Ana sayfa THY Euroleague Fenerbahçe Beko neden maç kazanamıyor, geçen seneden ne farkı var?

Fenerbahçe Beko neden maç kazanamıyor, geçen seneden ne farkı var?

Obradovic'in Fenerbahçe'si Euroleague'de 5 sezon boyunca oynattığı basketbolu bu sezon neden oynatamıyor, enine boyuna değerlendirdik.

Zeljko Obradovic Fenerbahçe Beko İstanbul

Temsilcimiz Fenerbahçe Beko, THY Euroleague’de 5 muhteşem sezonun ardından bu sezon büyük bir hayal kırıklığı ile sezona başladı. Bizlerde bunun sebepleri üzerine bir değerlendime yaptık.

THY Euroleague’de 13 hafta geride kalırken, Obradovic’in öğrencilerinin yalnızca 5 galibiyeti bulunuyor. Geçtiğimiz sezon ise ilk 13 haftada yalnızca 1 mağlubiyet almıştı ve normal sezonunu toplam 5 mağlubiyet ile kapatarak lider tamamlamıştı.

Aksilikler geçen sezonki Final Four ile başladı

Geçtiğimiz yıl normal sezonu lider tamamlayan Fenerbahçe, Final Four dönemine geldiğinde Jan Vesely, Nikola Kalinic, Gigi Datome, Tyler Ennis, Joffrey Lauvergne sakatlıkları sebebiyle takıma büyük kayıp yaşatmıştı. Bu kadar eksik ile sarı-lacivertliler yarı finalde Anadolu Efes’e, üçüncülük maçında ise Real Madrid’e kaybederek turnuvayı 4. sırada tamamlamıştı.

En büyük sıkıntı uzun rotasyonu

Geçtiğimiz sezon sakatlık furyasının başlamasının ardından uzun rotasyonunda sıkıntılar yaşayan Fenerbahçe’de, Nicolo Melli’nin de kadrodan ayrılmasıyla daha büyük kriz ortaya çıktı.

Jan Vesely’nin sakatlığı ile çember savunmasında sıkıntı yaşayan sarı-lacivertliler Joffrey Lauvergne, Ahmet Düverioğlu, Vladimir Stimac ve Derrick Williams’tan pota altı savunmasında büyük sıkıntılar yaşıyor.

Geçtiğimiz hafta Ülker Arena’da Anadolu Efes ile oynanan karşılaşmada Ahmet ve Lauvergne pota altı savunmasında o kadar yumuşak kaldılar ki, özellikle ikinci yarıda Efes neredeyse tüm hücum ribauntlarını topladı, pota altına indirilen toplardan yüksek oranda sayı çıkardı.

Geçtiğimiz sezonlar ile kıyasladığımızda ise Vesely – Melli, Udoh – Vesely ikilileri rakip takımlara göz açtırmıyordu.

Savunmadaki yumuşaklık hücumu etkiliyor

Şimdi okuyucu soruyor, tamam savunma kötü, ama iyi hücum da etmiyoruz. De Colo var Williams var neden olmuyor?

Obradovic sisteminde hücum her zaman savunmadan başlar. Fenerbahçe ne zaman iyi savunma yaparsa (İsmail Şenol’un dediği gibi: “Fenerbahçe savunmadaki vidaları sıktı”) hücumda da işler yoluna girmeye başlıyor. Ama orada da en büyük eksiklik yine Jan Vesely oluyor. Dış atışlara kalıyor sarı-lacivertliler, onların girmediği gün başka çözüm yolları üretmekte zorlanıyor ve De Colo’nun birebirlerine kalıyor.

Kazanma alışkanlığı bulamadı

Sarı-lacivertlileri etkilen bir diğer faktör ise fikstür dezavantajı oldu. Sezonun ilk 10 maçının 7’sini deplasmanda oynayan eksik takım büyük kayıplar yaşadı. Uzun ratosyondaki eksikler, Williams ile De Colo’nun takıma katılmasıyla sisteme adapte olması takımı olumsuz etkiledi.

Geçtiğimiz sezon Obradovic’in takımın işleyen bir çark vardı. Oyuncuların her biri o çarkın dişlileriydi. Nicolo Melli ve Guduric gibi takımın en önemli iki oyuncusunun olmayışı ve üstüne de Vesely’nin olmayışı takım kurgusunun baştan aşağı değişimine yol açtı.

Yeni oyuncuların Obradovic sistemine ayak uydurması; ezberlemeleri gereken yüzlerce set olması da takımı kötü yönde etkiledi.

Fenerbahçe nispeten daha kolay bir fikstürle başlamış olsaydı belki de taraftarı önünde alacağı galibiyetler ile moral depolayacak, yeni oyuncuların takıma adapte olması kolaylaşacak ve takım kazanma alışkanlığı elde etmiş olacaktı.