Ana sayfa THY Euroleague Gerardini açıkladı: “Fenerbahçe’yi favori görmeyenlerin hepsi…”

Gerardini açıkladı: “Fenerbahçe’yi favori görmeyenlerin hepsi…”

THY Euroleague'de mücadele veren temsilcimiz Fenerbahçe Beko'nun Genel Menajeri Maurizio Gherardini, önemli açıklamalarda bulundu.

Maurizio Gherardini

THY Euroleague’de mücadele veren temsilcimiz Fenerbahçe Beko’nun Genel Menajeri Maurizio Gherardini, önemli açıklamalarda bulundu.

Gherardini yaptığı açıklamalarda, Fenerbahçe Beko’yu Final Four adayı olarak göstermeyenleri şaşırtacaklarına inandığını ifade ederken, Obradovic hakkında da çarpıcı tespitlerde bulundu.

Obradovic’in bu sezon yaşadığı sıkıntıları, kariyerinin hiçbir döneminde yaşamadığını söyleyen Gherardini, tecrübeli çalıştırıcı ile uzun uzun yaşanılan sorunları konuştuğunu anlattı.

Fenerbahçe Beko’nun Genel Menajeri Maurizio Gherardini’nin açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

“Bizi favori göstermeyenleri şaşırtacağız”

Dörtlü Final’e kalmak hala rüyamız. Aynı zamanda da hedefimiz. 6 yıl önce hiç Dörtlü Final’e kalmamıştı Fenerbahçe. Son senelerde hep oradaydık. Diğer rakiplerde aynı hedef için savaşıyor. En büyük hedefimiz güzel bir şekilde yapılan yorumlar ve eleştirilere sahada cevap vermek ve bunları durdurabilmek. Onları (Genel menajerleri) şaşırtma şansımız da çok yüksek, biz radar altından yolumuza devam ediyoruz.

“Biz her şeyimizi veriyoruz, potansiyelimiz çok yüksek”

“Her sezon aslında birbirinden çok farklı. Bizden başka 17 takım daha var. Bu sene çok daha fazla yatırımlar yapıldı. En zor sezonlardan birisi. Sezona başlarken, kendi içimizdeki sorunlardan dolayı zaten zor olacağını biliyorduk. Diğer faktörler de oldu. Play-off hedefimiz var. Ben taraftar olsam, hala aynı heyecan ve hevesle devam ederdim. Daha önümüzde 3 ay var ve her şey olabilir. Avrupa Ligi bu yıl anormal güzel ve şaşırtıcı. Takım eski pozisyonuna gelmek üzere. Herkes sağlıklı şu an. Potansiyelimiz çok yüksek. Bu yüzden hala play-off’a kalıp daha ileriye gitme şansımız var. Bunu yapabilecek durumdayız. Taraftarımız da bunu görmeli. Biz her şeyimizi veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz.”

“Obradovic kariyerinde bu kadar zorluk yaşamadı”

“Obradovic çok özel bir insan. Bu özel kariyerinde de sanırım hiç böyle bir mücadele ve zorluk yaşamadı. Tabii ki kafası karıştı, bir şeyler yaşadı. Bir yol bulması gerekiyordu bunun üstesinden gelmesi için. Ben hep ona, bu tip durumlarda bunun hayatın bir parçası olduğunu anlatmaya çalıştım. Bazı sezonlar her şey yerine oturabiliyor, gülümseyebiliyoruz. Bazen şansız oluyorsunuz, kötü sezonlar olabiliyor. Hakem hataları olup Avrupa Ligi özür dileyebiliyor. Her şey olabiliyor. Bunun hiçbiri pes etmeyi gerektirmiyor. Tutkumuzu yaşıyorsak her şeyimizi vermeliyiz, iyi günde de kötü günde de. Hep bunları konuştuk, o da ne demek istediğimi anladı. Ben genel menajer olarak kötü sezonlar yaşamıştım, o yüzden ona tecrübelerimi de aktardım.”

“Obradovic yapması gerekenleri yapıyor”

“Onun gibi özel birisi olduğu zaman hep mükemmeli ararsınız. Ne yaparsanız yapın kağıt oyunu bile olsa kazanmak istersiniz. Biz birçok şeyin bilincindeydik sezon başında. 5 oyuncumuz Dünya Kupası’ndaydı. Bunların içinde sakat olanlar vardı. İlk 9 maçın 7’si deplasmandaydı. Yine de bu kadar uzun süreceğini düşünememiştik. Obradovic’in en çok kafasını zorlayan, üzen şeylerden birisi hataların kalitesi. Bunları geliştiremezsen insan zorlanıyor. Hiçbir şüphem yok şu an, Obradovic durumu anladı ve yapması gerekenleri yapıyor.”

“Sezon başı planlarken doğru gibi gelmişti”

“Şu anda analiz ettiğimizde farklı bir düşünce yapımız olabilirdi. Zorlukları biliyorduk ama sakatlıkların daha erken bitmesini bekliyorduk, bu olmadı. Çok farklı şeyler tabii olabilirdi. Plan yaparken o an her şey doğru gibi geldi ama kontrol edemeyeceğiniz faktörler olabiliyor. Sakatlıkların bu kadar uzun süre sonra döneceğini bilseydik takıma takviyeleri daha erken yapabilirdik. Sezon ortasına bırakmazdık, kimya daha çabuk oluşabilirdi. Kulübümüze teşekkür ediyorum, gerekli takviyeleri yaptık.”

“NBA gibi değiliz, yatırımların kalıcı olması gerekiyor”

“Barcelona’nın Nikola Mirotic kontratı aslında olağanüstü bir durum. Çok sık gördüğümüz bir şey değil. Onun dışında bu seneki bütçelere bakınca geçmişe oranla çok ciddi yatırımların olduğunu görüyoruz. Özellikle Maccabi, AX Armani Exchange Milan, Khimki gibi. Avrupa Ligi’nin önemi açısında güzel bir şey. Sponsorluk açısından da büyümesi anlamına geliyor. Önemli olan ileride bunun kalıcı olabilmesi. Bunun için çalışmak gerekiyor. Takımların finans konusunda sorunları olmaması için bir şeyler yapılması lazım. Şu an bütçe kontrolü çok zor, farklı ülkelerin takımları, farklı vergi kanunlar var. NBA gibi değiliz. İlk yapılan adımlardan biri kulüp sahiplerinin bütçeye katkılarının azaltılması. Bir yüzde getirildi. Güçlü olan kulüpler için yatırım çok kolay. Sahipleri yatırım yapabilir ama güçsüz olan kulüpler için bu çok zor. Kalıcılık için ne yapılması gerekiyorsa onun üzerine çalışmak gerekiyor.”

“Dünyada Fenerbahçe taraftarı gibi kitle yok”

“Şu an çok şanslıyım burada olduğum için. İlk günkü hırsım devam ediyor. Gelecek çok kolay belirlenen bir şey değil ama ben burada evimdeymişim gibi hissediyorum. Dünyada böyle bir taraftar kitlesi yoktur. Nereye gidersek gidelim bize sevgi gösteriyorlar. Ailem, torunlarım ne kadar ‘Dede artık evine dönme vakti geldi.’ dese de sezon sonu belirlenir, sonuçta ben burada mutluyum.”