Ana sayfa THY Euroleague Kaan Kural Obradovic ile Kokoskov arasındaki farkı anlattı

Kaan Kural Obradovic ile Kokoskov arasındaki farkı anlattı

Igor Kokoskov'un Fenerbahçe Beko ile 3 yıllık imza atmasının ardından Kaan Kural, Obradovic ile Kokoskov arasındaki farkları anlattı.

Kaan Kural Obradovic ile Kokoskov arasındaki farkı anlattı

Igor Kokoskov’un Fenerbahçe Beko ile 3 yıllık imza atmasının ardından Kaan Kural, Obradovic ile Kokoskov arasındaki farkları anlattı.

Basketbol yorumcusu Kaan Kural, Tivibuspor’a THY Euroleague ve ING Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Fenerbahçe Beko’nun Zeljko Obradovic’in takımdan ayrılmasının ardından Igor Kokoskov’un göreve gelişi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kaan Kural’ın Tivibuspor’a yaptığı değerlendirmeden satırbaşları şu şekilde:

“Kokoskov olabilecek en iyi isimlerden bir tanesiydi. Bugün bir araştırma yapılsa Avrupa’nın en üst düzey menajerlerine sorsanız; serbest olup getirilebilecek koçlar arasında pek çok kişinin ilk 5’inde yer alır. Çoğunun ilk iki sırasındadır.

Çok değerli bir koç olduğunu düşünüyorum. Özellikle NBA basketbolunu ‘alan paylaşımı ve tempo’ temelli basketbolun bir köprü olması açısından çok doğru bir yerde. Uzun yıllardır NBA’de çalışıyor; NBA’de head koçluk yaptı, Avrupa’yı çok iyi biliyor, Slovenya milli takımıyla çok büyük başarılar yaşadı. Obradovic ile birlikte çalıştı. Bütün bu açılardan çok değerli bir koç.

OBRADOVİC İLE KOKOSKOV ARASINDA ANLAYIŞ FARKI VAR

Yalnız şöyle bir problem var; Kokoskov ile Obradovic arasında o kadar büyük anlayış farkı var ki. Bu kadar köklü bir değişim takımı kısa vadede biraz zorlayacaktır. Çünkü Obradovic tamamen uzun temelli, uzunların aktif kullanımına dayalı bir basketbolu ve çok büyük bir disiplin basketbolu oynatan, disiplinden ve takım üretiminden sonuç alan bir koç.

Kokoskov ise tam tersi kısaların serbestliğinden, yaratıcılığından ve kısalara verdiği özgürlüğü onların değerlendirmesi, avantaja dönüştürmesi üzerinden sonuç alan bir koç.
Bu hem disiplin anlamında hem oyunun kurgulandığı temel oyuncular anlamında ciddi bir değişim. Çok ciddi bir değişim derken 180 derece bir değişimden bahsediyorum. Bunu eldeki kadro ile yapmak çok zor. Ciddi bir değişim gerekecek. Ama kadro oluştuktan sonra bakmak gerekiyor. İyi bir koç olduğu kesin. Ama bu denli büyük bir değişimi hiçbir yapı kolay kolay kısa vadede kaldıramaz. ”

Fenerbahçe Beko’nun THY Euroleague’deki geleceği hakkında da konuşan Kaan Kural şu ifadeleri kullandı

Sonuç olarak Obradovic gibi bir isim ayrıldığı zaman her takımda düşüş olur ya da bir gerileme olur. Mesela Panathinaikos; yıllarca Avrupa’da Final Four’un gediklisiyken, Obradovic sonrası ancak aday konumundalar. Bu tabi ki kurulan kadro ile de alakalı. Obradovic’ten sonra kimi getirirsen getir belli bir gerileme olmasını herkes beklemek zorunda. Ama sonuçta Panathinaikos gerilese bile Panathinaikos ismi hiçbir zaman değişmedi. Avrupa’nın marka isimlerinden biri. Fenerbahçe de o marka isimlerden biri oldu. Sadece favori mi yoksa plase mi olacak. Bence kısa vadede plase olacaktır. Her sezon favori olarak başlıyorlardı bu sezon öyle olmayacaktır ama tekrar favoriliğe geçmesi takımın koçla uyumu ve kurulacak kadro ile bağlantılı bir konu. ”

Kaan Kural’ın açıklamalarının tamamını buradan izleyebilirsiniz: