Ana sayfa THY Euroleague Obradovic’ten Bojan ve Bogdan Bogdanovic açıklaması!

Obradovic’ten Bojan ve Bogdan Bogdanovic açıklaması!

Fenerbahçe başantrenörü Zeljko Obradovic, geçtiğimiz günlerde Hırvatistan basınına verdiği bir röportajda FIBA ve EuroLeague takvimlerinde yaşanan sıkıntılar ile ilgili konuşmuş ve oyuncuların milli takım tercihleriyle ilgili de eleştirilerde bulunmuştu.

O röportajda ayrıca kendisinin milli takım antrenörlüğü hakkındaki görüşlerini de aktaran Zeljko Obradovic‘in röportajının tam hâlinde ise Fenerbahçe ve milli takımlar konusuyla ilgili detaylı ifadelerine ulaşıldı.

Oyuncuların milli takımlarda forma giymesiyle ilgili konuşan Obradovic, şunları söyledi:

“Oyunculara her zaman milli takımlarında oynamaları gerektiğini söylüyorum, en büyük onur bu. Ancak yalnızca doğru zamanda olmalı. FIBA’nın Kasım ve Şubat ayındaki eleme maçları ise doğru zamanlar değil. Milli takımların en iyi oyuncuları olmadan oynamaları normal değil. O oyuncular bu dönemde NBA ve EuroLeague’de oluyorlar ama belli ki bazı insanlar bunu anlamıyor.

Bu konuda ilk pes eden tarafın kim olacağıyla ilgili de konuşan Obradovic, “NBA mi pes edecek? Geçen yıl NBA’de 85 oyuncu vardı milli takımlarında oynayamayan. Eğer NBA buna izin vermiyorsa EuroLeague niye versin? Bu oyuncuların kendilerine bağlı çünkü ben hiçbir oyuncuya milli takımda oynayamayacağını söylemedim. Kendi kararı,” şeklinde konuştu.

Son Avrupa şampiyonu Slovenya’nın Dünya Şampiyonası şansının azalmasıyla ilgili de konuşan Obradovic, “Bu gerçekten normal değil. Avrupa Şampiyonları’nın iki yılda bir yapılması daha iyi değil miydi de şimdi dört yılda bir oynanıyor? Tüm bu kararlar bana garip geliyor” dedi.

Milli takımda oyuncuları kontrol etmenin ne kadar zor olduğuyla ilgili gelen bir soru üzerine ise Obradovic, şu ifadeleri kullandı:

Benim en iyi oyuncularla, sizin yıldız dediğiniz oyuncularla hiçbir zaman sorunum olmadı. Genelde iyi de insanlar oluyor. Federasyon güvenceyi sağladığı sürece milli takımda oynamak istiyorsanız sizi kimse durduramaz. NBA’deki takımınız bunu yasaklayamaz. Ancak öneride bulunur ama karar verecek olan sizsiniz. Oyuncunun motivasyonu da kilit bir faktör bu anlamda. Milli takıma istekli geliyor olsanız da ‘Ben gelirim ne istersem onu yaparım’ sınırının ötesinde hareket edebileceğiniz anlamına gelmiyor bu durum. Bu durumda gelmeseniz daha iyi çünkü ülkenizin formasını giydiğiniz zaman bazı davranış normlarına uymak gerekiyor.

Herhangi bir oyuncunun alkol alıp otele geç kalması konusunda açıklamalar yapan Obradovic“Oyuncuların aynı zamanda genç insanlar oldukları ve sarhoş olabileceklerini de anlamak lazım. Bu olduğu zaman koç oyuncuyla konuşur ve diğer oyunculara da bunun hoş karşılanmayacağını anlatır. Tekrarlanacak olursa artık iknaya falan gerek kalmaz, evine yollarsınız oyuncuyu. Eğer bu tip şeyleri bir kezden çok tolere ederseniz böyle davranmayı kabul edilebilir karşılayabilecek diğer oyuncular için kötü bir örnek olur” dedi.

Fenerbahçe’de kendi yönetim tarzını da açıklayan deneyimli çalıştırıcı, şöyle konuştu:

“Ben her sezonun başında oyunculara polis olmadığımı ve kimseyi takip etmeyeceğimi ama hepsinin nasıl davrandıklarına dikkat etmeleri gerektiğini, çünkü her gün kulübü temsil ettiklerini söylüyorum. Hiçbir oyuncuya para cezası vermedim ama böyle bir durumu takımca takılmak ve daha iyi bir atmosfer yaratmak için takıma yemek ısmarlattım. Mesela genelde takımı yemeğe götürebilmek için sezon başında ben bilerek geç kalırım.”

Son olarak Fenerbahçe kadrosunda farklı dönemlerde Bojan ve Bogdan Bogdanovic’e koçluk yapmış olmasıyla ilgili konuşan Obradovic, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İkisini birlikte oynatamadığım için üzgünüm. O ikisinin 2 ve 3 numaralarda oynaması harika olurdu.

Her ikisi de NBA’e doğru zamanda gitti. Takımlarındaki durumu da bunu kanıtlıyor aslında. Bojan takımında ilk 5 oynuyor ve koçu ona setler çiziyor. Bogdan ise Sacramento’nun en iyi oyuncusu. Bojan’ın inanılmaz bilekleri var. Şutu bacaktan değil elden çıkıyor ve 10-11 metreden kolayca üçlük atıyor. Ayrıca perdeleri de çok iyi okuyor. Toplu oyununu hâlâ geliştirebilir.

Kaynak: eurohoops