Ana sayfa Ekstra Fenerbahçe Doğuş’un Final Four macerasında hangi oyuncudan ne bekleyeceğiz?

Fenerbahçe Doğuş’un Final Four macerasında hangi oyuncudan ne bekleyeceğiz?

 LUIGI DATOME

Fenerbahçe’nin İtalyalı ressamı Luigi Datome, hem 3 hem de 4 numarada katkı veriyor. Sezon boyunca 3 sayı çizgisinin gerisinden %44.2 ile şut attı. Alçak posttan tehditkar olması ve rakiplerini çözümsüz bıraktığı da görülüyor. Ayrıca alçak posttan oyun da kurabilen Datome, sezon boyunca 9.5 sayı ortalamasıyla oynarken 3.5 ortalamayla ribaunt aldı ve 1.2 asist yaptı.

 

AHMET DÜVERİOĞLU

Fenerbahçe’ye ilk transfer olduğunda “Obradovic ne yapmaya çalışıyor” denilmişti. Ancak tecrübeli başantrenör Obradovic, Ahmet’in süresini yavaş yavaş artırdı ve Ahmet uzun rotasyonunda her geçen gün daha fazla katkı vererek süresini de uzattı. Ahmet Düverioğlu bu sezon ortalama 8.58 dakika süre alırken 3.1 sayı, 1.7 ribaunt ile oynadı. İstatistik kağıdı sizleri yanıltmasın, Ahmet sezon başından çok daha farklı oynuyor. Özellikle play-off serisinde Vesely’nin faul problemine girmesiyle Ahmet’in daha fazla süre alarak üst düzey performans sergilemesi dikkat çekti.

 

MARKO GUDURIC

Fenerbahçe’de Bogdan Bogdanovic’in NBA’ya gitmesinin ardından boşalan yere Marko Guduric getirildi ancak Obradovic ondan hemen Bogdanovic’in rolünü almasını beklemedi. Guduric’i 16.56 dakika ortalamayla sahaya süren Obradovic, ondan bazen karar verici olmasını bazen de şutör olarak kullandı. Fiziği ve atletik özellikleriyle Fenerbahçe’ye katkı veren Guduric, üç sayı çizgisinin gerisinden yüzde 46 ile atarken, 7.1 sayı, 1.6 ribaunt, 1.9 asist ortalamalarını yakaladı. Son dönemdeki yükselen grafiğiyle, Fenerbahçe’nin Final Four’daki en büyük silahlarından biri olacağı kesin.

 

SİNAN GÜLER

Sezon başında Galatasaray’dan Fenerbahçe’ye transfer olan 35 yaşındaki tecrübeli yıldız, Turkish Airlines Eurolegue’de düzenli olarak forma şansı bulamadı. Obradovic ona 10 maçta şans verirken 10’da 6 ile şut attı ve 2.3 sayı ortalaması yakaladı. Obradovic’in Final Four’da Sinan Güler’i kenarda oturtması muhtemel görünüyor.

 

 

NIKOLA KALINIC

Kesinlikle zor maçların kahramanı. Geçen yılki Final Four’da Ekpe Udoh ve Bogdanovic ile birlikte Fenerbahçe adına fark yaratan isimlerin başında geliyordu. Bu sezon uzun süre boyunca sakat olmasından dolayı normal sezonda az sayıda maçta forma giydi. Ama forma giydiği her maçta beklenen katkının hep bir fazlasını yaptı. Geçen yıl F4’te Real Madrid ve Olympiakos’a karşı 28 dakika sahada kaldı ve hiç kimse onunla eşleşemedi. Geçen yıl Final Four boyunca 11’de 6 ile şut attı. 14.5 sayı ortalaması, toplamda 24 verimlilik ortalamalarıyla oynayarak Fenerbahçe’nin şampiyonluğunda ekstra katkı verdi. Bu sezon da Final Four’da Fenerbahçe’ye yapacağı ekstra katkılar ile öne çıkarsa kimse şaşırmasın.

 

 

MELİH MAHMUTOĞLU

Fenerbahçe Doğuş’un kaptanı! Keskin şutör Melih Mahmutoğlu! Final Four’da Fenerbahçe’nin şut sokamadığı dakikalarda oyuna girerek 3’lükleriyle kilidi açabilecek silahı Obradovic’in. Ayrıca Final Four sonunda kupayı kaldırmak için parkede en öne çıkacağını hayal ediyoruz.

 

 

NICOLO MELLI

Avrupa’nın en çok yönlü uzunlarından biri olan Nicola Melli, Fenerbahçe’nin boyalı alanda esnek olmasını sağladı. Melli ile eşleşebilen oyuncu sayısının az olması nedeniyle çok önemli bir isim olacak. Üçlük atabiliyor, topu yere vurabiliyor, alçak postta durdurulamıyor, pas verebiliyor, oyun kurabiliyor. 2.05’lik bir oyuncu tüm bunları yapabilince karşısına oyuncu koymak da pek mümkün olmuyor. Obradovic’in en güvendiği kozlardan biri olacak.

 

 

BOBBY DIXON

Fenerbahçe Doğuş’un savaşçısı Bobby Dixon! Kelebek gibi uçup, arı gibi sokan Ali Muhammed! Ali Muhammed (Bobby Dixon) sezona sakatlık kabusuyla başladı, hatırlayacaksınız geçen yıl Avrupa Şampiyonası’nda da forma giyememişti. Obradovic, sezon boyunca onu bazı maçlarda hiç oynatmadı, bazı maçlarda kısa süreli oynattı, inişli çıkışlı bir grafik çizen Dixon, Obradovic’in Final Four’da özel alanlarda, özel beşlerde kullanacaktır. Yine de Bobby Dixon rakiplerine ilk yumruğu atarak, rakibi afallatacak isim olabilir.

 

 

JAMES NUNNALLY

Fenerbahçe’nin bu sezon kendisini en çok geliştiren oyuncusu olan Nunnally, sezon içerisinde kritik bir sakatlık yaşamasına rağmen hızlıca geri döndü. %56.1 ile üçlük attı bu sezon. Köşede ve forvetlerde boş kaldığında affetmiyor! 21.32 dakikada 10 sayı ortalaması yakaladı, 2.2 ile ribauntlara destek verdi, 1.4 asist ile yeri geldiğinde üretici olabileceğini gösterdi. Nunnally, yine Obradovic’in çizgi gerisinden en güvendiği isimlerden biri olacak.

 

 

KOSTAS SLOUKAS

EuroLeague Final Four’un en çok kupa kazanan isimlerinden biri. Üç kez kupayı kaldırdı. Baskonia serisinde ne kadar formda olduğunu gösterdi. 9 asist ortalamayla oynadı, toplam 36 asistle playoff rekoru kırdı. Sezon boyunca yüzde 38.3 ile üçlük attı. 10 sayı, 5.5 asist ve 2.6 ribaunt ortalamalarıyla hep istikrarlı bir katkı verdi. Wanamaker’dan beklenen alınamazsa Sloukas, Fenerbahçe’yi rotada tutmaya çalışan kaptan olacak.

JASON THOMPSON

Yetenek setiyle Avrupa’nın en iyilerinden biri olabilir ama 32 yaşında olması, bir türlü uyum sağlayamaması nedeniyle verebileceklerini bir türlü parkeye yansıtamadı Jason Thompson. Kolaylıkla faul problemine girebilen Amerikalı oyuncu, eğer sahada uzun süre kalabilirse orta mesafe şutuyla alan açabilir, ribaunt sezgisiyle büyük katkı verebilir, ayakları hızlı olduğu için P&R savunmasında önemli fark yaratabilir.

JAN VESELY

Sezonun en iyi beşine seçilen Vesely, Udoh sonrası Fenerbahçe’nin en çok öne çıkan ismiydi. Serbest atış çizgisinde bazen tıkansa da sezon ortalaması yüzde 71.1’di. Önemli bir gelişim! Sezon boyunca yüzde 62.4 ile şut attı. 2.5 hücum ribaundu ortalaması çok önemli. Basonia serisinde 13.3 sayı, 7.5 sayı ortalamasıyla oynadı. Geçen sezon Final Four’da Printezis’i bitirmişti. Bu sezon da Jankunas ve Brandon Davies ikilisini yarı finalde etkisiz hale getirirse Fenerbahçe’nin final yolu oldukça rahat olur.

BRAD WANAMAKER

Fenerbahçe’nin 29 yaşındaki Amerikalı yıldızı, şampiyonluk için en kritik isim. Bazı maçlarda harika oynadı, bazılarında ise Obradovic’in taktiklerine uyum sağlamakta zorlandı. Fiziğiyle, gücüyle, hızıyla doğal olarak olağanüstü bir savunmacı. Baskonia serisinin ilk iki maçında sırasıyla 16 ve 19, son iki maçında ise 5 ve 4 sayı attı. Normal sezonun son 10 maçında en çok 14 atarken, toplamda sadece 3 kez çift haneli skor üretebildi. Wanamaker’ın istikrarsızlığı tek maçlı bir organizasyonda can yakıcı olabilir. Amerikalı yıldızın, kafaca hazır olması ve Bogdanovic katkısı vermesi gerekiyor.