Ana sayfa THY Euroleague İğneleyici açıklama: “CSKA lider olsaydı şampiyon ilan edilirdi”

İğneleyici açıklama: “CSKA lider olsaydı şampiyon ilan edilirdi”

Koronavirüs sebebiyle VTB Ligi'nin 2019-20 sezonunun iptal edilmesine edildi ancak lider Khimki Moskova şampiyon ilan edilmedi.

Rimas Kurtinaitis

VTB Ligi’nde Litvanya, Belçika, Ukrayna gibi liglerin aksine, 2019-20 sezonu şampiyonu ilan edilmedi, sezon oynanmamış sayıldı. Khimki Moskova cephesinden de bu duruma tepki geldi.

Khimki Moskova 19-1’lik derecesiyle liderliğini sürdürdüğü ligde şampiyon ilan edilmemesine tepki gösterdi. Rimas Kurtinaitis yaptığı açıklamada, eğer CSKA Moskova lider olsaydı, onların şampiyon ilan edileceğini iddia etti.

Ayrıca Koç Kurtinaitis açıklamasında, VTB Ligi’nin karar alma yönteminin de ironi yaparak ‘komik’ olduğunu söyledi.

Litvanya’da yayın yayın yapan 15min.lt’ye konuşan Rimas Kurtinaitis’in açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

“PUAN DURUMUNUN ONAYLANMAMASI KÖTÜ BİR KARARDI”

“Son ana kadar bekledik ama oynayamadık. VTB sanırım sezonu tamamen kapatan en son lig oldu. Bence bu dönemde dünyanın spora ihtiyacı yok. Nasıl hayatta kalacağımızı düşünmeliyiz. İptal edilen bir lig elbette iyi bir şey değil ama yapılması gereken buydu. Her zaman sezonu bitirmek istedik. Bu sezon iyi bir takımımız ve hırsımız vardı. Puan durumunun onaylanmaması kötü bir karardı. Jeremy Evans, bacağını kırdığı için sezonu bitiremedi. Birisi ona bunun sayılmayacağını söyleyebilir mi? Rusya’da kararların nasıl alındığını biliyoruz. Khimki bu karara karşı çıkan tek kulüptü.

“CSKA LİDER OLSAYDI ŞAMPİYON İLAN EDİLİRDİ”

Hepimiz biliyoruz ki CSKA, şampiyon olmazsa Rusya’da bu bir felaket anlamına gelir. Bir zamanlar onlara bunu yaşattık ve bu yıl da buna hazırlanıyorduk. Oyun tarzımızla bunu yapabilrdik. CSKA ile savaşma potansiyeline sahiptik. Asla geleceğe okumaya çalışmam ama bu hırsımız kesinlikle vardı. VTB’de daha fazla Rus oyuncu oynatmak zorundasınız. Bu nedenle ligde CSKA’dan daha iyi durumdaydık. Oynadığımız tek maçta da bunu kanıtladık. Tabii ki ikimizin dışında UNICS Kazan, Lokomotiv Kuban ve Zenit St Petersburg da vardı. Bu takımlar da şampiyonluğun birer adayıydı. Onlara saygı gösterilmesi gerekiyor. Fakat VTB bu kararı verdi.  Hiç şüphe yok ki, eğer CSKA Moskova ligde lider olsaydı sıralama tescil edilecekti. Bundan şüphe bile etmiyorum. Tüm lig CSKA’nın oynayacağına bağlı. Takvimi bile onlara göre ayarlanıyor. CSKA Başkanı Vatutin’in Khimki’nin kağıt üzerinde şampiyon olmak istediğine dair bir röportajını okudum. Biz bunu istemiyoruz. Şampiyonluklara ihtiyacımız yok. Onlarla savaşabiliyorduk ve kararlıydık.

“KARAR ALMA YÖNTEMİ KOMİKTİ”

Karar alma yönetimi siyasi seçimlerden bile daha komikti. Başka alternatifler olmadan sadece bir başlık üzerinden konuşuldu. “Ligi durdurun ve mevcut sonuçları dikkate almayın” Başka bir seçenek yoktu. Kulüpler bunu tercih ettik çünkü sezonun sona ermesi gerekiyordu. Biz ise hayır oyu verdik çünkü bu seçeneği beğenmedik. Fakat sesimizin hiçbir anlamı yoktu.”