Ana sayfa THY Euroleague EuroLeague’in yeni sistemine ULEB ve ACB’den büyük tepki!

EuroLeague’in yeni sistemine ULEB ve ACB’den büyük tepki!

THY Euroleague'in wildcard ile takımları turnuvaya sokmasının Avrupa spor sistemine ters olduğunu ifade eden ULEB ve İspanya ACB, 2020-21 sezonundan itibaren yürürlüğe girecek yeni sistemi reddetti.

Euroleague’in yeni sisteme göre kulüplere rastgele verilecek wildcard (özel davetiye) ile turnuvaya katılım sağlanacak. Bu durumun Avrupa spor sistemine ters olduğunu söyleyen ULEB yaptığı açıklama ile bu sistemi reddetti.

ULEB’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

EuroLeague Ticari Varlıkları’nın (ECA) duyurduğu, 2020-2021 sezonundan itibaren geçerli olacak Euroleague’e yeni katılım sistemi duyurusunun ardından, ULEB ve üyeleri yeni sistemin Avrupa spor sisteminin temellerini reddettiğine dikkat çekmektedir. Avrupa spor sisteminin temelinde sportif başarıya dayanan ulusal şampiyonluklar üzerinden bir turnuvaya katılım vardır. Bu nedenle ULEB, yılda üç olmak üzere toplamda beş kulübe verilecek wildcardlar ile yüksek oranda rastgelelik sağlayacak bu sistemi reddetmektedir.

İspanya ACB Ligi ise yaptığı açıklamada maddelere sıralayarak yeni sistemi kesin olarak reddettiklerini belirtti:

  • İspanya ACB Ligi, Euroleague tarafından tek taraflı olarak onaylanan yeni sistemi kesin olarak reddetmektedir.
  •  Avrupa basketbolu tarihi boyunca ve kıtanın en önemli spor turnuvalarında olduğu gibi, ulusal liglerin ana Avrupa yarışmalarına katılım hakkı kazandırdığı spor ekosisteminin sürdürülmesine ihtiyaç vardır.
  • Ulusal ligler aracılığı ile gerçekleşen sınıflandırma sistemini değiştiren yeni sistemin üç tanesi yılda bir kez olmak üzere toplamda beş wildcard verme kararı yeni sistemin keyfe bağlı bir sistem olduğunu göstermektedir.