Ana sayfa NBA Raptors ve Celtics oyuncuları protesto için maça çıkmayabilir

Raptors ve Celtics oyuncuları protesto için maça çıkmayabilir

Toronto Raptors ile Boston Celtics arasında oynanacak olan yarı final maçına Celtics ve Raptors’lı oyuncular protesto için çıkmayabilir.

nbaprotesto-1

ABD’nin Wisconsin eyaletinde polis memurlarının Jacob Blake isimli siyahi vatandaşın arkasından 7 el ateş ederek felç olmasına sebep olmalarının ardından George Floyd’un ölümü ile başlayan ırkçılık karşıtı protestolar gündeme bir kez daha geldi.

NBA Doğu Konferansı yarı final serisinin ilk maçı perşembe günü Toronto Raptors ve Boston Celtics arasında oynanacak. Fakat Celtics e Raptors’lı oyuncular maça çıkmayabilir.

Raptors takımından Normal Powell olayların ardından gazetecilere açıklamalarda bulunurken takım içerisinden maçları boykot etmeyi düşündüklerini açıkladı. Milli marş esnasında diz çökerek geçtiğimiz maçlarda dikkat çekmeye çalışan ekip bunun bir işe yaramadığını dile getirdi.

Fred VanVleet’ın ESPN’den Malika Andrews ve Tim Bontemps’ e yaptığı açıklama şu şekilde:

“Buraya [Orlando Fanusu] gelmemizin ya da gelmememizin çok büyük bir fark yaratmayacağını biliyorduk. Ancak maçlara çıkmamak kararı almamızın birilerinin üstünde ister istemez baskı yaratacağının farkındayız. 

Mesela bu son olay Kenosha, Wisconsin’de yaşandı. İdeal bir dünyada bizim maçlarda oynamama kararı almamız, Milwaukee Bucks‘ın sahibini yerel otoriteler üzerinde adaletin sağlanması yönünde bir baskı oluşturmasını sağlayabilirdi. Eğer Bucks‘ın sahibi savcıların, avukatların, valinin ve politikacıların üzerinde bir baskı oluşturursa bu belki de adaletin sağlanması ve gerçek bir değişimin yaşanması açısından bir fark yaratabilir. 

 
Bunun bu kadar kolay çözülecek bir konu olmadığını biliyorum. Ancak günün sonunda gerçekten bir değişim yaratmaktan bahsedeceksek bu uğurda kendimizden de bazı fedakarlıklar yapmamız gerekiyor. Bunun fedakarlığın kazandığımız para ya da ünümüzden olması önemli değil. Medyada bu konuya yer verilmesini bir kenara bırakıyorum. Sürekli olarak bunu konuşuyoruz, medyada sürekli bu konuları görüyoruz. Ancak bir noktadan sonra bu konuları sadece konuşmak bir bebeğin eline verilen emzik gibi hissettirmeye başladı.”

Boston Celtics’li Marcus Smart’ta yaptığı açıklamalarda takım olarak maça çıkmama fikri üzerinde düşündüklerini söylerken Hepimizin aklının bir köşesinde yaşananlar var. Bu konu, basketboldan çok daha önemli dedi.

Orlando Fanusunda koronavirüs sonrası başlayan ligde, her maç öncesi milli marş esnasında oyunccular ve koçların büyük bölümü polis şiddetini ve ırkçılığı diz çökerek protesto etmişti.