Ana sayfa THY Euroleague Obradovic: “Oyuncularımdan özür dilerim”

Obradovic: “Oyuncularımdan özür dilerim”

Turkish Airlines Euroleague’deki temsilcimiz Fenerbahçe’nin, başantrenörü Zeljko Obradovic, Euroleague resmi internet sitesine açıklamalarda bulundu.

Euroleague’deki temsilcimiz Fenerbahçe’nin, başantrenörü Zeljko Obradovic, Euroleague resmi internet sitesine açıklamalarda bulundu.

Euroleague’e verdiği demeçte oyuncu ve takım psikolojisinden bahseden Obradovic, “Bizlerin insan olduğu unutulmamalı” dedi.

“HAYATTAKİ EN YAKIN ARKADAŞIM OYUNCULARIM”

Oyuncularıyla bir aile olduğunu vurgulayan tecübeli koç, oyuncularının en iyi arkadaşı olduğundan bahsederken şu ifadeleri kullandı:

“Ben oyuncularımlayken bir şey her zaman hatırlanmalı: hepimiz insanız. Onlara her zaman saygı gösteririm. Bir kişi bana bu oyunculara koçluk yapma şansı vermiş ama ben de onlar gibi bir insanım. Onlar hayatlarında herhangi bir şeyle ilgili zorluk yaşadıklarında, danışmak istediklerinde benim burada olduğumu bilirler. Hayattaki en yakın arkadaşlarım hep oyuncularımdır. Onlarla çok fazla vakit geçiriyorum ve farklı bir şey olması imkansız. Bu yüzden oyuncularımı dinlerim onlarla her konuda konuşurum. Oyuncular hep zekidir ve güzel soruları olur. Bazen takım arkadaşlarının önünde de sormak istemedikleri sorular olur, onlar her zaman bilirler ki ben buradayım. Her yeni fikir benim için tartışmaya açıktır.”

“OYUNCULARIMDAN GEREKİRSE ÖZÜR DİLERİM”

Molalarda oyuncularına birçok kez oyuncularına fırça çektiğini gördüğümüz Obradovic, 12 oyuncunun her biri farkı karaktere sahip olduğunu söylerken, her birine farklı davranması gerektiğini vurguladı ve şu ifadeleri kullandı:

“Bir koç olarak oyuncuları anlamalısınız, onlara her alanda nasıl tepki vereceğinizi bilmelisiniz. Benchteki oyuncular, hepsini anlıyor olmalısınız. 12 farklı karakteriniz var ve kimse bir duruma aynı tepkiyi vermiyor. Biri ile çok sert konuşup diğerine yumuşak davranmak zorunda kaldığınız zamanlar olabilir. Onların anlaması gereken en önemli şey şu; günün sonunda tek istediğim onların ve takımın daha iyi olması.”

“İşimiz çok stresli bir iş. Çok çabuk karar vermeli ve bu kararları çabuk uygulamalıyız. Bazen sınırları aştığımı biliyorum. Fakat bunu yaptığımda özür dilerim. Oyuncuya, ‘Evet yanlış bir adım attım ya da yanlış bir şey söyledim. Sen beni biliyorsun ve bunu isteyerek yapmadığımı da, bu sadece anlık bir şey özür dilerim.’ diyebilirim. Bunu değiştiremem, oyun çok duygusal ve her şeyi kontrol etmek mümkün değil. İşimi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum ve bazen oyuncularıma agresif bir tutum takınmam da gerekebilir. Bazı insanlar buna şaşırsa da bu ben ve oyuncu arasında olağan bir şeydir.”

OBRADOVİC TAKIMINDA BENCİLLİK OLMAZ!

Zeljko Obradovic’in belki de en çok önemsediği şey takımdaki yardımlaşma duygusu olduğunu söylerken, şu ifadeleri kullandı:

“Her şeyden önemlisi de öyle bir çizgi var ki asla geçilmemeli: bencil olmamalısın. Eğer bir oyuncu kendi için iyi bir şey yapıyorsa, bu aynı zamanda takım için de öyle olmalı. Eğer bir oyuncunun bencil olduğunu görürsem anında müdahale ederim. Benim takımımda bencil olmak imkansız. Bu konuda çok netim. Her sezon başında oyuncularıma bazı kurallarımız olduğunu, takım olmamız, aynı anda aynı şeyi yapmamız ve düşünmemiz gerektiğini belirtirim.