Ana sayfa THY Euroleague Oyuncular ile Euroleague yönetimi anlaşmaya vardı

Oyuncular ile Euroleague yönetimi anlaşmaya vardı

Tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını sebebiyle, Euroleague ile Oyuncular Birliği'nin maaş krizi anlaşma ile sonuçlandı.

derrick-williams

Tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını sebebiyle, Euroleague ile Oyuncular Birliği’nin maaş krizi anlaşma ile sonuçlandı.

Dünya’nın en büyük spor organizasyonu NBA’de bile oyuncuların maaşlarının ödenmesi noktasında sıkıntılar yaşanırken, Avrupa’da da Euroleague ile Oyuncular Birliği maaş kesintileri noktasında anlaşmaya vardı.

EuroLeague Hissedarlar Yönetim Kurulu, yaptıkları toplantıda ligin devamı için planlanan tarihler ile birlikte oyuncuların maaş kesintisi konusunda da kararını verdi.

Anlaşma üç mevcut ve potansiyel senaryo üzerinden kurgulandı. Bunlardan ilki, hali hazırda devam eden ligin askıya alınma durumu… Diğer ikisi sezonun devam etmesi ve iptal edilmesi durumları var.

Euroleague’in resmi sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Sezon askıdayken;
– 2019-2020 sezonuna dair bekleyen maaş ödemeleri ertelenebilecek.
– Oyuncular, geçici olarak kendi memleketlerine geri dönebilecek.

Bütün taraflar için gerekli sağlık ve güvenlik koşullarıa mevcutsa, EuroLeague’de sezon devam edecek. Sezon tamanlanırsa;
– 2019-2020 sezonu için oyuncu sözleşmeleri 31 Temmuz 2020’ya kadar uzatıldı.
– 2019-2020 sezonun maaşları, her oyuncu için en az %85’i olmak üzere en geç 15 Ağustos’ta kulüpler tarafından ödenecek.

Eğer 2019-2020 sezonu iptal edilir ve tamamlanamazsa;
– Bu sezon sonunda sözleşmesi bitecek oyuncuların, sözleşmesinin bittiği kabul edilecek
– Sözleşmesi devam eden oyuncular ve kulüpler için yükümlülükler 1 Temmuz 2020’den itibaren devam edecek.
– 2019-2020 sezonun maaşları, her oyuncu için en az %80’i olmak üzere en geç 15 Ağustos’ta kulüpler tarafından ödenecek.