamada Nando De Colo’nun maçı beraberliğe götürebilecek son şutunda Tyrese Rice’ın yaptığı müdahalenin faul olduğunu ancak hakemlerin hata yaparak faulü çalmadığı belirtildi.

“De Colo 3 serbest atış kullanmalıydı”

De Colo’nun şut hareketi devam ederken, sağ bileğine Rice’in yaptığı müdahale ile doğru karar verilmiş olsaydı De Colo’nun üç serbest atış kullanması gerektiği yazıda vurgulandı.

Euroleague’den yapılan açıklama metni şu şekilde:

Maçın bitimine 3,3 saniye kala Fenerbahçe Beko’dan Nando De Colo, oyun devam ederken topu aldı. Üç sayı çizgisine doğru dripling yaptı ve bitime 0,4 saniye kala bir üç sayılık atış denedi. Şut hareketi devam ederken Panathinaikos‘tan Tyrese Rice, kendisinin sağ eli ile Nando De Colo’nun sağ bileğine kurallara aykırı bir temasta bulundu. Bu durumda faul çalınmaması yanlış bir karardı ve Tyrese Rice’a faul çalınarak Nando De Colo’ya üç serbest atış hakkı verilmeliydi.

Maç tekrarı olacak mı?

Daha önce Valencia ile Kızılyıldız arasında oynanan maçta da Guillem Vives’in şutu geçersiz sayılmış ve sonrasında Euroleague açıklama yaparak durumun hakem hatası olduğunu ifade etmişti. Ancak bu şekilde bir haksızlık durumu oluşmasına rağmen, maçın kaldığı yerden devam etmesi ya da maç tekrarı gibi bir yaptırım beklenmiyor.