Ana sayfa THY Euroleague Fenerbahçe’li oyunculardan Kokoskov’un ilk izlenimleri

Fenerbahçe’li oyunculardan Kokoskov’un ilk izlenimleri

THY EuroLeague ekiplerinden Fenerbahçe Beko'nun 2020-21 sezonu öncesi düzenlediği medya gününde bazı oyuncularla röportaj yapıldı.

FenerbahceBekoHazırlık-6

THY EuroLeague ekiplerinden Fenerbahçe Beko, 2020-21 sezonu öncesi düzenlediği medya gününde oyuncular, takımdaki değişim, koç Kokoskov, takımın gelişimi konusunda görüşlerini belirttiler.

Düzenlenen medya gününde Eurhoops sarı lacivertli oyuncularla röportaj gerçekleştirdi.

Eurohoops’un gerçekleştirdiği röportaj şu şekilde:

Yeni transferlerden Jarell Eddie, şu ifadeleri kullandı:

“KOKOSKOV’UN OYUNCULARI DESTEKLEME ŞEKLİ ÇOK DİKKATİMİ ÇEKTİ”

Bence harika biri. Oyuncularla iletişimi, onlara ne yaptığını anlatma becerisi harika. Oyuncularla iletişim kurabiliyor. Özellikle de oyuncuları destekleme şekli benim en çok dikkatimi çeken şey oldu. Çok şey anlatmaya çalışıyor ve siz bunları anlamaya çalışırken sizi çok destekliyor ve bu gerçekten çok önemli.

Takımın gediklilerinden Jan Vesely de yeni atmosferden memnun:

“HARİKA BİRİ VE OYUNCULARLA HARİKA BİR İLETİŞİME SAHİP”

Dediğin gibi henüz kısa bir süredir burada ve birlikte çok zaman geçirmedik. Bu konuları konuşmak şimdilik zor ama o buraya gelmeden önce bile duyduklarım itibariyle harika biri ve oyuncularla harika bir iletişime sahip olduğunu biliyordum. Son beş yıldır bunu yapıyor. Hepimiz için yeni bir durum ama burada iyi bir değişim ve iyi bir atmosfer var.

Fransız süper yıldız Nando De Colo, geleceğe umutla bakıyor:

“TAKIMI BİR ARAYA GETİREREK BİZİ DAHA İYİYE GÖTÜRÜYOR”

Bence harika iş çıkarıyor çünkü tamamen yeni bir takımız. Bazı yeni oyuncularımız var. Geçen yıldan kalanlar da var ama çok sayıda yeni oyuncu var ve o yüzden hepimiz arasındaki iletişime ihtiyacımız var. O da herkese çok konuşacağımız kişinin kendisi olduğunu gösteriyor. Takımdaki havanın iyi mi kötü mü olduğunu anlamak için konuşmamızı istiyor. Şu anda da önemli olan şey bunu onun yaptığı gibi iyi şekilde yapmak. Takımı bir araya getiriyor ve adım adım bizi daha iyiye götürüyor.

Leo Westermann ise takımdaki aidiyet hissine vurgu yapıyor:

“HERKES SAHADA GÖRECEKLERİMİZ KONUSUNDA HEYECANLI”

Dediğim gibi sadece bir aydır birlikte çalışıyoruz ama her oyuncu, bu projenin bir parçası olduğunu hissediyor. Gerçekten herkes sahada göreceklerimiz konusunda heyecanlı. Son yıllarda alışık olduğumuzdan farklı bir yaklaşıma sahip. Bu da basketbolcu olarak da insan olarak da bizim için yeni bir şey. Dediğin gibi, oyunculara yakın davranıyor, onlara konuşuyor, onları geliştirmeye çalışıyor. Koçtan bunu, tutkusunu, sevgisini, sizinle ilgilendiğini hissettiğiniz zaman oyuncu da daha fazlasını vermek istiyor. İki taraflı bir iş ve şu ana kadar her şey iyi.

Kurulan iletişim, Ahmet Düverioğlu’nu da mutlu ediyor:

“ÇOK İYİ BİR İNSAN, HERKESİN İYİLİĞİNİ İSTİYOR”

Az çok anladığımız üzere tabii çok farklı bir tarz. Tam tarz diyemem aslında. Çünkü oyuncularla hep temas hâlinde. Hep dinliyor. Bakış açılarını alıyor. Kariyer olarak onu anlatmak bana düşmez, çok kariyerli bir koç. Yaptıkları ortada. NBA’de olsun, Avrupa’da olsun… Çok bilgili bir koç. Bize çok yardımcı olacağını düşünüyorum. Bunu da şimdiden görüyoruz zaten. Bize yaptığı idmanlarda olsun, bireysel gelişim seanslarında olsun bizim için bence çok avantaj oldu. Gerçekten oyuncularla iletişimi çok farklı, çok iyi bir insan. Herkesin iyiliğini istiyor. Saha içinde sizi zorluyor tabii ama stresinizi alacağını belirtiyor. Size kalan tek şey basketbol oynamak. Bir koç size bunu dediğinde siz de onun için elinizden geleni yapıyorsunuz tabii ki. Onun için inşallah bu sene istediğimiz gibi olur ve başarılı oluruz.

Genç oyuncu Tarik Biberovic şöyle konuştu:

“KOÇUN TARZINI SEVİYORUM VE KEYİF ALIYORUM”

Bu bir aylık kısa sürede gerçekten güzeldi. Bilmem ki, gerçekten keyif alıyorum. Sistemi, oyun tarzımızı seviyorum. Tabii ki yeni bir takım var. Elbette deneyim kazanmamız, bazı parçaları yerine koymamız gerekiyor. Ancak koçun tarzını çok seviyorum, keyif alıyorum ve umarım bizim için güzel bir sezon olur.

Yeni transfer Johnathan Hamilton da yeni hocasıyla ilgili övgü dolu şu ifadeleri kullandı:

“KOKOSKOV BİZİMLE ÇOK İLGİLENİYOR VE HIZLI ÖĞRENİYORUZ”

Koç Igor, harika bir koç. Öğretme metodu ile gördüğüm en iyi öğreticilerden biri muhtemelen. Oyuncularla iletişimi ve açıklamaları ile çok deneyimli olduğunu görebiliyorsunuz. Bu sezon neler olacağını merakla bekliyorum çünkü gerçekten onun verdiği bilgileri oyuncuların aldığını görüyorsunuz. Bizimle ilgileniyor. Çok maç yapamadık ama gerçekten hızlı öğreniyoruz. Bildiğiniz gibi Antalya’da bir turnuva oynayacaktık ama salgın nedeniyle yarım kaldı. Bu hafta sonu birkaç maçımız daha var. Umarım ondan öğrendiklerimizi, üzerinde çalıştığımız şeyleri gösterecek fırsatımız olacak. Çok şey öğreniyoruz ve koçumuz olduğu için çok mutluyum.

Alman uzun Danilo Barthel ise Kokoskov’un eşsiz olduğunu düşündüğü bir yöne dikkat çekti:

“FENERBAHÇEYE HARİKA KARAKTERLİ OYUNCULAR GELDİ”

Muhteşem. Onun gibi açık, motive, takımda bir atmosfer yaratmaya çalışan, takımla idman yapan bir koçla hiç çalışmadım. Harika karakterlere sahip oyuncuları getirdiler Fenerbahçe’ye. Şu ana kadar her şey harika. Yeni bir takım kurma konusunda harika bir iş çıkarıyor.

Lorenzo Brown, koçunun yüksek IQ’su ile ilgili konuştu:

“KOÇ HUZURLU OLMAMIZI VE ÖNEMLİ HİSSETMEMİZİ İSTİYOR”

Çok zeki biri. Çok akıllı gerçekten. Farkındalığı çok yüksek. Birçok farklı kişi ile benzer yönleri var ama bir şey söylüyorum mesela, diyor ki hayır. Her şeyi hatırlıyor. Ben de dedim ki “Evet, sen çok zeki bir adamsın.” Bu konuda onu çok seviyorum. Bir oyuncu koçu. Huzurlu olmamızı istiyor, önemli hissetmemizi istiyor. Bu da onunla ilgili harika bir özellik. Bu da bizim daha çok çalışmayı istememizi sağlıyor. Dediğim gibi, her gün çok çalışıyoruz.

Dyshawn Pierre koçunun oyuncuları ile iletişiminin altını çizdi:

BEKLENTİLERİ KARŞILAMAYA HAZIR OLMAK İSTİYORUZ”

Oyuncu koçu olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Oyuncularını önemsiyor. Zeki. Aşırı zeki. Her zaman oyuncularını rahatlatmaya, nasıl hissettiklerini anlamaya çalışıyor. Bu yeni takımda herkesin güçlü yanlarını, işleyen yapıları anlıyoruz yavaş yavaş. Bence başka takımlarda olacağından daha hızlı işliyor bu süreç bizde. Uyum sağlıyoruz. Uzun süredir burada olan insanlar var. Ayrıca tecrübeli oyuncular var. Onlar burada olmanın ne anlama geldiğini biliyorlar. Beklentilerin farkındalar. Buranın bir takım değil, büyük bir camia olduğunun farkındalar. Çok çalışıyoruz, herkes çok çalışıyor ve beklentileri karşılamaya hazır olmak istiyor.

Son olarak Sarunas Jasikevicius gibi bir isimle çalışan Litvanyalı forvet Edgaras Ulanovas’ın görüşleri ise şöyle:

“BİR FİKRİNİZ VARSA İSTEDİĞİNİZ ZAMAN KONUŞABİLİRSİNİZ”

Gerçekten harika biri, iyi bir insan. Bizimle ilgileniyor, yaptığımız şeylere dikkat ediyor. Her defasında antrenmandan önce ve sonra konuşuyoruz. Her zaman ne olursa konuşmaya hazır. Sahadaki düzene dair fikirleriniz varsa, bir şeyi değiştirmek istiyorsanız gidip onunla istediğiniz zaman konuşabilirsiniz. Bence bu çok önemli. Özellikle de bizim gibi yeni bir takımda… Çok sayıda yeni oyuncumuz var. Bazı oyuncular için ilk EuroLeague deneyimi olacak. Bazıları zaten deneyimli. Bir şekilde takımımızda bu deneyimden ve taze kandan faydalanarak bir şeyler inşa etmeliyiz. Bence bunu yapmak mümkün.

Bobby Dixon da Pierre ile benzer görüşlere sahip:

“BİR TAKIM OLMAK BİRAZ VAKİT ALACAK”

Elbette koç gitti. Igor gibi yeni bir koçumuz var. Gerçekten iyi biri. İyi bir sistem inşa ediyor. Koç gerçekten çok iyi, tam bir oyuncu koçu. Bizi anlıyor. İstediği şeyi iyi açıklıyor. Ona saygı duyuyor ve ne dediğini bildiğini biliyorsunuz. Takımı bir araya toplamaya çalışıyor. Yeni oyuncular ve eski oyuncularla bir uyum yakalayacağız, sadece bir takım olmak biraz vakit alacak.