Ana sayfa THY Euroleague Fenerbahçe Doğuş CSKA’yı Son Saniye Basketi ile Devirdi!

Fenerbahçe Doğuş CSKA’yı Son Saniye Basketi ile Devirdi!

Fenerbahçe Doğuş THY EuroLeague 2017-2018 sezonu 8. maçında Rusya temsilcisi CSKA Moskova’ya konuk oldu. Normal süresi 83-83 eşitlikle biten mücadelenin uzatma periyodunda rakibine 10-12 üstünlük kuran Fenerbahçe mücadeleyi 93-95 kazanarak 5. galibiyetine imza attı.

Mega Sport Arena’da oynanan maça temsilcimiz; Brad Wanamaker, Jan Vesely, James Nunnaly, Jason Thompson, Marko Guduric beşiyle başladı.

Nando De Colo’nun açılışını yaptığı mücadelede Nunnaly ve Higgins’in karşılıklı üçlüklerinin ardından Vesely 5-5’te skoru eşitledi. Bu bölümde özellikle hücum ribaundlarında rakibine üstünlük kuran ekibimiz, Guduric, Vesely ve Thompson ile skoru 8-11 yaptı. Televizyon molasının 10-13 Fenerbahçe Doğuş’un üstünlüğüyle geçildiği mücadelede pota altındaki etkili oyununu sürdüren ekibimiz, Thompson ve Vesely’nin basketleriyle skoru 12-21 yaptı ve ev sahibi ekip mola aldı (02:15). Periyodun son bölümünde Vesely ile farkı çift hanelere yükselten Fenerbahçe, Nunnaly’nin üçlüğü ile de periyodu 16-27 önde tamamladı.

Brad Wanamaker’ın turnike basketiyle başlayan ikinci periyotta doğru saha içi yerleşimiyle doğrudan çembere bol pas yaparak etkili hücumlar gerçekleştiren temsilcimiz, Jan Vesely’nin birbirinden güzel smaçlarına ek, Wanamaker, Sloukas ve Datome’nin de sayı katkılarıyla farkı 18 sayıya kadar yükseltti: 39-21.  Bu bölümün ardından basit top kayıpları yapan temsilcimiz, rakibin 13 sayılık serisine engel olamayınca skor 32-39 oldu. Sloukas ve Rodriguez’in karşılıklı üçlüklerinin ardından ikinci periyot 41-46 temsilcimiz üstünlüğüyle tamamlandı.

İkinci yarıya istediği başlangıcı yapamayan Fenerbahçe Doğuş, savunmada ve hücumda etkisiz kalınca skor avantajını yitirdi: 49-48. Temsilcimiz Datome’nin üçlüğüyle öne geçse de Clyburn’u durdurmakta zorlandı ve bitime 4 dakika kala 57-53 geri düştü. Ekibimiz son bölümde Sloukas’ın üçlüğüyle tekrar öne geçse de 61-61’de eşitlenen üçüncü periyot Nando de Colo’nun basketiyle 63-61 tamamlandı.

Rodriguez ve Sloukas’ın karşılıklı basketleriyle başlayan final periyodunda Melli’nin üçlüğü skoru 66-66’da eşitledi. Nando De Colo ile Marko Guduric’in karşılıklı üçlükleriyle süren mücadelede Nicolo Melli’nin basketi CSKA Moskova’ya mola aldırdı: 69-71. Karşılıklı basketlerle geçilen bu bölümün ardından Datome ve Melli’nin basketleri skoru 75-80 yaptı (02:55). Ev sahibi ekibin bitime 15 saniye kala Rodriguez’in basket faulüyle 1 sayı farkla öne geçtiği mücadelede Wanamaker serbest atış çizgisinden 2’de 1 attı ve maç uzatmaya gitti: 83-83.

Hines’ın basketiyle başlayan uzatma periyodunda Vesely ve Wanamaker’ın basketleri skoru 85-89 yaptı. Rodriguez serbest atış çizgisinden 2’de 1’le döndü ve Vesely’nin sayısının ardından Dimitris Itoudis’ten mola geldi: 86-91. Mola sonrası mücadele 93-93’te eşitlen mücadelede Obradovic mola aldı. Son topta bitime saliseler kala Wanamaker’ın şutunu Melli tipledi ve mücadele temsilcimizin 93-95 galibiyetiyle tamamlandı.