Polonya yarım asır sonra ilk galibiyetini aldı! [ÖZET]

FIBA Dünya Kupası'nın ilk gününde A Grubu'nda Polonya, Venezüela'yı 67-57'lik skorla mağlup etmeyi başardı.

FIBA Dünya Kupası’nın ilk gününde A Grubu’nda Polonya, Venezüela’yı 67-57’lik skorla mağlup etmeyi başardı.

Dünya Kupası’na 52 yıl aradan sonra katılan Polonya, Venezula’yı 73-57’lik skorla mağlup ederek yarım asır sonra ilk galibiyetini aldı.

VENEZUELA MAÇA HIZLI BAŞLADI

Mücadeleye hızlı başlayan taraf Venezuela olurken, Nestor Colmenares’in etkili oyunuyla ilk çeyrekte 8 sayılık farka çıkmayı başardı. Polonya ise Mateusz Ponitka’nın birerbir pozisyonlardaki gücünü kullanarak farkı kapatsa da ilk periyot 20-22 Venezuela üstünlüğüyle geçildi.

POLONYA GERİ DÖNDÜ

Mücadelenin ikici çeyreğinde, ilk çeyreğin sonundaki hücum performansını sürdüren Polonya, sert savunmasıyla Venezuela’yı durdurarak öne geçti ve farkı açmaya başladı. İlk yarı Polonya lehine 44-36 tamamlandı.

POLONYA ÜÇLÜKLERLE MAÇI BİTİRDİ

Mücadelenin üçüncü çeyreğinde dengeli bir oyun oynanırken, Polonya farkı 11 sayıya kadar çıkararak final periyoduna 60-51’lik avantajla girdi. Son periyotta Venezuela farkı 5 sayıya kadar düşürdü ancak devamında Polonya’nın üst üste gelen üçlükleri mücadeleyi Venezuela’nın direncini kırmaya yetti. Kalan bölümde farkı artıran Polonya, 52 yıl sonra katıldığı Dünya Kupası’nda oynadığı ilk maçtan 73-57’lik skorla galip ayrıldı.

POLONYA’DA 4 İSİM ÇİFT HANELERDE

Maç sonu istatistiklerine baktığımızda Polonya’da Mateusz Ponitka 15 sayı, 5 ribaunt ile öne çıkan isim olurken, Michal Sokolowski 14 sayı, 9 ribaunt, Adam Waczynski 13 sayı, Aaron Cel 12 sayı, 4 ribaunt ve Adam Hrycaniuk 10 sayı, 10 ribaunt ile double-double yaparak galibiyete katkı yapan isimler oldu.

Venezuela da ise Pedro Chourio 15 sayı, 4 ribaunt ile öne çıkarken, Dwight Lewis 12 sayı, 2 ribaunt, 2 asist, Nestor Colmenares 14 sayı, 7 ribaunt ile çift hanelere çıkan isimler oldu.

FIBA Dünya Kupası A Grubu’nun ikinci maçları, turnuvanın 3. gününde oynanacak. Polonya, ev sahibi Çin ile oynarken, Venezuela ise Fildişi ile karşı karşıya gelecek.