Ana sayfa Avrupa FIBA Şampiyonlar Ligi Şampiyonlar Ligi maçları Eylül sonuna ertelendi

Şampiyonlar Ligi maçları Eylül sonuna ertelendi

FIBA, Mart-Mayıs arasında oynananması planlanan Basketbol Şampiyonlar Ligi maçlarının, Eylül sonu/Ekim başına erteleme kararı aldı.

BCL, 30 Mart Pazartesi günü video konferans yoluyla yönetim kurlu toplantısı gerçekleştirirken, bu toplantıdan erteleme kararı çıktı. Ayrıca maçların 8’li final şeklinde yapılacağı da bildirildi.

Koronavirüs salgını dünya üzerinde yapılan neredeyse tüm spor organizasyonlarını etkilemiş durumda. BCL Yönetimi de Avrupa’daki salgından dolayı tüm müsabakaların askıya alınarak Eylül sonuna kadar erteledi.

Askıya alınma kararının kaldırılması için ise bazı önkoşullar belirlenlendi:

  • Oyuncuların, antrenörlerin, görevlilerin ve taraftarların sağlığını korumak ve güvenliğini garanti etmek için: spor faaliyetlerine, bu sezona devam eden takımların ülkelerinin ilgili kamu makamları tarafından izin verilmiş olması;
  • Adil rekabeti korumak için: spor aktivitelerinin devam etmesine izin verildiğinde, oyuncuların yeterli antrenman süresine sahip olması;
  • Maçların operasyonlarının uygun şekilde organize edilmesi için: yurt dışı seyahat kısıtlamalarının kaldırılması;
  • Oyuncular, taraftarlar ve ortaklar için en iyi koşulları sağlamak amacıyla: BCL şampiyonunun belirleneceği zirve etkinliğinin taraftarların katılımı ile düzenlenmesi.

ŞAMPİYONLAR LİGİ 8’Lİ FİNAL İLE OYNANACAK

2019-20 sezonunun tamamlanması için Eylül sonu/ Ekim ayında yapılacak Sekizli Final ile sezonu tamamlanacak. Buna göre 30 Eylül – 4 Ekim tarihleri arasında tek maç eleme usulü ile maçların oynanması planlandı.

Yapılacak 8’li Final organizasyonuna ev sahipliği yapacak yerin ise daha ileri tarihte belirleneceği açıklandı.

Son 16 turunun tamamlanması için oynanması gerek iki maç bulunuyor. JDA Dijon ile Nizhny Novgorod ve Iberostar Tenerife ve Filou Oostende maçları, Sekizli Final öncesi belirlenecek bir tarihte oyananacak.