Ana sayfa THY Euroleague Fenerbahçe’den Ekpe Udoh açıklaması

Fenerbahçe’den Ekpe Udoh açıklaması

Fenerbahçe Beko'da geçtiğimiz dönemde 2 sezon forma giyen Ekpe Uhod, Euroleague tarafından son 10 yıla damga vuran isimler arasında gösterildi.

Ekpe Udoh Fenerbahçe Beko'da 2 sezon forma giydi. Euroleague'de MVP seçildi

Fenerbahçe Beko’da geçtiğimiz dönemde 2 sezon forma giyen Ekpe Uhod, Euroleague tarafından son 10 yıla damga vuran isimler arasında gösterildi.

Fenerbahçe’de 2015-16 ve 2016-17 sezonlarında forma giyen Nijeryalı basketbolcu Ekpe Udoh, takımın Euroleague şampiyonluğuna ulaşmasındaki en büyük faktörlerden biri olmuş ve o sezon Final Four’un MVP’si seçilmişti.

Fenerbahçe de resmi internet sitesinden yaptığı açıklama ile eski oyuncusunun Euroleague tarafından “Son 10 yıla damga vuran isimler” arasında yer almasını kutladı.

Fenerbahçe’nin resmi sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

2015-16 ve 2016-17 sezonlarında Fenerbahçe forması giyen ve takımımızın bu süreçte elde ettiği başarılarda önemli pay sahibi olan, aynı zamanda ekibimizin EuroLeague şampiyonluğuna ulaştığı 2017 Final Four’unda MVP seçilen Ekpe Udoh, EuroLeague tarafından son on yıla damga vuran isimler arasında gösterildi.
EuroLeague tarafından bu sezon başlatılan “All-Decade Nominee” içeriği kapsamında ismi açıklanan diğer oyuncu, Fenerbahçe Erkek Basketbol tarihinde önemli bir yere sahip olan oyunculardan Ekpe Udoh oldu.

Ekpe Udoh, Fenerbahçe formasıyla EuroLeague’de 58 maça çıktı. Yıldız pivot, bu maçlar sonunda 12.3 sayı, 6.5 ribaund, 2.2 blok ve 1.8 asist ortalamaları tutturdu. Ekpe, 2016-17 sezonunda EuroLeague’de en iyi beşe seçilirken, 2015-16’da da en iyi ikinci beşte kendisine yer buldu. Ekpe, EuroLeague finalleri tarihinin bir maçta en çok blok yapan oyuncu (5 blok) rekorunu da elinde bulunduruyor.

Ekpe Udoh, 2015-16 sezonunda takımımızın Real Madrid’e karşı oynadığı Play-off ikinci ve üçüncü maçlarındaki performansıyla en değerli oyuncu olmuştu. Ekpe, özellikle Madrid’deki Play-off 3. maçındaki 18 sayı, 12 ribaund, 8 blokluk performansıyla akıllara kazındı. Başarılı oyuncu, aynı zamanda 2016 Nisan ayının da EuroLeague MVP’siydi. Ekpe, 2016-17 sezonunda da EuroLeague genelinde dördüncü hafta maçları sonunda en değerli oyuncu oldu.

Nijeryalı pivot, 2016-17 sezonunda maç başına 7.8 ribaund ve 2.2 blok ortalamasıyla her iki alanda da EuroLeague’de en yüksek ortalamaya sahip isimdi.

Ekpe, Fenerbahçe formasıyla 1 EuroLeague, 2 Türkiye Ligi, 1 Türkiye Kupası ve 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası şampiyonlukları yaşadı.