Ana sayfa THY Euroleague Fenerbahçe Beko’nun yıldızlarını salgın süreci nasıl etkiledi

Fenerbahçe Beko’nun yıldızlarını salgın süreci nasıl etkiledi

Fenerbahçe Beko'nun 2020-21 sezonu öncesi düzenlediği medya gününde oyuncular kendilerine yöneltilen soruları cevapladı.

FenerbahceBekoHazırlık-8

THY EuroLeague ekiplerinden Fenerbahçe Beko’nun 2020-21 sezonu öncesi düzenlediği medya gününde sarı lacivertli oyuncular kendilerine yöneltilen soruları cevapladı.

Koronavirüs salgınının oyuncuların hayatlarını nasıl etkilediği konusunda Eurohoops, sarı lacivertli oyuncularla bir röportaj gerçekleştirdi.

Eurohoops’un gerçekleştirdiği röportaj şu şekilde:

Yeni transferlerden Jarell Eddie, şu ifadeleri kullandı:

“Çok acayip çünkü bildiğim tek şey, basketbolun kesin olmadığıydı. Bu durum, bir anlamda basketbol sonrası kariyerim ve hayatım hakkında zihnimi açtı. Çünkü sezon iptal olabilir ve daha önce bunun yaşanabileceğini hiç düşünmemiştim. Bu da basketbol sonrası ve basketbol dışındaki bazı şeylere karşı zihnimi açtı.”

Kulüp tarihinin önemli isimlerinden Jan Vesely her şeye rağmen işlerini yapmak zorunda olduklarını belirtti:

“Hayat açısından… Tabii virüs konusunda neler beklediğimizi bilmediğimiz bir süreç oldu ki hâlâ da insanlar bizi nelerin beklediğini bilmiyor. O yüzden kendimizi, ailemizi ve etrafımızdaki insanları mümkün olduğunca korumaya çalışıyoruz. Ancak tekrar işimize döndük ve antrenman yapmamız gerekiyor. Tabii bu salgın sürecinde sağlıklı kalmak için izlememiz gereken bazı önlemler var. Ancak bazı şeyler değişti. Hayat en önemlisi. Biz de bunu korumaya çalışıyoruz. Ancak tabii hayat durmuyor. Biz de işlerimize konsantre olup umut beslemek zorundayız.”

Uzun süredir takımla beraber olan Ahmet Düverioğlu, insanlık olarak doğaya daha iyi davranmamız gerektiği görüşünde:

“Tabii çok şey oldu. Öncelikle aile bağlarını yükselten bir şey oldu. Keza arkadaşlar için de geçerli bu. Bizim en büyük şikayetimiz evde oturamamak, hep kamplarda olmak. Bu arada ise hiç evden çıkamadık. Her şeyin kıymetini daha çok anladık. Sonuçta tabii ki yurt dışına çok gittiğimiz için bazen “biraz evde oturalım” diyorduk ama gerçekten evde oturduğumuzda basketbolu, kamplara gitmeyi ne kadar özlediğimizi fark ettik. Yorucu geçiyordu ama gerçekten bir kıymeti, bir güzelliği vardı demek ki. O yüzden her şey için şükretmemiz gerekiyor. Tabii ki bize öğrettiği çok şey var. Ev, aile düzeni gibi şeyleri biraz daha toparladık. Tabii benim ailem Ürdün’de. Biraz daha ev hayatını yaşadık. Sağlığın ne kadar önemli olduğunu gördük. Dikkat etmemiz gereken çok şey olduğunu gördük. Biz bazen bunları görmezden geliyorduk. Onlara biraz daha dikkat etmemiz gerekiyor. Bazı şeylerin önemi çok değişiyor.

Bu bir tek sosyal medya ile ilgili değil. Bunu artık göstermemiz gerekiyor. Temizlik olsun, doğa temizliği olsun her şey bizim için çok önemli. Biz burada sporcu olarak konuşuyoruz ama baktığınız zaman doğaya çok büyük zararımız oldu. O yüzden denizler, ormanlar, hayvanlara karşı biraz daha dikkatli olmamız gerekiyor. Bunların hepsi, doğanın bize bir cevabı. İnşallah bunun için de elimizden geleni yapacağız. Biz de bir şeyler yapmayı düşünüyoruz. Özellikle doğaya karşı bir şeyler yapmamız gerekiyor.”

Darüşşafaka‘dan kadroya katılan Johnny Hamilton ailesiyle uzun zamandır görüşemediğini söyledi:

“Benim hedefim hâlâ aynı çünkü maalesef geçen yıldan beri evime gidip ailemle görüşemedim henüz. Her gün haberleşiyoruz. İyi olduklarından emin olup onları desteklemeye çalışıyorum ihtiyaçları konusunda ama ben bu işi ailem için yapıyor, ailem için uğraşıyorum. Onları ve ülkemi temsil etmeye çalışıyorum. Hedefim değişmedi, oynadığım her seviyede ve her ligde şampiyonluk kazanmak istiyorum. Bir kazanan, çok çalışan ve azimli bir oyuncu olarak tanınmak istiyorum. Hedefim değişmedi ve benimle benzer hedeflere sahip insanlarla birlikte olduğum için mutluyum.”

Alman uzun forvet Danilo Barthel’in önceliği de sağlık:

“Elbette böyle bir kriz durumu olunca sağlığı, yakın çevrenizdeki insanlar ve ailenizi daha çok önemsiyorsunuz. Onların iyi ve sağlıklı olmasını önemsiyorsunuz. Benim için her zaman en önemlisi sağlıklı olmak. Ancak tabii sporcu olarak da kariyerinizde başarmak istediğiniz hedefleriniz oluyor. Mümkün olduğunca başarılı olmak istiyorum. Ben çok çalışan biri olarak tanınıyorum çünkü kariyerime dönüp baktığımda fırsatları kaçırdım demek istemiyorum.”

Lorenzo Brown da tıpkı Vesely gibi işlerini yapmakla yükümlü olduklarını ifade etti:

“Çok şey değişti. İnsan olarak bazı şeylere karşı duruşumuzu değiştirdi. Etrafımızda olan bitenlerin farkında olmak zorundayız. Ancak dediğim gibi günlük hayatımı yaşamaya çalışıyor, aynı hedeflerle buraya geliyorum ve bu bakış açısını koruyorum. Herkesin yapacak bir işi var. Biz de kendi işimizi yapıp bu konuda elimizden gelenin en iyisini göstermeye çalışıyoruz.”

Yeni transferlerden birisi olan Kanadalı Dyshawn Pierre ise işlerini kaybeden insanlara ilişkin farkındalık yarattı:

“Benim için olan bitene dair bir farkındalık oldu aslında. Hayatın kısa olabileceğini ve beklenmedik şeyler yaşandığını, her günün tadının çıkarılması gerektiğini fark ettim. Basketbol konusunda da yaptığımız işten mutlu olmamız gerektiğini fark ettim. Çok fazla insan işlerini kaybetti. Bizler işimiz olduğu için şanslıyız. Ayrıca bu iş, yapmayı çok sevdiğimiz bir iş. O yüzden çok minnettarım. Her gün çok çalışmaya çalışıyoruz. İnsan asla ne olacağını bilemiyor.”

Bobby Dixon içinse fazla bir şey değişmemiş:

“Elbette coronavirüs salgını devam ediyorken hep dikkatli olmak istiyor insan. Ancak hayatım tamamen değişti mi? Hayır. Hâlâ alışık olduğum şeyleri yapmaya çalışıyorum. Ancak bunun dışında çok insanın etrafında olmaya çalışmıyorum ama hiçbir zaman çok fazla insanın etrafında olmuyordum. (Gülüyor.)”

Leo Westermann, ailesiyle bir arada olduğu için süreci psikolojik olarak en az hasarla atlatmış:

“Tabii ki. Hep böyleydi aslında ama önceliğin aile olduğu konusundaki düşüncemin doğru olduğunu gördüm. Karantinada ailemle olduğum için mutluydum. İki ay boyunca evinde ailesi, arkadaşları olmadan kalan arkadaşlarım oldu. Depresyona girdiler. Ben de ailemle olduğum için mutluydum. Buna paha biçilemez. Bunun dışında, annem hemşire. Ayrıca etrafımda sağlık çalışanı başka insanlar var. Karantina döneminde muazzam işler çıkardılar. Hastanelerde, sokaklarda, marketlerde çalışan insanlar insan olarak gerçekten ihtiyacımız olan şeyleri bize gösterdi.

Bana her günün tadını çıkarmamız gerektiğini, sahip olduklarımızla mutlu olmamız gerektiğini öğretti. Fenerbahçeli basketbolcular olarak çok ayrıcalıklıyız. Taraftardan muhteşem bir destek görüyoruz, basketbol oynuyoruz, sağlıklıyız… Çıkardığım ders sahip olduklarımla mutlu olmak ve her gün gelişmek yönünde.”

Genç oyuncu Tarık Biberovic durumu iyi idare edip bu süreçte insanların kendisini düşünmeye ittiğine inanıyor:

“Bilmiyorum ki. Herkes kendi tutkusunu fark etti, hayatta neler yapmak istediklerini gördü. Benim profesyonel hedefim, olabileceğim en iyi oyuncu olmak. Oraya ulaşmak için de çok çalışmalı, doğru rehberliğe ulaşmalı ve tutkumun peşinden gitmeliyim.

Dediğim gibi ben pozitif çıktım. O yüzden daha detaylı düşünecek vaktim oldu. Hayatta hiçbir şeye sahip olmadığımızı fark ettim. Hayatınız bir saniyede değişebiliyor. Ailenizi sevmeli, onlarla olmalısınız. Yaptığınız şeyleri bütün varlığınızla yapmalısınız çünkü derler ya işte, bugünün işini yarına bırakmamalı. Bu tip dersler karantina sırasında daha anlamlı geldi. Çünkü gerçekten zor bir dönemdi.”

Nando De Colo için de hayat eskisi gibi devam ediyor. Fransız yıldız yalnızca kurallara uyulması gerektiğinin altını çizdi:

“Hayır. Hayat benim için hâlâ aynı. Dediğim gibi daha dikkatli olmalıyız. Uymamız gereken çok kural var. Bence hepimizin sorumluluk alması gerekiyor. Haberleri izlediğiniz zaman neyi dinlemeniz gerektiğini bilemiyorsunuz. Hangi kurala uymanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Ancak aileniz ve kendiniz için ne istediğinizi biliyorsunuz. Şu anda önümüze bakıp tüm bu yeni düzende normal bir hayat sürmeye çalışmalıyız.

Coronavirüs konusunda hiçbir iyi haber yok. Belki söyleyebileceğimiz tek şey bir gün başka şekilde olur ama bence neticede insanlar doğaya kötülük etmeye devam ederse ilk cezalandırılan da bizler olacağız. Bu kadar. Herkesin istediğine inanmaya hakkı var. Benim için şu an ailem ve etrafımdaki insanlar önemli. Ben de onlar için her şeyin yolunda gitmesini sağlamaya çalışıyorum. Sahaya çıkacağız, işimiz ve tutkumuz bu. Orada olmak istiyoruz ama her gün dikkatli olmalıyız. Çok sorun yaşayacağız. İnsanların neler yaşadığını anlayabiliyorum. Başka insanlar için bu durumun ne kadar zor olduğunu anlayabiliyorum. Bu kadar.”

Edgaras Ulanovas’ın görüşleri şu şekilde:

“Bunu söylemek zor. Birçok insanın arkadaşlarını, ailelerini kaybettiğini görüyoruz. Ben böyle bir şey yaşamadığım için şanslıyım. O yüzden benim için bundan bahsetmek zor. Böyle bir şey yaşamadığınız sürece kendinizi iyi ve güvende hissediyorsunuz. Benim aldığım en büyük ders, mümkün olduğunca güvende kalıp aile ve arkadaşlarınıza dikkat etmek.”