Ana sayfa Uluslararası Avrupa Şampiyonası Rusya Bogdanovic’li Sırbistan’a Karşı!

Rusya Bogdanovic’li Sırbistan’a Karşı!

İki takım da turnuva boyunca yalnızca birer mağlubiyet aldı fakat, Rusya grup aşamasında Sırbistan‘ı yenmişti.

Galip gelen taraf Pazar günü namağlup Slovenya ile finalde karşılaşacak.

Kilit eşleşme: Aleksei Shved ve Bogdan Bagdanovic. Turnuvanın en iyi oyuncuları arasında yer alan bu ikilinin düellosunda kazanan taraf  takımını madalyaya götürecek.

Shved takim arkadaşlarına yardımcı olmayı ne kadar sevdiğini Çeyrek Final mücadelesinde Yunanistan’a karşı ortaya koyduğu oyunla kanıtlamış oldu.

Shved her şeyi kendi başına yapmaya çalıştığı zamanlar Rusya’nın durgun hücumu çok tahmin edilebilir bir hal alıyor fakat yine de o, işi tek başına bitirebilmek için yeterince iyi.

Bogdanovic de benzer şekilde İtalya’ya karşı oynadıkları Çeyrek Final maçında kritik anlarda öne çıkma yeteneğini göstererek 22 sayısının 14’ünü son çeyrekte attı ve Sırbistan’ı ayakta tuttu.

Kırılma Noktası

Sırbistan oynadığı son 5 maçı da kazanmış olsa da turnuvada aldıkları tek mağlubiyet grup aşamalarındaki üç sayı farkla biten Rusya karşılaşması oldu. Bu yönden Rusya’nın küçük bir psikolojik üstünlüğe sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Sırbistan gücünü ve boy farkını İtalya’ya karşı çok iyi bir şekilde kullanmış olsa da aynı fiziksel avantajları onlar kadar büyük olan ve fiziksel oynayan Rusya’ya karşı kullanmaları pek mümkün görünmüyor.

İki takımın uzunları Timofey Mozgov ve Boban Marjanovic için maç başlamadan önce bir değerlendirme yapılırsa, Rusya’nın hareketliliği Sırbistan’ın bir problemi haline dönüşebilir. Rusya’nın hücum yönünde Yunanistan maçında mükemmel bir performans sergileyen Shved’in yanı sıra Mozgov’a da güvenmesi gerekiyor.

Aleksei Shved’in kenarda olduğu dakikalarda Rusya’nın bu performansı devam ettirmesi gerekiyor fakat Rus yıldızın kırılma anlarında ortaya çıkması gerektiği şüphesiz.

Eğer yıldızlar bazı bölümlerde etkisiz kalırsa, o zaman bazı oyuncuların devreye girip takıma katkı sağlaması gerekiyor. Nikita Kurbanov, grup aşamasında Sırbistan’a karşı mükemmel bir performans sergilemişti fakat Çeyrek Final’de Yunanistan’a karşı çok az etkili olabildi. Bu yüzden Nikita Kurbanov, Sırbistan’daki Vladimir Lucic gibi takımının X-Faktörü olacak gibi görünüyor. Sırp oyuncu da grup aşamasında çok iyi bir performans göstermişti.

Birbirine benzeyen iki takım arasındaki bu eşleşme ile, Avrupa’nın iki basketbol devinin arasında unutulmaz bir maç gerçekleşecek.