Ana sayfa Ekstra Pavlos Giannakopoulos hayatını kaybetti

Pavlos Giannakopoulos hayatını kaybetti

Modern Avrupa basketbol kulüplerinin ve Avrupa basketbolunun yapısını şekillendiren en önemli figürlerden biri bugün (10 Haziran Pazar) hayatını kaybetti. Panathinaikos Basketbol Kulübü’nün eski sahibi Pavlos Giannakopoulos, uzun zamandır sağlık sorunlarıyla verdiği mücadeleyi kaybetti.

1929 yılında doğan Giannakopoulos, Vianex isimli ilaç şirketinin patronu ve aynı zamanda da kulübün mevcut sahibi Dimitris Giannakopoulos’un babasıydı.

1987-2012 yılları arasında Giannakopoulos kardeşler, Panathinaikos kulübünün basketbol, voleybol ve su topundan atletizme kadar amatör spor takımlarının yöneticiliğini üstlenmişlerdi. En büyük başarılarını ise bilhassa Panathinaikos basketbol takımında yakaladılar ve defalarca Avrupa şampiyonluğu yaşadılar.

Yerel ligde de birçok şampiyonluk yaşayan Giannakopoulos kardeşlerden Pavlos Giannakopoulos, 1987-2000 yılları arasında kulübün başında yer aldıktan sonra 2003-2012 yılları arasında da kulübü kardeşi Thanasis ile birlikte yönetmişti.

2011 yılında Pavlos ve Thanasis Giannakopoulos kardeşler, EuroLeague’de Yılın Kulüp Yöneticisi ödülünü kazandılar. 2012 yılında ise Pavlos’un oğlu Dimitris Giannakopoulos, Panathinaikos basketbolunun kontrolünü eline aldı.

2015 yılında Apostolos Nikolaidis Stadyumu’nun iç alanlarından birine Pavlos Giannakopoulos’un ismi verilmişti.

Ayrıca Giannakopoulos ailesi, geçtiğimiz haftalarda da Pavlos – Thanasis kardeşlerin küçüğü Kostas Giannakopoulos’u toprağa vermişti.

EuroHoops