Ana sayfa Kimdir Hapishaneden Euroleague şampiyonluğuna uzanan hayat: Bobby Dixon

Hapishaneden Euroleague şampiyonluğuna uzanan hayat: Bobby Dixon

Türk basketbolu ve Avrupa basketbolunda yaptıklarıyla herkesin hafızasına ismini kazımış bir basketbolcu, Bobby Dixon'ın hayat hikayesini hep birlikte okuyalım, inanarak, vazgeçmeyerek başarmanın ne olduğunu hep birlikte görelim.

Fenerbahçe’nin emektarı, Bobby Dixon şimdi adıyla ise Ali Muhammed’in filmlere konu olacak bir hayat yaşıyor. En dibe vurmuş bir insanın nasıl en yükseğe çıkabileceğinin canlı örneğinin hayatına tanıklık ediyoruz.

Bobby Dixon 10 Nisan 1983 yılında Chicago’da bir merdiven kenarında babasının yardımıyla dünyaya ilk adımını attı. Fakir, uyuşturucu bağımlısı ve satıcısı bir ailenin çocuğuydu.

“Aile mesleği torbacılık”

Henüz 13 yaşındayken kardeşi Brian Dixon sırtından vurularak öldürülüyor. Anne Dixon çocuğu vurulduğunda hapishanedeydi, cenazesine kelepçeler ile getirilmişti.
Dixon ‘Aile Mesleği’ dediği uyuşturucu satıcılığını okul yıllarında yaparken, lise son sınıfta polis tarafından yakalanıyor ve hapse düşüyor.

“Disiplinden uzak, yetişkinlere güvenmeyen biri”

Hapishaneden denetimli serbestlik ile çıkan Dixon, bir yandan kargo şirketinde çalışıyor bir yandan da basketbol oynamaya başlıyor. Dixon kargo çıkışında geceleri 1-2 saatlik uykuyla Chicago’daki plajlarda görev alıyor. Dixon, hayatının dönüm noktalarından birini bu plajlarda yaşıyor . Plajlardan birinin yöneticisi olan ve kendini gençlere adamış olan Bryan McKinny, Dixon’ı spora yönlendirmeye çalışıyor. McKinny zorlu bir hayat geçiren Dixon’ı şu şekilde tanımlıyor : “Disiplinden uzak ve yetişkinlere güvenmeyen biriydi”.

KAPILARIN HEPSİ ÜSTÜNE KAPANIRKEN O VAZGEÇMEDİ

McKinny, Dixon’ın güvenini zor da olsa kazanıyor ve onu basketbol antremanlarına başlatıyor. 2002 yılında Bobby’nin burslu olarak oynayabileceği bir kolej arıyorlar ancak geçmişindeki sabıkasından dolayı okullar teker teker kapılarını kapatıyorlar. Son olarak Kankakee Community College, Bobby Dixon’ı deneme idmanına çıkarıyor ve bursu kazanıp koleje kaydı yapılıyor. Ancak kadro dolu olduğu için yüzde yüz burs vermiyorlar. Boby ise kredi çekerek koleje kaydını yaptırıyor. İlk üç maçta yeteri kadar süre alamıyor ancak dördüncü maçında 21 sayı atarak imzayı kapıyor. Dixon o günler için şu ifadeyi kullanmıştı “Bu benim hayatımda aradığım başlangıçtı“.

‘NBA’de bu boyla kadroya almazlar’ dedi rotayı Avrupa’ya çevirdi

NBA’de 1.78 boyu ile gelecek planı yapamayacağını düşünen Dixon rotayı hemen Avrupa’ya çeviriyor. Kariyer basamaklarını teker teker tırmanan yıldız basketbolcu kendisinin her zaman söylediği gibi ‘hep bir şeyler kanıtlamaya çalışırcasına’ basketbol oynuyor. İşte uyuşturucu satıcısı olan Bobby’nin THY Euroleague şampiyonluğuna uzanan kariyeri böyle başlıyor.

Dixon’ın sözleri ile yazımızı tamamlayacak olursak, koca yürekli adam hayatı için şu ifadeleri kullanıyor:

“Hadi ama… Birçok insan böyle zorluklardan ayağa kalkmayı başaramaz. Ben belki milyonda bir belki de milyarda birim…”