Ana sayfa Ekstra Fenerbahçe Doğuş Zadar’da Finalde!

Fenerbahçe Doğuş Zadar’da Finalde!

Fenerbahçe, ilk yarısını da 42-34 üstün bitirdiği maçı 76-65 kazanarak turnuvanın finaline yükseldi. Fenerbahçe Doğuş, Zadar Turnuvası finalinde 24 Eylül Pazar günü TSİ 22:00’de CSKA Moskova ile karşılaşacak.

Fenerbahçe Doğuş’ta Sinan Güler ve Yordan Minchev maç kadrosunda yer almadı. Sakatlıkları bulunan Ali Muhammed ve Nikola Kalinic, takımımızın kamp kadrosunda bulunmuyor. Eşi doğum yapan James Nunnally ise izinli olarak ülkesinde bulunuyor.

Temsilcimiz mücadeleye Wanamaker, Melih, Guduric, Vesely ve Ahmet beşiyle başladı. Mücadelenin ilk bölümünde yeni transferimiz Marko Guduric etkili olurken, Sırp oyuncumuz erken iki faul aldı. İlk dört dakika 8-6 üstünlüğümüz ile noktalandı. Rakibinin baskılı savunmasına karşı topu pota altına indiren Fenerbahçe Doğuş, Ahmet Düverioğlu’ndan da skor katkısı aldı. İlerleyen sürede rotasyona giden Fenerbahçe Doğuş, kenardan gelen Thompson’dan skor buldu. Bu çeyrekte Guduric’ten sonra Thompson da iki faule ulaştı. Datome’nin skordaki önderliği, Fenerbahçe Doğuş’u periyot sonunda 23-17’lik üstünlüğe taşıdı.

İkinci çeyreğin başında karşılıklı sayılar bulunurken, iki takım da faul çizgisinde sorun yaşadı. Melih’in hızlı hücumdaki turnike basketi sonrası fark 9 sayıya yükseldi (31-22). Takımımızın yaptığı basit top kayıpları ve kaçan fauller, farkın daha da açılmasını önlerken, son beş dakikaya 31-26 üstünlüğümüz ile gidildi.  Rakibimizin serisi 0-6’ye yükselirken, faul çizgisinden Thompson ile isabetler bulan Fenerbahçe Doğuş, farkı korumaya çalıştı. Üç sayı çizgisinin gerisinden isabetli hücum eden Khimki, devreye üç buçuk dakika kala Jenkins’in sayılarıyla farkı 2 sayıya çekti (33-31). Kalan sürede Sloukas ve Wanamaker’ın sayıları, Fenerbahçe Doğuş’u soyunma odasına 42-34 önde götürdü.

İkinci yarı karşılıklı üçlüklerle başladı. Bu bölümde 2001 doğumlu Biberovic de parkede yer aldı. Fenerbahçe Doğuş, Vesely’nin skor katkısıyla farkı korumaya çalıştı. Sloukas’ın hücum liderliği yaptığı Fenerbahçe’ye üç sayılık atışlarla cevap veren Khimki, oyundan kopmadı. Çeyreğin ilk beş buçuk dakikası 56-47 üstünlüğümüz ile geçildi. Çeyrek sonuna 1:29 kala Melli’nin faul çizgisinden bulduğu sayı, farkı 10’a yükseltti (60-50). Son çeyreğe Obradovic’in öğrencileri 62-54 önde girdi.

Son periyoda Fenerbahçe, Melih’in tepeden bulduğu üçlükle girdi. Kaptanın peş peşe bulduğu 5 sayı farkı 13’e çıkardı. Son 5:19’a 67-57 önde giren Fenerbahçe Doğuş, avantajını maç sonuna dek korudu ve tüm oyuncularının süre bulduğu son bölümün ardından parkeden 76-65 galip ayrıldı.