Ana sayfa THY Euroleague Fenerbahçe’nin yeni transferi Errick Green’i tanıyalım

Fenerbahçe’nin yeni transferi Errick Green’i tanıyalım

Fenerbahçe’nin yeni transferi Errick Green, kısa rotasyonuna dahil oluyor. Birebirde sayı üretebilen, hücumda işler tıkandığında devreye girebilen oyun kurucu Obradovic’in elini güçlendirecek. İşte sarı-lacivertlilerin yeni transferi Erric Green hakkında hazırladığımız dosya.

Erick Green kimdir?

Green, 9 Mayıs 1991 tarihinde Kaliforniya, Inglewood’ta dünyaya geldi. NBA seçmelerinde 2. tur 46. sırada Utah Jazz tarafından seçilen Green, kariyeri boyunca hem Montepaschi Siena, Denver Nuggets, Fort Wayne Mad Ants, Reno Bighorns, Utah Jazz, Olympiakos ve son olarak Valencia Basket’te forma giydi.

Erick Green, Valencia forması ile 2017 İspanya Süper Kupa şampiyonluğu yaşarken, aynı yıl kupanın MVP’si seçildi.

Errick Green’in oynadığı sezonlardaki istatistikleri:

 

Fenerbahçe’de Wanamaker ve Nunnaly’nin ayrılmasından sonra kısa rotasyonu soru işareti olmuştu. Yerine alınan Tyler Ennis ise geçtiğimiz hafta sakatlanarak sezonu kapatınca sarı-lacivertlilerin rotasyonu kalmamıştı. Green’in alınmasının temel amacı aslında rotasyon oldu.

Kısa rotasyonundaki Bobby Dixon 35 yaşına geldi. Geçtiğimiz sezon yaşadığı sakatlığı kolay kolay hiçbir basketbolcu atlatamazdı. Ancak o geri döndü. İyi maçlar da çıkarıyor ancak hem Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde hem de Euroleague’de oynayabilecek fizik yapısına sahip değil.

Sezona çok iyi başlayan Kostas Sloukas, Avrupa’nın şuan en iyi 5 oyun kurucusu arasında gösteriliyor. Ancak geçtiğimiz sezonlara baktığımızda tüm sezona yayılan bir performansı yok. Bu sene de müthiş başlangıcını sezona yayabilir mi soru işareti olarak kalıyor.

Marko Guduric, Sırp oyuncu Bogdanovic’in takımdan ayrılmasının ardından bir kurtarıcı olarak geldi. Taraftalar yeni Bogdanovic istedi, beklentiler ondan hep çok yüksekti. Bu yüzden hep çok eleştirildi. Fenerbahçe’ye iki numaralı top yönlendirici olarak geldi. Fenerbahçe’nin doğru hücum ettiği, sert oyununu koyduğu bölümlere baktığımızda olayın baş aktörü hep Guduric oluyor. Sarı-lacivertlilerin hücum verimliliğinin en yüksek olduğu üçüncü çeyreklerde, en çok asist yapan oyuncu Guduric oluyor. Sırp oyuncunun en büyük sıkıntısı ise devamlılığının olmaması problem yaratıyor.

Fenerbahçe’de rotasyon durumu böyleyken, Ennis’in sakatlığı tamamen planları alt üst etti. Yeni transfer Green’in iki oyun kurucu pozisyonunda da oynayabiliyor olması sarı-lacivertlilere avantaj sağlayacaktır. Green daha çok birebir hücumları tercih ediyor olsa da, Fenerbahçe’nin bir numarası Obradovic, onu farklı beşler içerisine dahil ederek rotastonu genişletmiş olacak.

Fenerbahçe’nin bu sezon yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri doğru hücumları yapamadığı, temponun düştüğü dakikalarda birebir oynayarak skor üretemiyor. Green ise tam bu görevin adamı diyebiliriz. Green ise birebirleri sayesinde bu sorunu azaltabilir. Olympiakos ve Valencia’da zaman zaman bu şekilde oyunlar çıkardı. Skor patlaması yaşadığı zamanlar oldu bunları Fenerbahçe’de de her zaman olmasa da yapacaktır.

Fenerbahçe’nin geçtiğimiz sezon en büyük problemlerinden biri de tahmin edilebilir yapı da hücumlar, tahmin edilebilir bir takım haline gelme problemini yaşadı. Yeni transfer Errick Green ise birebir hücumları sayesinde sarı-lacivertlilerin bu problemini çözebilir.

Biz ne kadar saha içi yerleşimden, doğru hücum etmekten, tempodan bahsetsekte maçın son dakikalarına gelindiğinde, eğer elinizde son saniyelerde elleri titremeden basket yapabilecek oyuncularınız ne kadar fazlaysa maçı da siz kazanıyorsunuz.

Fenerbahçe geçen yıl bunun problemini Wanamaker ve Nunnaly’nin son saniyelerde ağırlıklarını koyamamasıyla yaşadı. Green’in ise Olympiakos ve Valencia’da son saniyelerde sorumluluk alarak maça damga vurmuşluğu var.

 Dosyanın oluşturulmasında Eurohoops, Mackolik ve CnnTurk verilerinden yararlanılmıştır