Ana sayfa THY Euroleague Leo Westermann Fenerbahçe, Obradovic ve Sarunas’ı anlattı

Leo Westermann Fenerbahçe, Obradovic ve Sarunas’ı anlattı

Fenerbahçe Beko'ya bu yaz döneminde transfer olan Leo Westermann, Obradovic'in koçu olmasının hayalini çocukluğundan beri kurduğunu söyledi.

THY Euroleague’in devlerinden Fenerbahçe Beko’ya geçtiğimiz ay Zalgiris Kaunas’tan transfer olan Fransız oyun kurucu Leo Westermann, FB TV ekranlarından yayınlanan 14/16 programına geniş çapta açıklamalarda bulundu.

Westermann açıklamasından yeni takımı Fenerbahçe’den ve Obradovic’ten övgü dolu sözlerle bahsederken, eski koçu Sarunas’ın Obradovic ile benzerliğinden de söz etti.

Fenerbahçe’nin son yıllarda Avrupa’daki en başarılı kulüp olduğunu söyleyen yıldız oyuncu, bu sezon kağıt üzerinde kendileri ile birlikte iyi bir takım kuran Barcelona’nın favori olduğunu söyledi.

Yaklaşmakta olan Dünya Kupası’nı da değerlendiren Fransız oyuncu, ABD, Sırbistan ve Yunanistan’ın altın madalya en yakın ekipler olduğunu ifade etti.

Leo Westermann’ın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

“FENERBAHÇE AVRUPA’DAKİ EN İYİ TAKIM”

Sarı-lacivetli ekibe transfer sürecini anlatan Westermann, teklif aldığında kardeşinin düğününde olduğunu söylerken, Fenerbahçe’nin Avrupa’da kupa kazanmak için en iyi kulüp olduğunu ifade etti:

Fenerbahçe Beko size teklif yaptığında karar vermek çok zor değildir. Fenerbahçe Beko’nun tarihini herkes biliyor. Her zaman şampiyonluklar için oynayan, çok iyi bir koça ve takıma sahip bir ekip. Bana teklif geldiğinde ikinci kez düşünmeme gerek kalmadı. Hemen bu teklife olumlu yanıt verdim. Fenerbahçe’den teklif aldığımda kız kardeşimin düğünündeydim, benim için güzel bir hafta sonuydu. Ailem Fenerbahçe’nin nasıl bir kulüp olduğunu çok iyi biliyor. Koçu, takımın seviyesini… Burada her şeyin üst düzey olduğunu biliyorlardı. Benim kupalar kazanmak istediğimi biliyorlar ve bana göre Fenerbahçe Beko şu anda kupalar kazanmak için Avrupa’daki en iyi takım.

“ÜLKER ARENA’DA OYNAMAK ÇOK KEYİF VERİCİ”

Geçtiğimiz sezon Zalgiris Kaunas forması ile Euroleague play-off serisinde Fenerbahçe’ye karşı mücadele eden Westermann, Ülker Arena’da rakip olarak oynamanın bile keyif verici olduğunu söyledi:

Zalgiris’te oynadığım dönemde normal sezonu sekizinci bitirmiştik ve birinci sıradaki takımla oynamak zorundaydık. O dönemde sakatlık sorunları yaşasa da Fenerbahçe Beko’nun gücünü biliyorduk. Favori olan biz değildik. Elimizden geleni yapmaya çalıştık. Bence iyi bir mücadele oldu, bütün taraftarlar için güzel bir Play-off serisi yaşandı. Taraftarların yarattığı enerjiyi ve elektriği hissetmek her zaman güzeldir, o salonda rakip olsanız bile bu böyledir. Avrupa basketbolunu seven biri olarak ben, bu tip salonlarda oynamaktan çok keyif alıyorum. Hatta bazen bu kalabalık arkamda değil, karşımda olsa bile bundan keyif alıyorum. Ülker Spor ve Etkinlik Salonu benim için hep böyle bir salon oldu.

“SARUNAS İLE ÇALIŞMAK HARİKAYDI”

Zalgiris’in Euroleague’de 2018-19 normal sezonu son 6 maçını kazanarak play-off’a girdiğinden bahseden yıldız basketbolcu, Sarunas Jasikevicius’ta Zeljko Obradovic’in DNA’sının aynısından olduğunu söyledi:

Zalgiris’te basketboldan çok büyük bir bağlılık olarak bahsederler ve benim de orada hissettiğim bu olmuştu. Geçen sene altı maçlık bir galibiyet serisi yakalayarak Play-off’a girdik. O dönemde müthiş bir coşku olmuştu. Şehirde bütün mekanlar bizim maçlarımızda doluyordu, deplasmanda oynadığımız zamanlarda bile bütün şehrin arkamızda olduğunu biliyorduk. Bu atmosferin bir parçası olmak çok güzeldi. Sarunas Jasikevicius ile iki kez çalışma fırsatı buldum. Onda, Zeljko Obradovic’in DNA’sının aynısı var. Elbette farklılıkları var. Ama onun için oynamaktan büyük keyif alıyordum. Çocukluğumda onu parkede basketbol oynarken izlemekten büyük keyif alıyordum. Ona karşı oynama fırsatı da buldum. Bir oyun kurucu olarak onun koçluğumu yapma şansını elde etmem harikaydı.

“OBRADOVİC İLE BELGRAD’DA GÖRÜŞTÜK”

Çocukluğundan itibaren Obradovic’in koçluğunu yapmasının hayalini kurduğunu ifade eden yıldız oyun kurucu tecrübeli çalıştırıcı için şu ifadeleri kullandı:

Transfer dönemimde Zeljko Obradovic ile telefonda konuştuk ve ayrıca Belgrad’ta bir araya geldik. Onunla buluştuğumuzda Fenerbahçe Beko ile anlaşmıştım. Onunla bir araya gelmek çok keyifliydi. Daha önce başka bir röportajda da şunu söylemiştim. Elbette Fenerbahçe Beko gibi bir takımda oynamayı hep istersiniz. Benzer şeyleri söyleyeceğiniz sınırlı sayıda takım olabilir Avrupa’da. Ama benim gibi çocukluğundan beri basketbolu çok seven biri için Zeljko Obradovic’in koçluğumu yapmasının hep bir hayal olduğunu söyleyebilirim.

“LAUVERGNE EN İYİ ARKADAŞIM”

Fenerbahçe’nin Fransız uzunu Joffrey Lauvergne ile 14-17 yaş arasında birlikte oynadıklarını söyleyen Leo, sarı-lacivertli takımda bir araya gelmenin büyük bir mutluluk olduğunu söyledi:

Joffrey Lauvergne ile 14-17 yaş arasında hep birlikte oynadık. Evet, onunla daha önce Partizan’da oynamış olmak ve şu anda da Fenerbahçe Beko’da bir araya gelmek benim için çok güzel bir hikaye. Elbette o benim en iyi arkadaşım. Ona buraya geleceğimi söylediğimde çok mutlu oldu. Onun, kendisi için çok zor bir sezondan çıktığını biliyorum. Benim buraya geleceğimi duyduğunda mutlu olduğunu biliyorum. İmza attıktan bir hafta sonra da bir araya geldik ve bunu kutladık.

“KAĞIT ÜZERİNDE BARCELONA İLE BİZ EN İYİYİZ”

THY Euroleague’deki takımların her geçen yıl daha da güçendiğini söyleyen Westermann, Fenerbahçe Beko ile Barcelona Lassa’nın kağıt üzerinden en iyi takımlar olduğunu ancak sezonun son bölümünde iyi olan takımın Final-Four’da daha başarılı olduğunu, Fenerbahçe’nin şampiyon olduğunda Normal Sezonu 5. sırada bitirdiğini söyledi:

EuroLeague her geçen sezon daha da güçleniyor ve bu da taraftarlar için çok iyi. Şampiyonluk için mücadele edebilecek birçok takım var, bu da ligi daha heyecan verici kılıyor. EuroLeague’de normal sezonu ilk sırada bitiren takımlar son birkaç sezonda mutlu sona ulaşamadı. Fenerbahçe EuroLeague şampiyonu olduğunda sıralamada beşinciydi. Bu nedenle Final Four’a yaklaştıkça her zaman hazır ve elbette sağlıklı olmanız gerekiyor. Bunun da hiç kolay olmadığını biliyorum çünkü sezon çok uzun. Söylediğim gibi; birçok takım kupayı kazanabilecek seviyeye sahip. Kağıt üzerinde biz ve Barcelona şu an için en iyi takımlar olarak gözüküyoruz ama kağıt üzerinde olanların bir önemi yok. Takım kimyasını oluşturmalı ve rakiplere göre farklı bir yapı kurabilmeliyiz. Son birkaç sezonda, Final Four’da mutlu sona ulaşan takımın her zaman kağıt üzerinde en güçlü gözüken ekip olmadığına şahit olduk. Bu nedenle birçok değişken ve dikkat edilmesi gereken nokta var. Ama kağıt üzerindeki durumdan bahsedecek olursam, bizi ve Barcelona’yı daha iyi takımlar olarak belirtebilirim.

“NBA İLE AVRUPA ARASINDA KALİTE FARKI AZALIYOR”

“NBA’e gitme hayalin varmı?” sorusu üzerine Westermann, Euroleague’in her sezon daha da rekabetçi olduğuna değinerek, NBA ile kalite farkının azalıyor dedi:

Ben kesinlikle Avrupa basketboluna daha yakın hissediyorum. Bu yıl NBA’den Avrupa’ya çok fazla sayıda iyi oyuncu geçişi oldu. Fenerbahçe Beko özelinde Guduric ve Melli oraya gittiler. Ama EuroLeague, gelen oyuncularla birlikte daha da rekabetçi bir hal aldı. Bu sayede de NBA ile aradaki kalite farkı azalıyor.

“FIBA İLE ANLAŞMAZLIK BİZLER İÇİN KOLAY DEĞİL”

Euroleague yönetimi ile FIBA yönetimi arasında uzun yıllardır devam eden sorunlardan en çok oyuncuların etkilendiğini söyleyen Leo, her hafta Avrupa’daki takımlar ile oynamanın çok iyi olduğunu söyledi:

FIBA ile EuroLeague arasındaki anlaşmazlık bizler için kolay değil. Ama EuroLeague’in yeni formatını seviyorum. Her hafta Avrupa’daki en iyi takımlara karşı oynuyorsunuz. Taraftarlar için de bir hafta Barcelona, ardından da Real Madrid ya da Maccabi ile oynamak çok güzel. Bu, hem taraftarlar hem de bizler için iyi. Ama aynı zamanda biliyoruz ki çok fazla sayıda maça çıkmamız gerekecek. EuroLeague takımları bir sezonda artık 80, hatta 90 civarında maça çıkıyor. Bu sayı elbette fazla ve performans olarak buna ayak uydurabilmek gerekiyor.

“DÜNYA KUPASI’NDA 3 FAVORİM VAR”

Yaklaşan Dünya Kupası öncesi ülkesi Fransa’yı dışarıda bırakarak değelendirme yapan yıldız oyuncu, Sıbistan, Yunanistan ve ABD’nin favori olduğunu söyledi:

Dünya Kupası hazırlıklarında Türkiye’yi, Fransa’yı mağlup ettikleri maçta izleme şansı buldum. Kendi ülkem Fransa’dan bağımsız değerlendirecek olursam; bence Sırbistan, Yunanistan ve birçok eksiği olmasına rağmen ABD madalya için güçlü adaylar. Avustralya’nın da ABD karşılaşmasını izledim ve oynadıkları basketboldan etkilendim. Bence bu sezon her şeye açık bir turnuva olacak. Kazanma şansı olan birçok takım olduğunu düşünüyorum ve bu nedenle de heyecan verici bir turnuva olacak.

“BABAM PROFESYONEL BASKETBOLCUYDU”

Basketbol ile ilişkisinin aileden geldiğini söyleyen Fransız oyuncu, babasının profesyonel basketbolculuk ve koçluk yaptığını ifade etti:

Babam profesyonel bir basketbolcuydu. Onu izleyemedim, ben doğduğumda o emekli olmuştu. Ama koçluk yapıyordu ve ben de onu takip etmeye başladım. Yaşımı hatırlayamadığım dönemlerden itibaren onun idmanlarını elimde basketbol topuyla takip ettim. Ailemin baba tarafında herkes basketbolla ilgileniyordu ve bu şekilde de benim hayatıma girdi.

“SAKATLIK DÖNÜM NOKTAM”

Westermann, CSKA Moskova’da yaşadığı sakatlığın ardından daha farklı bir basketbolcu haline geldiğini şu sözlerle anlattı:

Kariyerimde yaşadığım sakatlıklardan ve özellikle de CSKA dönemimdeki sakatlıktan sonra farklı bir şekilde düşünmem gerekti. Oyuna farklı bir şekilde nasıl etki edebileceğimi düşünmeliydim. Evet, bazı şeylere daha fazla çalıştım. Sağlıklı kalmayı ve başardım ve bu da bana yardımcı oldu. Şu anda da şut yüzdelerimi aynı seviyelerde tutabilmek için çok çalışıyorum.