Ana sayfa Haberler Eurolegue yönetimi yine kafa karıştırdı!

Eurolegue yönetimi yine kafa karıştırdı!

 FIBA‘ya yakın kaynakların aktardığı bilgiler ise şu şekilde;

Darüşşafaka’nın Lokomotiv Kuban Krasnodar’ı mağlup ederek Eurocup şampiyonu olduğu maç öncesinde İstanbul’da gerçekleşen Eurocup Yönetim Kurulu Toplantısı ardından, kurul önümüzdeki sezon için, yerel liglerden kaç ekibin kupaya dahil olacağını belirlediğini açıkladı. Yapılan açıklamada Basketbol Şampiyonlar Ligi’nden 2 takımın da Eurocup’a katılım hakkı olacağı belirtilirken, FIBA’dan konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmemesi kafa karıştırdı.

FIBA veya Basketbol Şampiyonlar Ligi’nden konuyla ilgili bir doğrulama gelmemesi, Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin Eurocup’tan böyle bir talebi olmadığını işaret ediyor. Euroleague tarafından yapılan açıklamada Basketbol Şampiyonlar Ligi finalistlerinin 2008-12 sezonları arasındaki sisteme göre Eurocup’a dahil olacağı belirtilirdi. Ancak o zamandan bu zamana kulüp yapılarında değişiklikler oldu ve kulüpler artık bu konuda kendi kararlarını verme hakkına sahip. Bu hakka sahip olan kulüplerin de her açıdan daha kötü bir durumda olan Eurocup’a katılmayı tercih edip etmeyecekleri merak konusu. Zira Basketbol Şampiyonlar Ligi, Eurocup’a göre daha çok taraftar katılımına, medya ve sosyal medya etkileşimine sahip olmanın yanı sıra katılan takımlara daha büyük ödül sunuyor.

Kafa karıştıran başka bir konu ise Eurocup’ın yaptığı açıklamada Basketbol Şampiyonlar Ligi finalistlerine bu hakkı tanıyacağını belirtmesi. Çünkü Euroleague daha önce zaten çoğu Avrupa kulübüne Eurocup’ta oynaması için teklif götürmüştü ve AEK, AS Monaco gibi bu sene Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde Dörtlü Final oynayacak takımlar bu teklifi kabul etmemişti. Yani bu kararı veren aslında kulüpler ve görünüşe bakılırsa Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde yer alan kulüpler kendi tercihlerini yapmışlar.

Euroleague tarafından yapılan bu açıklama, Euroleague ve Euroleague CEO’su Jordi Bertomeu’nun, geçtiğimiz günlerde Panathinaikos’un Euroleague’e katılmayacağını ve Euroleague’in mafya olduğunu belirtmesi üzerine güvenirlik krizi yaşadıklarının da göstergesi olabilir.