Ana sayfa THY Euroleague Fenerbahçe THY Euroleague Şampiyonu

Fenerbahçe THY Euroleague Şampiyonu

THY Euroleague finalinde temsilcimiz Fenerbahçe Yunanistan temsilcisi Olympiacos ile karşı karşıya geldi. Maçta baştan sona üstün olan temsilcimiz rakibini 80-64’lük skorla yendi. Geçen yıl Berlin’de bıraktığımız kupayı bu yıl İstanbul’da kazanarak tarihe geçtik.

İlk çeyrekte maça iki takım da dengeli başladı. Maça Jan Vesely’nin smaçları ile başlayan Fenerbahçe’ye Olympiacos Spanoulis ve Khem Birch ile karşılık verdi. Ancak sonrasında temsilcimiz üst üste çok iyi hücum ederek skoru 13-6’ya getirdi. Nikola Kalinic’in basketi sonrası kazandığı faul ile skor 16-8’e geldi. Kalinic maça çok iyi başlayarak 5 dakikada 9 sayıya ulaştı. Bogdanovic’in üçlüğü sonrası skor 21-13’e geldi. Olympiacos ikili oyunlarla skorda kaldı ancak Fenerbahçe sert savunması ve Kalinic’in müthiş hücum performansıyla çeyreği

İkinci çeyreğe daha iyi başlayan taraf Yunanistan temsilcisi oldu. Green ve Waters ile basketler bulan Olympiacos skoru 29-25’getirdi. Sonrasında toparlanan temsilcimiz Udoh’un faul çizgisinden bulduğu basketle farkı 10 sayıya çıkardı. Ardından Vesely’nin Spanoulis’e yaptığı blok tüm seyirciyi ayağa kaldırdı. Olmypiacos çeyreğin sonun farkı tekrar eritti ve ilk yarı 39-34 sona erdi.

Üçüncü çeyreğe her iki takım da üçlükle başladı. Farkı açmakta zorlanan temsilcimiz karşısında Olympiacos farkı 4 sayıya indirdi. Çok sert şekilde devam eden çeyrekte iki takım da dört faul hakkını çeyreğin bitimine 5 dakika kala doldurdu. Ardından Sloukas’ın üçlüğü ile temsilcimiz skoru 49-42’ye getirdi. Sonrasında sürekli çembere giden sarı lacivertliler faul çizgisinden bulduğu sayılarla skoru 54-44’e getirdi. Ardından Datome’nin üçlüğü ile temsilcimiz farkı 13 sayıya kadar çıkardı. Ekpe Udoh Olympiacos’un çeyrekteki son iki hücumunu da blokladı ve çeyrek 60-48 sona erdi.

Fenerbahçe son çeyreğe Datome’nin üçlüğü ile başladı. Ardından Udoh’un faul çizgisinden gelen basketleri ile skor 65-50’ye geldi. Savunmada vites yükselten sarı lacivertliler rakibinin kolay sayı bulmasını engellerken Antic’in üçlüğü ile fark 18 sayıya çıktı. Maçın bitimine 5.14 dakika kala Bogdan Bogdanovic’in üçlüğü ile skor 73-54’e geldi. Bir üçlük de Kalinic’den geldi ve skor 76-58’e geldi. Ardından Ekpe’nin bloğu sonrasında Kalinic bir basket daha buldu ve skor 78-58 oldu. Maçın son 2 dakikasına temsilcimiz 80-61 önde girdi ve bir anlamda şampiyonluğunu ilan etti. Maçın geri kalan saniyelerinde oyundan da düşen Olympiacos skor üretmekte zorlandı ve beklediğimiz oldu, Fenerbahçe 80-64’lük skorla şampiyon oldu.

TEBRİKLER FENERBAHÇE.