Ana sayfa THY Euroleague Eurolegue Ceo’su: “Panathinaikos başkanı tam bir saygısız”

Eurolegue Ceo’su: “Panathinaikos başkanı tam bir saygısız”

THY Euroleague Ceo’su Jordi Bertomeu, İstanbul’da katıldığı bir sponsorluk töreninde Türk takımları ve Panathinaikos’un ligden çekilme ile ilgili attığı adımları değerlendirdi. Bertomeu, Panathianikos’un Avrupa tarihinin en başarılı takımlarından birisi olduğuna vurgu yaptı, Fenerbahçe’ye yönelik sözlerinin ardından ceza alan başkanı Dimitrios P. Giannakopoulos’un ligden çekilmeyi oylama kararını ise eleştirdi ve “Saygısız bir davranışı kabul edemeyiz” dedi.

 

Sinpaş GYO ile bir sponsorluk anlaşması imzalamak üzere İstanbul’a gelen THY Euroleague Ceo’su Jordi Bertomeu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Türkiye’nin Avrupa’da basketbolun en hızlı geliştiği ülke olduğunu belirten Bertomeu, özellikle son dört yılda Türk basketbolunun her alanda geliştiğini söyledi.

“Türkiye’deki kulüpler sadece kadro olarak değil aynı zamanda yapı olarak da gelişiyorlar.” diyen Bertomeu, “Özellikle Hidayet Türkoğlu başkan olduğundan bu yana kulüpler ile federasyon arasında çok güzel ilişkiler var. Bu da kulüplere çok yardımcı oluyor. Bu turnuvada şampiyon olmak kolay değil. Bildiğiniz gibi Fenerbahçe, EuroLeague’in son şampiyonu. En önemli şey rekabetçi olmak. Biz de kulüplerden bunu istiyoruz. Türk takımları da her sezon çok mücadeleci oluyorlar. Buradaki basketbolun daha da gelişeceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

İlerleyen yıllarda Euroleague’deki Türk takımlarının sayısında da artış olacağına inandığını belirten Jordi Bertemou, Darüşşafaka’nın bu sezon EuroCup şampiyonluğu için en önemli adaylardan biri olduğunu vurguladı.

“EuroCup da Euroleague’e giriş biletlerinden bir tanesi.”diyen Turkish Airlines Euroleague Ceo’su Jordi Bertomeu, “Geçtiğimiz yıllarda Galatasaray bunu başarmıştı. Bu sene de bir Türk takımı EuroCup’ı kazanabilir ve gelecek sezon EuroLeague’de yer alabilir. Gelecekte EuroCup’a bir yerine iki bilet vermeyi planlıyoruz. Yani EuroCup’tan iki takımı EuroLeague’e almak planlarımız arasında. Türk takımları da bu seviyelerde olmaya devam ederse önümüzdeki senelerde EuroLeague’de daha çok Türk takımı göreceğimizi düşünüyorum” sözleriyle Türk takımları için umutlu konuştu.

PANATHINAIKOS’A TAVİZ YOK!..

Euroleague Ceo’su Euroleague’den ayrılıp ayrılmayacağına dair bir anket yapma kararı alan Panathinaikos‘un durumunu da değerlendirdi ve “Bu duruma çok alışkın değiliz. Bazı belirsizlikler de var. Mesela Panathinaikos‘un bu soruyu kime sorağı belirsiz. Öncelikle şunları söylemeliyim; EuroLeague kulüplerinin Panathinaikos’a, Panathinaikos’un da EuroLeague kulüplerine ihtiyacı var. Ayrıca biz organizasyon olarak EuroLeague’de saygısız hareketleri kabul edemeyiz. Eğer bir takım EuroLeague’de kalmak isterse sporun değerlerine önem vermek zorunda. Saygı da bu kurallardan birisi. Eğer kulüpler bu kuralları kabul etmiyorsa kalamazlar. Panathinaikos, Avrupa tarihinin en başarılı takımlarından birisi. Maalesef şu anda kulübün sahibiyle bir problem yaşıyoruz ancak ben en kısa zamanda eski halimize geri döneceğimize inanıyorum. Ancak tekrar söylemeliyim ki saygısız bir davranışı kabul edemeyiz.“ sözleriyle de Panathinaikos’a bu konuda taviz verilmeyeceğinin altını çizdi.