Ana sayfa THY Euroleague Euroleague’de Türk derbisi Anadolu Efes’in!

Euroleague’de Türk derbisi Anadolu Efes’in!

Turkish Airlines Euroleague’in 4. haftasında temsilcilerimizin mücadelesinde Anadolu Efes, Fenerbahçe’yi 89-83’lük skorla mağlup etmeyi başardı.

Fenerbahçe fırtına gibi başladı

Maça fırtına gibi başlayan Fenerbahçe, ilk çeyrekte takım halinde çok iyi hücum ve savunma yaptı. Uzunlarıyla oyunu ilk çeyrekte domine etti ve 12-26’lık skorla önde bitirdi.

Sarı-lacivertliler farkı açtı

İkinci periyoda Anadolu Efes Micic’in attığı 2 üçlükle başlasa da sarı-lacivertliler Joffrey Lauvergne ve Melih’in bulduğu sayılarla farkı tekrardan açtı. Maçın ikinci peridonda oyunun tek hakimi  Fenerbahçe oldu ve farkı 16 sayıya kadar çıkardı. İlk yarıyı Fenerbahçe 52-38’lik skorla önde kapattı.

Anadolu Efes 16 sayıdan geri geldi

Üçüncü çeyreğe Fenerbahçe basketbolu unutmuş, Anadolu Efes ise yeniden basketbolu hatırlamış gibi ilk yarıya göre beyaz ile siyah kadar büyük bir farkla başladı. Pleiss’ın attığı sayılar ile şaha kalkan Anadolu Efes bu çeyrekte 18-6’lık seri yakaladı ve Fenerbahçe’yi 58-58’de yakalamayı başardı. Üçüncü çeyreğin kalan bölümü karşılıklı sayılar ile geçerken Efes üçüncü çeyreği 66-65 önde bitirdi.

Beaubois yıldızlaştı Efes kazandı

Son çeyrekte, uzun süre akıllardan çıkmayacak, izlemeyen basketbolseverlerin ‘nasıl kaçırdım ben bu maçı’ diyebileceği 10 dakika yaşandı. Anadolu Efes, Fenerbahçe’ye karşı sanki Euroleague finalindeymiş gibi savunma yaptı. Fenerbahçe maç boyunca bulmadığı üçlük isabetini son çeyrekte de bulamadı. Son çeyreğin ilk 5 dakikasının sonunda Anadolu Efes Fenerbahçe molasına 73-68 önde girdi. Beaubois’nın kritik sayıları ile Efes kalan 5 dakikada farkı korudu, Fenerbahçe yine hücumlardan boş döndü ve mücadeleyi Ergin Ataman’ın öğrencileri 89-83’lük skorla kazandı.

Vesely’nin 36 verimlilik puanına yazık oldu

Anadolu Efes’te Rodrigue Beaubois 17 sayıyla maçın oyuncusu seçilirken Adrien Moerman 15 sayı, 10 ribaunt ve Micic ile Pleiss 13’er sayı ile galibiyete katkı yaptı.

Fenerbahçe’de Jan Vesely 24 sayı, 8 ribaunt, 7 asist, 36 verimlilk puanı toplarken Nicolo Melli 14, Kostas Sloukas 11 sayı ile oynasa da galibiyet için yeterli olmadı.

Fenerbahçe bu sonuçla TYH Euroleague’deki ilk mağlubiyetini alırken, Anadolu Efes ise 3. galibiyetini aldı.

Birinci çeyrek: 12-26 (Fenerbahçe)

İlk yarı: 38-52 (Fenerbahçe)

Üçüncü çeyrek: 66-65 (Anadolu Efes)