Ana sayfa THY Euroleague Igor Kokoskov kimdir, hangi takımları çalıştırdı, Obradovic ilişkisi nedir

Igor Kokoskov kimdir, hangi takımları çalıştırdı, Obradovic ilişkisi nedir

Fenerbahçe Beko'nun yeni başantrenörü olması planlanan Igor Kokoskov, arama motorlarında en çok aratılan isimlerden oldu. Peki Kokoskov, kimdir hangi takımları çalıştırdı...

ıgor-kokoskov

Fenerbahçe Beko’nun yeni başantrenörü olması planlanan Igor Kokoskov, arama motorlarında en çok aratılan isimlerden oldu.

Sarı-lacivertli takımın yeni başantrenörü Igor Kokostkov kimdir, hangi takımları çalıştırdı, kaç yaşında, Fenerbahçe’den önce hangi takımdaydı, Obradovic’in yanında çalıştı mı sorularını cevaplıyoruz:

En büyük başarısı 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nı Slovenya milli takımı ile kazanmak olan Kokoskov, bireysel kariyerine ise çok daha önce başladı.

Geçirdiği trafik kazası ile basketbolculuk kariyeri erken yaşta biten Kokoskov, 24 yaşından başladığı antrenörlük kariyeriyle Yugoslavya basketbol tarihinin en genç antrenörü olmayı başarmıştı.

NBA’de 17 yıl geçiren Sırp çalıştırıcı 2000 yılında Alvin Gentry’nin yardımcısı olarak Los Angeles Clippers teknik ekibine katıldı. 2004 yılında Detroit Pistons ile şampiyonluk sevincini yaşadı. 2008’de Phoenix Suns teknik ekibine katıldığında bugünlerin temellerini atmaya başlamıştı. Çünkü dahil olduğu Suns, 2008-09 sezonu öncesi genç Sloven Goran Dragic’i kadrosuna kattı. Steve Nash’in de yer aldığı kadroda Kokoskov, genç Dragic’in gelişiminde önemli rol oynadı.

Cleveland Cavaliers ve Orlando Magic teknik ekiplerinde görev yapan Kokoskov, 2015 yazından bu yana Quin Snyder’ın yardımcılığını yapıyor.
Quin Snyder’ın CSKA Moskova, teknik kadrosunda Avrupa’da yardımcı antrenör olarak görev yaparak deneyim kazanmış bir isim ve Avrupa basketboluna genel anlamda bir yakınlık söz konusu. Takımın bu yazki hamlelerinden Ricky Rubio da Kokoskov etkisiyle farklı bir düzeye çıkma ihtimali taşıyor.

2015-2018 yılları arasında Utah Jazz‘de yardımcı antrenör olarak görev yapan Kokoskov, 2 Mayıs 2018 günü Phoenix Suns‘ın baş antrenörlük görevine getirildi ve bu unvana erişen ilk Avrupalı koç olmayı başardı. 22 Nisan 2019’da Suns tarafından görevine son verilen deneyimli çalıştırıcı, iki ay geçmeden Sacramento Kings‘de yardımcı antrenör olarak yeni bir göreve başladı. Halen orada çalışmaktadır.

OBRADOVIC’İN YARDIMCILIĞINI YAPTI

NBA’de geçen 17 yıl dışında Avrupa’da da efsane koç Zeljko Obradovic ile çalışma fırsatı yakalayan Kokoskov, 2004 ve 2005 yıllarında Sıbistan-Karadağ milli takımı ile Obradovic’in yardımcılığını yaptı.

Yıl 2008 yılına gelindiğinde Gürcistan milli takımının başına geçen Sırp çalıştırıcı, Gürcistan’ı tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonası’na götürdü. 2017 yılına gelindiğinde ise Slovenya milli takımının başında Avrupa Şampiyonası’nda yenilgisiz şekilde şampiyonluğa ulaştı. Bu şampiyonluk, Kokoskov’un antrenörlük kariyerinin en büyük başarısı oldu.

Sırp çalıştırıcı erken yaşta koçluk kariyerine başlamış olmanın avantajını 45 yaşına geldiği bugünlerde çok net görüyor. Yaşıtı olan birçok koç 45 yaşında 17 yıllık NBA’de koçluk deneyimine sahip olamıyor.