Ana sayfa Uluslararası FIBA Dünya Şampiyonası Nando De Colo’lu Fransa ABD’yi eledi, yarı finale yükseldi!

Nando De Colo’lu Fransa ABD’yi eledi, yarı finale yükseldi!

FIBA Dünya Kupası Çeyrek Finali'nde turnuvanın favorisi yenilmez ABD'yi Fransa Gobert'in kahramanlaştığı maçta mağlup etti.

FIBA Dünya Kupası, çeyrek finallerinde turnuvanında en büyük favorisi ABD’yi 89-79’luk skorla mağlup eden Fransa, yarı finale adını yazdırdı.

Mücadele başından sonuna kadar oldukça zevkli geçerken, Fransa Fournier ve Gobert’in etkili oyunuyla üçüncü periyotta farkı 10 sayıya kadar çıkardı. ABD ise Smart ve Mitchell ile tekraradan öne geçse de Fransızlar pes etmeyerek Ntilikina’in ekstra basketleriyle son dakikalara önde girmeyi başardı. Son bölümde Fenerbahçe’nin yeni yıldızı Nando De Colo serbest atışlar ile takımını önde tuttu ve 2006 yılından bu yana hiçbir resmi karşılaşmada yenilmeyen Amerika’yı, Fransa 89-79 mağlup etmeyi başardı.

Dünya Kupası çeyrek finallerinde sürprizler iki gündür devam ediyor. Dün de turnuvanın diğer favorisi Sırbistan, Arjantin’e mağlup olmuştu.

Fransa ile Arjantin yarı finalde karşı karşıya gelecek.

İLK ÇEYREKTE RULET

Mücadeleye iki takımda kötü hücumlar ederek başlarken, ABD Mitchell’in bulduğu sayılar ile ilk bölümü 6-8 önde geçti. Savunmada vidaları sıkan Fransa 6-0’lık seri yaparak skoru 12-8’e getirirdi. Devamında üst üste üçlük isabeti bulan Amerika öne geçmeyi başarsa da Gobert’in sayılarıyla çeyrek 18-18 eşitlikle tamamlandı.

DE COLO’YLA YARATICILIĞI FARK YARATTI

Mücadelenin ikinci periyoduna De Colo’nun katkılarıyla başlayan Fransa, 5 sayılık farkı yakaladı (27-22). Brown’ın üst üste basketleriyle Horozlara cevap veren Amerikalılar 27-27’de yakaladı. Devamında yeniden Fransızlar ritmi yakalarken, farkı 7 sayıya kadar çıkardı. ABD ilk yarının son bölümünde farkı kapatmak istedi ancak soyunma odasına Fransa 45-39 önde girdi.

ABD MITCHELL İLE ÖNE GEÇTİ

Üçüncü çeyreğe hızlı başlayan taraf ABD olsa da, Fransızlar Gobert’in önderliğinde farkı 10 sayıya kadar çıkardı. Popovich’in molası sonrası daha sert savunma yapan Amerikalılar Smart ve Mitchell ile farkı 3 sayıya kadar düşürdü (57-54). Devamında ise ABD 60-60’ta Fransızları yakaladı. Üçüncü periyodun sonunda da Mitchell ile sayılar bulan ABD, mücadelenin son periyoduna 66-63 önde girdi.

GOBERT FRANSIZLARI GALİBİYETE TAŞIDI

Mücadelenin final periyoduna hızlı başlayan taraf Amerikalılar oldu. Walker’ın sayıları ile farkı 7 sayıya kadar çıkardı. Fransa’da kenardan gelen Ntilikina’nın hücum ve savunmada ekstra işler yapmasıyla birlikte Fransızlar ABD’yi maçın bitimine 5 dakika kala yakaladı. Ardından Gobert’in 7-0’lık serisiyle öne geçen Fransa son 3 dakikaya önde girmeyi başardı. Son bölümde ise ABD isabetsiz atışlar yaparken, Nando De Colo’yu bol bol çizgiye getirdiler. De Colo da bu atışlardan yüksek oranda basket çıkarında Amerikalılar 2006 yılından bu yana ilk kez bir resmi maçtan mağlup ayrıldı. Fransa 89-79 ABD maç sonucu.

Mücadelenin sonunda istatistiklerine baktığımızda Fransa’da Rudy Gobert 21 sayı, 16 ribaunt, 3 blokla maçın kahramanı olurken, Fournier 22 sayı, 4 asist, Fenerbahçeli Nando De Colo ise 18 sayı ile galibiyete katkı yaptı.

Amerika tarafına baktığımızda ise Mitchell’in 29 sayı, 5 ribaunt, 4 asist ile öne çıkarken, Smart 11 sayı, Walker 10 sayı ile mücadele etti.