Ana sayfa THY Euroleague Fenerbahçe Finalde

Fenerbahçe Finalde

THY Euroleague’de Dörtlü Final’de günün ikinci maçında temsilcimiz Fenerbahçe İspanya temsilcisi Real Madrid ile karşı karşıya geldi.

İlk çeyrekte rakibini bunaltıcı bir savunmayla karşılayan Fenerbahçe, Real Madrid‘in hücum opsiyonlarını tamamen kilitledi. İlk çeyrekte 13 sayı bulan Real Madrid’de Sergio Llull 11 sayıyla oynarkeni Gustavo Ayon da 2 sayı üretebildi. Madrid takımın geri kalanından hücumda katkı alamadı. Fenerbahçe ise farkı 8 sayıya çıkardığı ilk çeyrekte özellikle Vesely ve Dixon ile etkili olurken çeyreği 21-13 önde kapadı.

İkinci çeyrekte de rakibi karşısında üstün olan sarı lacivertliler farkı 10 sayıya çıkararak ilk yarıyı 44-34 ile geçti. Özellikle Bogdan Bogdanovic’in de devreye girmesiyle hücumda istediği seviyede olan temsilcimiz bu çeyrekte rakibinin hücumda etkin olmasını kıramadı. Fenerbahçe bu çeyrek 23 sayı bulurken Real Madrid de 21 sayı buldu.

Temsilcimiz ikinci yarıya da üstün bir oyunla başladı. Real Madrid’i savunmasıyla bunaltan Fenerbahçe rakibine bu çeyrekte 16 sayı şansı tanıdı ve çeyreği de 63-50 önce geçti. Bu periyotta da Ekpe Udoh takımımızın öne çıkan ismi oldu.

Son çeyrekte savunmadaki üstün oyununu hücuma yansıtamayan temsilcimiz karşısında Real Madrid 16 sayılık farkı maçın bitimine 6 dakika kala 8 sayıya kadar indirdi. Üst üste hücumlardan boş dönen sarı lacivertliler Udoh’un faul çizgisinden bulduğu basketlerle nefes aldı ve farkı tekrar 10 sayıya getirdi. Maçın bitimine 3.21 dakika kala Datome’nin basket faulü ile temsilcimiz farkı 11’e çıkardı. Ardından Madrid’in hücumdan boş dönmesi sonrası Fenerbahçe Ekpe Udoh’un müthiş smacı ile skoru 77-64’e getirdi. Maçın bitimine 1.26 kala Madrid Carroll ile üçlük bularak skoru 77-67’ye getirdi. Ardından Real Madrid Llull ile de basket faul bularak farkı 7’ye indirdi. Faul çizgisine giden Bogdan Bogdanovic iki atıştan da isabet bularak farkı 9’a çıkardı. Real Madrid’in yıldızı Llull tekrar potaya gitti ve faulü aldı, ancak bu sefer bir atışını kaçırdı ve skor da 79-71’e geldi. Bogdan ile tekrar faul çizgisine giden temsilcimiz farkı yeniden 10’a çıkardı. Farkı 6 sayıya kadar indiren Real Madrid’e maçın kalan saniyeleri yeterli olmadı ve temsilcimiz normal sezonun liderini devirerek finale adını yazdırdı.

Temsilcimizde gecenin kahramanı olan Ekpe Udoh maçı 18 sayı, 12 ribaund ve 8 asistle tamamladı, “Triple-Double”ın direğinden dönen yıldız oyuncu müthiş bir oyun ortaya koydu. Bogdan Bogdanovic 14 sayı, 6 ribaund, 1 asist, Jan Vesely 12 sayı, 3 ribaund, 3 asist, Kalinic 12 sayı, 6 ribaund ve 6 asistle muazzam katkı verirken, Dixon ve Sloukas 9’ar sayı kaydetti. Datome ise 8 sayı ile mücadele etti.

Özellikle Sergio Llull üzerinden oynamak zorunda kalan ve Jaycee Carroll dışında diğer oyuncularından hücum anlamında katkı almakta zorlanan Madrid’de Llull 28 sayı, 8 asistle oynadı. Carroll ise 5 üçlük bulduğu maçı 21 sayıyla tamamladı. Trey Thompkins 8 sayıyla oynarken Anthony Randolph da 7 sayıyla maçı noktaladı.